Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat

Nedaleko hrobu spisovatele Jaroslava Haška, autora humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, v Lipnici nad Sázavou bude od pátku 19. dubna básnit Poesiomat.
Připomíná periskop ponorky, má kliku a po zatočení se rozmluví a rozezpívá. O Haškovi, Wolkerovi nebo hradních pověstech.
Mluvící socha. Posilovač genia loci. Kulturní periskop. To vše je Poesiomat. Nikde není stejný, protože žádné místo není stejné. Ze železné mluvící trubky je vyvedena klika, kterou si kolemjdoucí vyrobí elektřinu. A pak si zmáčknutím tlačítka zvolí jednu z dvaceti zvukových stop. Za poslechu básně se zadívá do krajiny a onen zvuk vytváří nevšední podkres pro nové vnímání onoho místa. Z pohledu kolem se stává rázem jakýsi videoklip. Do zvuku básně zazpívá skřivan, zabzučí včela, zašumí strom, zavoní šeřík.

Slavnostním zprovozněním bude vyvrcholený projekt spolku Piána na ulici, Národního památkového ústavu a Nadace PPF, díky kterému vyrostlo šest Poesiomatů u zámků a hradů napříč Českou republikou. Zpívají, vypráví a recitují z díla významných osobností spojených s místem, kde stojí. Poesiomaty umisťuje do veřejného prostoru spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. Z ulic českých a moravských měst se poetická mluvítka rozšířila nově i do krajiny.

Od podzimu roku 2023 do jara 2024 se Poesiomaty postupně rozmluvily u zámků Frýdlant v Jizerských horách, Jezeří v Krušných horách, Kratochvíle a Červená Lhota v jižních a hradu Kunětická hora ve východních Čechách.

O slavnostní rozehrání Lipnického Poesiomatu se postarají členka správní rady Nadace PPF Jana Tomas Sedláčková, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, autor projektu Ondřej Kobza, kasteláni vybraných hradů a zámků a další hosté.

Slavnostní zprovoznění Lipnického Poesiomatu se uskuteční v pátek 19. dubna v 11 hodin na vyhlídce nad hřbitovem, kde leží hrob Jaroslava Haška, v Lipnici nad Sázavou.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)