Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Je přestupný rok, v Telči vyrazí na velikonoční pondělí do ulic pomlazovat chlapce něžné pohlaví

V Telči bude na velikonoční pondělí 1. dubna dopoledne neobvyklá podívaná. Místo chlapců vyrazí do ulic dívky s vařečkami v ruce a vdané paní s válečky na nudle omlazovat chlapce. Letos je totiž přestupný rok a tak něžné pohlaví využije tzv. babské právo.
Každý přestupný rok chodí o Velikonocích v Telči koledovat ženy v horáckých krojích, místní nazývají tento zvyk babským právem.

Již tradiční velikonoční obchůzku pořádá folklorní soubor Podjavořičan, kdy hoši v krojích v běžném roce pomlazují souborová děvčata. Letošní rok je ale přestupný a tedy podle zvyků na Horácku budou chodit pomlazovat děvčata s vařečkami chlapce.

Ženy chodí v krojích, zpívají písničky, říkají básničky. Na vařečky dostávají mašličky, to podle toho, jak muži dostanou naloženo, většinou červenou. Někde mají pro kolednice připravenou i klasickou koledu, vajíčka nebo štamprličku.

Tento zvyk někdy před třiceti lety objevily členky folklorního souboru Podjavořičan a každý přestupný rok ho v Telči obnovují. Před čtyřmi roky překazil dívčí koledování covid a tedy se na to letošní koledování po osmi letech děvčata moc těší!

Foto zdroj: folklorní sdružení ČR

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)