Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii

Poprvé v historii se v zoologické zahradě v Jihlavě poslední březnovou neděli vylíhla mláďata emu hnědých. Loni samice emu sice snesla vejce,, ale nezkušený samec si s rodičovskými povinnostmi úplně neporadil a mláďata se nenarodila, letos však již zodpovědně seděl na vejcích a to se vyplatilo. Samec nyní na mláďata starostlivě dohlíží a hrdě je vodí po výběhu. Mláďata se hned po vylíhnutí živí stejnou stravou jako dospělí jedinci, takže je momentálně učí kde si najít potravu a zároveň je i chrání.
Emu hnědé chová zoologická zahrada v Jihlavě od roku 2008. Současný samec pochází ze Zooparku Na Hrádečku v roce 2020 a ve stejném roce přišla samice ze Zoo Tábor. Oba se vylíhli v roce 2020.

Domovem dalších čtyřčat je také z Austrálie. U hus kuřích mohou návštěvníci ve výběhu vidět celou rodinku. Minulý týden chovatelé objevili v ubikaci čtyři šedočerné přírůstky. První dny omladina trávila v bezpečí domova, jarní slunce je ale vylákalo ven a už zkoumají výběh. Samice je vodí za sebou a samec urputně brání nejen svoji rodinu, ale celé teritorium. Jedná se o doopravdy odvážné ptáky, které si troufnou i na mnohem většího nepřítele. Zaměstnanci zoo prosí návštěvníky, aby byly u jejich výběhu ohleduplní a samce neprovokovali.

Husy kuří jsou v zoo od roku 1985 a za tu dobu se zde vyklubalo na svět již třiadvacet mláďat včetně těch letošních. Samec je zde od roku 2019 a přijel ze Zoo Ostrava jako pětiletý, samice přijela jako roční ze Zoo Praha v roce 2014.

Simona KUBÍČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)