Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde

Nejez jako prase! Kdo z nás takovou výzvu pronesenou obvykle ostrým tónem alespoň jednou ve svém životě neslyšel. Před Maruškou z táborské zoo ale tuhle větu raději ani nevyslovujte, mohla by se urazit. Sice spořádá, na co přijde, ale musí v tom mít ten správný systém. Jablka patří k ovoci, salát a papriky k zelenině. Nedej bože, když se jí něco zatoulá do jiné hromady, jako se to stalo s jablky, která se omylem dostala mezi zeleninu. Maruška se však nenechá rozhodit a sladké ovoce si nechá až na konec.
Prase divoké patří k všežravcům – v přírodě se živí hlízami, ořechy, bobulemi, kořínky rostlin, kukuřicí a dalšími plodinami, dále drobnými plazy, mršinami, hmyzem a v přírodě nepohrdne ani nalezenými odpadky. Mezi nápadné znaky prasete divokého patří jeho čtyři výrazné trojhranné špičáky u samců, které slouží hlavně jako účinná zbraň při soubojích. Mohou mít 20 až 30 centimetrů. Prase divoké lze považovat za velmi chytré a učenlivé zvíře. Zpravidla se dožívá věku 10 až 12 let.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9 do 18 hodin.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Foto: Eva Nemravová

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)