Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války

Podezřelé předměty byly nalezeny v lese poblíž cyklostezky mezi Sázavou a Českým Mlýnem na Žďársku v úterý 16. dubna krátce po čtrnácté hodině. Pyrotechnik z Pyrotechnické služby Policie České republiky po prohlídce nálezu určil, že se jedná o dva granáty pocházející z období II. světové války ráže 7,5 centimetrů a převzal si je k bezpečnému zneškodnění. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
'V této souvislosti opětovně upozorňujeme, že nalezená nevybuchlá munice - granáty, dělostřelecké miny, letecké pumy - může být v takovém stavu, že při jakékoliv manipulaci s ní může dojít k její aktivaci. Nevybuchlá munice z doby druhé světové války se stále může nalézat kdekoliv v polích, lesích, říčních korytech, případně na dnech rybníků', informovala Dana Čírtková.

Ke vzniku mimořádné situace může dojít při lesních a zemědělských pracích, v městských aglomeracích dochází k nálezům při provádění zemních prací pro novou výstavbu nebo při úpravě terénu. Nejčastější nálezy nevybuchlé munice jsou hlášeny tzv. „hledači pokladů“. Neodbornou manipulací s nalezenou municí může dojít k její inicializaci, tedy k výbuchu.

'Proto v případě nálezu podezřelého předmětu, který připomíná munici, kontaktujte linku 158, k místu nálezu se již nepřibližujte a nikdy se sami nesnažte s municí žádným způsobem manipulovat nebo ji někam převážet', doplnila mluvčí.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)