Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny

Třicet. Tolik svíček by si museli připravit ošetřovatelé z táborské zoologické zahrady, pokud by chtěli připravit dort na sobotní narozeninovou oslavu. Oslavenci budou totiž rovnou dva – pár velbloudů dvouhrbých. Zasloužilý otec Jeppe oslaví už dvaadvacáté narozeniny a velbloudice Frída osmé. Na svou oslavu zvou všechny zájemce, společnost mají velmi rádi. Speciální narozeninové komentované krmení začne v sobotu 13. dubna hodinu a půl po poledni ve 13.30 hodin.
Naši velbloudi jsou velcí cestovatelé. Jeppe pochází z Dánska a do Tábora se dostal přes Prahu Frída k nám přicestovala z Německa. Oba dva si ale u nás velmi zvykli a jsou tu spokojení. Jsou velmi kontaktní, což návštěvníci uvidí i při sobotní narozeninové oslavě, kdy se dozví i spoustu zajímavostí z jejich života. Víte například, k čemu jim slouží starý kartáč na stromě? I to u nás v sobotu zjistíte, tak dorazte,“ láká k návštěvě mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Velbloudi dvouhrbí pochází z nehostinných stepí a polopouští Mongolska a Číny a jsou fyziologicky přizpůsobeni extrémním ročním výkyvům teplot v rozmezí až 75 stupňů Celsia. Zdomácnělá forma velblouda dvouhrbého je rozšířená po celém světě, ale málo známým faktem je, že divoká forma je kriticky ohrožená vyhubením. Přežívá jen v mongolské poušti Gobi, zde žije pár set posledních jedinců.

Zoo je od 1. dubna do 31. května otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)