Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy

Nová lípa svobody jako pokračovatelka symbolu vzniku samostatného Československa – lípy z roku 1919 - byla v první dekádě dubna vysazena na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši.
'Při výsadbě bylo dbáno na důkladnou přípravu stanoviště tak, abychom lípě zajistili dobrou prosperitu na několik desetiletí dopředu. Pro výsadbu byl zvolen dle požadavků Národního památkového ústavu shodný taxon jako u lípy předchozí, tedy lípa velkolistá Tilia platyphyllos', informovala Blanka Michálková z majetkového odboru velkobítešské radnice. Doplnila, že pokud strom dobře zakoření a bude prosperovat, vytvoří se tak opět zelená dominanta náměstí s přesahem do symboliky významné historické události.

'Část původní lípy svobody plánujeme v podobě řezbářského díla uchovat v budově radnice. Její pokračovatelka na náměstí bude opatřena pamětní deskou připomínající vznik samostatného Československa', doplnila B. Michálková. Prostor pod lípou bude v nejbližší době osázen kvetoucími trvalkami, které budou zdobit náměstí od jara do podzimu.

Výsadba komunitního sadu ve Velké Bíteši, v místní části Jáchymov. Sad bude slavnostně otevřen v neděli 5. května.

Nevyužívaný městský pozemek v Jáchymově byl letos osázen starými odrůdami ovocných stromů. Vysazeno bylo celkem 38 nových stromů zákrsků i polokmenů - třešně, višně, jablka, hrušně, švestky, mirabelky, jeřáby. Na původních stromech pozemku byly vyvěšeny ptačí budky. Jednotlivé stromy jsou označeny štítkem s názvem odrůdy a na okraji sadu je instalována informační tabule s plánem výsadby.

Sad byl doplněn lavičkami a bude sloužit, jako místo setkávání a odpočinku všech obyvatel místní části Jáchymov.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)