Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma

U příležitosti 100. výročí narození akademického malíře Gustava Kruma bude v úterý 16. dubna v 17 hodin v domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici v Jihlavě zahájena výstava malířovy tvorby. jenž byl mistrem ve svém oboru, a jehož dílo je důkazem lásky k rodnému městu a rodnému kraji.
Výstava vnáší zcela nový pohled do jeho tvorby. Vůbec poprvé bude veřejnosti představen výběr padesáti čtyř drobných i větších děl, která tematicky spojuje Jihlava. Většina obrazů pochází z rozsáhlé soukromé sbírky rodiny Gustava Kruma. Pro výstavu se podařilo získat také dva obrazy ze soukromé sbírky, které veřejnosti dosud nebyly nikdy prezentovány. Návštěvník si tak bude moci prohlédnout Jihlavu v době gotické a renesanční, Jihlavu v 50. a 60. letech minulého století, bude moci porovnat pracovní skici s výsledným obrazem, dostane se díky poetickým kresbám tužkou a tuší i do okolí města.

K výstavě vychází i katalog se všemi díly, která jsou na výstavě prezentována.

Dům Gustava Mahlera ve Znojemské ulici 4 v Jihlavě je pro veřejnost otevřený od úterý do neděle od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.

Výstava potrvá od 17. dubna do 8. září.

Ze vzpomínek jihlavského archiváře Ladislava Vilímka:

Akademický malíř Gustav Krum (24. 5. 1924 Jihlava – 21. 3. 2011 Jihlava) čestným občanem města Jihlavy
Bylo to před několika dny, krátce po otevírací době, když přišel do jihlavského archivu a nesl s sebou objemnou složku naplněnou kresbami. Ke starým obrázkům se tak připojily zcela nové, vonící černou tuší a temperovými barvami. Dodejme jen, že Státní okresní archiv v Jihlavě má ve svých fondech uschovánu většinu kreseb akademického malíře Gustava Kruma, které doprovázely postupně všechny knihy o minulosti Jihlavy vydávané nám všem známým jihlavským historikem a bývalým ředitelem zdejšího archivu PhDr. Františkem Hoffmannem.

Ten den nebylo mnoho času na povídání, akademický malíř Gustav Krum s manželkou byli pozváni na slavnostní jednání na radnici, a tak alespoň několik málo letmých vzpomínek, které si autor článku zapsal do paměti.
Malířův tatínek byl zaměstnán v jihlavském pivovaru. O jeho zálibách a umu svědčí nejlépe dosud dochovaná vstupní pseudobarokní mříž na kapli sv. Antonína nad Rounkem. Při renovaci před několika lety zde byl na krásně a důmyslně vypracovaném robusním zámku objeven mosazný štítek s nápisem UTAV KRUMM, RASCHINIST, 17.6.1908. Životní dráha a malířské začátky jeho syna, rovněž Gustava, nebyly lehké. Ten svoji pozornost věnoval zámku na Plandrech, kde spolu s přítelem Bulantem malovali tehdy romantickou zámeckou budovu s parkem a mohutnou zářící oranžerií. Tehdy také obdržel od majitele barona Wiedersperga svůj úplně první honorář. Dnes se o tomto obrazu nic neví, slehla se po něm zem, stejně jako po zámku. Pak se hovor zatočil kolem jména Krum. Byl vzpomenut jmenovec, humanista a kněz Marek Krum, kazatel v české kapli sv. Václava v Jihlavě v roce 1570 a později farář v Rančířově. Nebyly opomenuty ani rybníky v okolí, z nichž KRUMTEUCH se dosud nachází u Bílého Kamene, KRUMENTEICH u Rančířova a další KRIMTEICH či KRUMMTEICH byl kdysi malířovým objektem a najdeme ho u Pávova. V dávné minulosti bylo spojováno slovo KRUMM s hornickou činností, byla to součástka důlního zařízení, a snad právě proto se vyskytuje tak často v místech starých důlních děl. Tak tedy, KRUMM v jiném významu než jako křivý, snad.
Návštěva skončila, malířovy obrázky zůstaly rozloženy po stolech. Naše putování minulostí Jihlavy můžeme začít spolu s neznámým jezdcem, který hledá místo k přenocování v cizí zalesněné krajině. Pojednou se na pasece objevuje hrnčířská pec a docela malý domek. Jsme u zrodu královského města Jihlavy. Ještě pár okamžiků a ve střepech nádob se objeví stříbro, aby potom, v krátkém čase, objevily se zde stovky horníků. Kresba k pověsti o založení města. Básník píše...
Vzkvétej, ozdobo všech ctností,
světlo, jase počestnosti,
slavné město Jihlavo!

A malíř usedá a pokládá čáru k čárce. Kreslí. Maluje. Naplňuje naše pohledy minulosti. Spolu s ním vítáme na náměstí vzácné královské hosty, spolu s nimi bráníme v roce 1402 hradby města před vpádem nepřátel. Je to on, malíř, který nás provází ruinami Jihlavy po ukončení okupace města švédskou posádkou v roce 1647. Jemu vděčíme za procházku ulicemi, bránami a náměstím všech věků. Slyšíme hlasy a dusot koňských kopyt, to když vojska táhnou městem na místa tragických bitev. Můžeme stát či sedět v místnosti, kde voní hořící louče a je slyšet jen tiché škrábání kronikářova brka po papíře...
Listy a obrazy z minulosti Jihlavy, staré i to nejnovější vydání, Nové listy a obrazy z minulosti Jihlavy nebo útlá knížečka Lidové pověsti z Jihlavy a okolí, to vše doprovázejí ilustrace Gustava Kruma. A to nemluvím o těch, které jsou věnovány dětem a mládeži v seriálech časopisů a v dalších publikacích. Dominuje však přízeň věnovaná městu, věnovaná Jihlavě. Rod Krumů tady dozajista žil a pracoval po více jak dvě století. Malíř Gustav Krum se zde narodil 23. května 1924. Jeho otec, jako bylo řečeno dříve, byl strojníkem ve zdejším pivovaře, dědeček byl strojním zámečníkem a váženým jihlavským měšťanem a majitelem vlastního domu, jak to dokumentuje matrika příslušníků města. Je dobře, že tentokrát padlo jablko daleko od stromu a zakutálelo se mezi obrázky...
Mám radost, když vidím na jedné malé ilustraci kapličku mezi stromy a zcela jasně poznávám onu nad Rounkem, kde se navždy zapsal rod Krumů 'ohněm a kovem'. Vážím si novoročenky, kterou jsem před pár lety obdržel a kde mi malíř Krum věnoval letmý pohled na část dnes zbouraného zámku v Plandrech. Bylo to tehdy takové malé pofoukání na bolístku. Tam na těch místech jsem i já zanechal kousek svého života. A jak už to v životě bývá, něco se dařilo a něco ne. To krásné ale zůstává! Díky básníkům a díky malířům!
Za celoživotní uměleckou tvorbu věnovanou rodnému městu převzal dne 29. června tohoto roku akademický malíř Gustav Krum na jihlavské radnici titul 'čestný občan města Jihlavy'. Vážený Mistře, blahopřejeme!

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)