Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly

Nekorunovanou princeznou táborské zoologické zahrady je puma americká Líla. Když má náladu, velice ráda předvádí své atletické tělo návštěvníkům. Už to přitom není žádná mladá holka, ale dospělá kočka. Přestože u žen se věk taktně neuvádí, v případě Líly uděláme výjimku. Návštěvníci s ní v sobotu 6. dubna oslaví její jedenácté narozeniny. Speciální komentované krmení ve znamení dvou jedniček začne hodinu a půl po poledni ve 13.30 hodin.
„Puma americká pochází ze Severní Ameriky, místní jí přezdívají mountain lion – horský lev. Je to vyjádření úcty před vrcholovým predátorem a druhou největší kočkovitou šelmou amerického kontinentu. Nezalekne se ani před jinými predátory, zaútočí klidně i na kojoty či aligátory. Návštěvníci naši Lílu často považují jen za trochu víc přerostlou kočku, ale nic není dále od pravdy. Je to opravdu nebezpečná šelma, která dokáže pořádně vycenit zuby a vystrčit drápy. Nejednoho návštěvníka vyděsila i svým mocným řevem, který proniká až do morku kostí. Ale nebojte se, oslavu si velmi užije. Kromě zajímavostí z jejího života tak jistě získáte i krásné fotky. Po jídle se vám jistě spokojeně předvede v celé své kráse,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že od tohoto týdne je zoologická zahrada otevřená každý den od devíti hodin do šesti hodin odpoledne.

Puma americká, kterou chová táborská zoologická zahrada, se volně vyskytuje v Severní i Jižní Americe, od Kanady až po nejjižnější cíp kontinentu. Žijí samotářským způsobem života, samci se se samicemi sdružují jen v době páření. Samice vábí samce hlasitým voláním, ti pak o možnost pářit se s ní mezi sebou bojují. Pumy často útočí skokem z výšky, překvapenou kořist většinou usmrtí prokousnutím hrdla. Nejčastější potravou jsou jelenovití, loví také menší zvířata, jako jsou bobři, pásovci, divoká prasata, veverky, králíci, mývalové, skunkové a malí hlodavci.

Pumy se ve volné přírodě striktně vyhýbají teritoriím, ve kterých žijí jaguáři. Jsou vynikající skokani, z místa dokáží skočit až šest metrů, s rozběhem až dvojnásobek. Ocas používají při skoku jako kormidlo. Není vědecky potvrzeno, že by se puma vyskytovala v černé barvě.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)