Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům

Jakmile klesnou teploty příliš nízko, proběhne každý rok v táborské zoologické zahradě akce Kulový blesk. Velká kolekce vzácných a ohrožených papoušků míří na své zimoviště, kde tráví studené měsíce roku, aby se pak na konci jara do Tábora vrátila. Tento komplikovaný převoz však bude brzo minulostí. V zoo brzy začne stavba moderního ptačího domu, který umožní celoroční chov papoušků.
„Máme velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Chováme také velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinujeme s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Stávající voliéry bohužel neumožňují chovat papoušky v Táboře celoročně, na chladné měsíce roku se proto stěhují mimo zoo do zimoviště. Moderní ptačí dům, který je inspirován podobnými stavbami v renomovaných evropských zoologických zahradách umožní jejich celoroční chov. Kromě prostorných venkovních voliér budou mít vzácní papoušci také velkorysé vnitřní zázemí,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Táborská zoologická zahrada v poslední době výrazně investuje. V loňském roce zahájila výstavbu záchranného centra CITES pro chladnomilné šelmy, které finančně podpořil Státní fond životního prostředí. Do něj bude možné umístit zvířata, která stát kvůli nevyhovujícím podmínkám nebo týrání zabaví jejich původním majitelům. „Dočasný azyl tak u nás už brzy mohou najít tygr ussuriijský, puma americká, levhart sněžný a všechny druhy rysů a vlků. Až dosud takové zařízení u nás chybělo, Tábor se tak stane významným centrem záchrany nejohroženějších druhů zvířat,“ vysvětluje ředitel zoo Korec.

„Stavíme dva velkorysé výběhy podle nejaktuálnějších trendů s nerezovou sítí. Součástí bude jezírko pro plavání, velký přístřešek, vyhlídková palanda, terénní úpravy s valem sloužícím jako další vyhlídka a oddělená krmiště. každém výběhu mohou být až čtyři zvířata, celková kapacita tak bude osm zvířat. Záležet ale bude na jejich velikosti a tom, zda jsou zvyklá žít společně,“ popisuje Korec a dodává, že dokončeno bude vše už na jaře.

Nového velkorysého a moderního výběhu s nepřehlédnutelným zázemím se dočkaly surikaty, v rámci nové stavby vznikl také domov pro leguána zeleného, kterého zoo získala na konci loňského roku ze soukromého chovu. Lepších podmínek pro spokojený život se dočkají i táborští lvi pustinní, kterým zoo začala modernizovat a podstatně rozšiřovat jejich výběh i zázemí, jehož součástí bude například i váha. Zároveň se staví rovnou dva výběhy se zázemím, protože na podzim do Tábora přicestuje druhý lví pár.

„Zvířata jsou u nás na prvním místě, nezapomínáme ani na naše návštěvníky. V loňském roce se konečně podařilo vyřešit příjezd k naší zoologické zahradě, na jaře jsme dokončili novou příjezdovou cestu, která odvádí auta návštěvníků mimo obydlenou oblast. Kromě pohodlnějšího příjezdu mám pro návštěvníky ještě jednu dobrou zprávu: parkování u nás i nadále zůstává zdarma,“ podotýká Korec.

Změn v průběhu jara dozná také vodní svět, ve kterém chováme velké množství vodních ptáků včetně méně obvyklých a krásně zbarvených kachen.

Zoo v Táboře je od 1. dubna do 31. května otevřená od 9 do 18 hodin.

Foto Zoo Tábor: Kakadu molucký je jeden z velmi ohrožených papoušků, které naleznou nový domov v ptačím domě

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)