Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů

Robotická operativa slaví v jihlavské nemocnici první narozeniny. Lékaři díky nejmodernějšímu přístroji na trhu pomohli téměř dvěma stovkám pacientů napříč chirurgickým, gynekologickým a urologickým odvětvím. Operační systém Da Vinci plní přání zdravotníků. Operační rány jsou menší, lépe se hojí, u zákroků je nižší výskyt komplikací a návrat do běžného života podstatně rychlejší.
Nejmodernější operační systém Da Vinci XI za téměř 65 milionů korun využívají v jihlavské nemocnici u urologických, onkogynekologických a chirurgických výkonů. Lékař díky operačnímu systému Da Vinci XI provádí zákrok z operačního sálu, ale bez kontaktu s tělem pacienta.

Primářce gynekologicko-porodnického oddělení Petře Herboltové prošlo pod rukama za poslední rok téměř šedesát pacientek: „Jedná se převážně o ženy s onkologickou diagnózou, ale robotický operační výkon poskytujeme také pacientkám s děložní myomatosou, genetickým onemocněním či abnormálních nálezech na děložním čípku. Jednoznačnou výhodou pro pacientky je minimální krevní ztráta, malé jizvy a rychlá rekonvalescence s krátkou hospitalizací. Zajímavostí je, že největší odstraněná děloha vážila 850 g, nejstarší operovaná pacientka byla ve věku 80 let,“ pochvaluje si primářka, za velkou výhodu považuje to, že většina pacientek odchází domů již druhý pooperační den.

Chirurgové provedli třicet dva robotických operací, které zahrnovaly všechny typy resekčních výkonů na tlustém střevě. Jejich cílem jsou pacienti s onkologickou diagnózou: „Tedy zhoubným nádorem tlustého střeva v jakékoliv lokalizaci na tlustém střevě a dále pacienti s nespecifickým střevním zánětem jako crohnova choroba a ulcerózní kolitida, kteří vyžadují chirurgický zákrok,“ popisuje chirurg Radovan Čech. Výhledovým cílem je pro lékaře získat letos statut centra k operacím pro tumor recta.

Lékaři urologického oddělení využívají robotický systém v léčbě závažných onkologických onemocnění prostaty a ledvin roboticky asistované operace. Celkově provedli 85 výkonů.

Robotická technologie řeší složité a náročné operace z několika vpichů, podobně jako laparoskopie, avšak umožňuje větší rozsah pohybu, je velmi precizní. Studie srovnávající všechny typy operací, od otevřených přes laparoskopické až po roboticky asistované, prokazují výhody robotického přístupu v řadě operací, proto jsou vyhledávané. Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po robotickém zákroku velmi rychlé.

Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360 ti stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat. Přístroj vyšel na 65 milionů korun.

Monika ZACHRLOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)