Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte

Vzácné obyvatele přivítal vodní svět v táborské zoologické zahrady. Ze slovenské zoo Bojnice přijelo do Tábora hned pět neobvyklých kachen – čírek sibiřských. Tyto zajímavě zbarvené vodní ptáky v žádné jiné zoo v Česku neuvidíte, aktuálně je chová jen ta táborská.
„Jsme rádi, že se nám podařilo získat tyto zajímavé vodní ptáky, které v Česku jinde neuvidíte,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Čírka sibiřská je kachnovitý pták pocházející ze sibiřské části Ruska. Žije na jezerech, bažinách a řekách v lesnaté oblasti od řeky Jenisej až po Kamčatku. Na zimu odlétá do Japonska, jihovýchodní Činy a na Korejský poloostrov. Vzácně se zatoulá až do Severní Ameriky, jsou zaznamenána také její pozorování v západní a severní Evropě. Ve volné přírodě velmi rychle ubývá, její celosvětová populace se aktuálně odhaduje na zhruba půl milionu jedinců.

Čírka sibiřská je o něco větší než naše čírka obecná. Dospělá kačer je specifický jasně zelenou šíjí, žlutými tvářemi a krkem. Na hlavě má tmavou čepičku a jeho hruď je světle zelená s tmavými skvrnami. Hlavní složkou jejich potravy jsou rostliny od listů vodních rostlin po semena trav rostoucích na souši. Živí se ale také drobnými bezobratlými živočichy jako jsou například plži či hmyz. Hnízdí od dubna do června a obvykle snáší šest až devět vajec.

Zoo je od 28. března otevřená každý den od 9:00 do 16:00, od 1. dubna se otevírací doba prodlouží o hodinu. Zoo tak bude od 1. dubna do 31. května otevřená od 9:00 do 18:00.

Foto: Michaela Hodková

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)