Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Hradební parkány v Jihlavě budou kvůli údržbě zeleně dva dny uzavřeny

Z důvodu údržby zeleně budou oba hradební parkány v Jihlavě v pondělí 6. a v úterý 7. května a to každý den od 6 do 14 hodin pro veřejnost uzavřené. Odpoledne pak budou otevřené až do běžných 22 hodin.
'Jedná se o vyhlídkové cesty podél hradeb, které ústí na křižovatce Znojemské a Hradební ulice pod dolním Masarykovým náměstím. Jedna cesta vede ze zmíněné křižovatky směrem k ulici Brněnské a druhá k ulici Matky Boží. Na dočasné uzavření budou upozorňovat i cedule na vstupních branách. Děkujeme za pochopení', uvedla mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.

Opevnění královského města Jihlavy podle dochovaných pramenů vznikalo spolu s městem již v první polovině 13. století. Hradby dosahovaly výšky šesti metrů a byly protkány baštami. Navíc první překážkou útočníků byl sedm metrů hluboký příkop. Do města se dalo vstoupit pěti branami, které které byly opatřeny složitým předbraním a padacími mosty. Město v té době bylo nedobytnou pevností
Postupně se vše měnilo podle vývoje vojenské techniky a způsobu bojem v době třicetileté války vybudovali Švédové v hradbách takzvané bastiony. Vše ukončil rozvoj dělostřelby. V roce 1755 byla jihlavská pevnost zrušená a hradby byly postupně rozebírány.

Z původních pěti kilometrů hradeb se až do dnešních dochovaly dvě třetiny. Od 60. do 90. let minulého století probíhaly postupné rekonstrukce a dnes je z místa, kam se před lety málokdo odvážil, vyhledávaný cíl procházek. Parkán dostal parkovou úpravu, jsou tam upravené cesty a lavičky. Z pěti bran se do dnešních dnů zachovala pouze brána v ulici Matky Boží.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)