Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Část zdi spadla ve středu 8. května po druhé hodině odpoledne v zámeckém parku na ulici Malcova v Pacově na Pelhřimovsku na lavičku, kde v tu dobu seděly dvě seniorky. Osmdesátileté seniorky utrpěly zranění, kdy jedna z žen byla leteckou záchrannou službou transportována do českobudějovické nemocnice, druhá žena byla se zraněním převezena do pelhřimovské nemocnice. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, případ prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto - horní obrázek)
Kriminalisté v Třebíči zahájili v úterý 7. května v souvislosti s tragickou dopravní nehodou, která se stala ve čtvrtek 2. května v Čáslavicích a při které zemřela babička s tříletou vnučkou, trestní stíhání a obvinili řidiče osobního auta - osmapadesátiletého cizince dlouhodobě žijícího na území České republiky - z trestného činu usmrcení z nedbalosti. 'K jednotlivým krokům, které povedeme v rámci vyšetřování, se až od jeho ukončení nebudeme blíže vyjadřovat. Řidiči v případě prokázání viny může hrozit trest odnětí svobody v trvání až šesti let', informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.
Řidič osobního auta v obci srazil babičku, která šla se dvěma vnučkami. Žena na místě zemřela, jedna z dívek, které byly tři roky, zemřela na následky zranění v brněnské nemocnici.
Obec Čáslavice uspořádala sbírku
Tato tragédie, během níž rodina Fišerova přišla hned o dva členy rodiny, babičku a dceru, otřásla nejen zmíněnou obcí. Její vedení proto spustilo veřejnou sbírku. „Fišerovi zasáhla v nedávné době tragická událost, při níž ztratili dva nejbližší členy rodiny. Potřebnou psychickou pomoc a podporu jistě mají od blízkých členů rodiny, přátel a odborníků. My ostatní jim můžeme v této tíživé životní situaci alespoň přispět finanční podporou, která by jim měla pomoci v této těžké době neřešit finanční starosti. Proto se obec rozhodla uspořádat tuto sbírku,' píše obec na svém webu. ČÍSLO ÚČTU: 6642474379/0800

Policisté vypátrali pohřešovaného mladíka
V úterý 7. května přijali policisté před šestou hodinou večer oznámení o pohřešovaném mladíkovi, o kterého měli strach jeho blízcí. 'Mladík z domu utekl v dopoledních hodinách, kdy si s sebou nevzal léky, které užívá. Blízcí začali po mladíkovi sami pátrat, když ale vyčerpali všechny svoje možnosti, obrátili se na policii. Do obce nedaleko Žďáru nad Sázavou policisté vyjeli a začali mladíka společně s jeho blízkými a hasiči v lokalitě hledat. Do akce byl nasazen i vrtulník Letecké služby Policie České republiky. Kolem deváté hodiny večer byl pohřešovaný leteckou službou vypátrán nedaleko obce na okraji lesní mýtiny', informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté poskytli mladíkovi potřebnou péči a následně si ho převzala do péče zdravotnická záchranná služba, neboť byl podchlazený.

Vandal poničil auto
Neznámý vandal poničil na Bechyňově náměstí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku od večerních hodin středy 8. května do dnešních brzkých ranních hodin zaparkované auto BMW, čímž způsobil škodu kolem devíti tisíc korun. 'Pachatel rozbil u vozidla levé zadní sklo. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku a po pachateli pátrají', informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Zloděj vykradl rekreační chatu
Policisté pátrají po neznámém pachateli, který má na svědomí krádež vloupáním do rekreační chaty. V přesně nezjištěnou dobu v období od 1. do 4. května nezjištěným způsobem vnikl do rekreační chaty u obce Řípov na Třebíčsku. !Zloděj chatu prohledal a ukradl zde různé ruční nářadí, akumulátory s nabíječkou k zahradní sekačce, rybářské udice a rybářskou tašku. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši šest tisíc korun', uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté po pachateli pátrají.

Policisté objasnili případ vloupání
Policisté objasnili případ krádeže vloupáním a zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže, které se dopustil nezjištěný pachatel 1. května v nočních hodinách v Telči na Jihlavsku. 'Tehdy pachatel vnikl po vytlačení větracího okna do baru ve sportovním areálu, kde ze zajištěné zásuvky ukradl finanční hotovost, pak také různé alkoholické a nealkoholické nápoje, cukroviny a ponožky', informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Majiteli způsobil škodu ve výši téměř 10 000 korun. Policisté po přijetí oznámení vyjeli na místo činu, které ohledali s cílem zajistit upotřebitelné stopy. Po pachateli pátrali a během několik dnů se jim podařilo zadržet osobu podezřelou z krádeže vloupáním. Policisté ve věci vedou zkrácené přípravné řízení a v úterý 7. května si čtyřiatřicetiletý muž převzal od policistů záznam o sdělení podezření z přečinu krádeže vloupáním.

Ukradené kolo je zpět u svého majitele
Policisté velmi rychle vypátrali ukradené jízdní kolo a zadrželi muže, kterého důvodně podezřívají z této krádeže. Jedná se o devětatřicetiletého muže, který se trestné činnosti dopustil opakovaně. Ačkoliv byl na základě rozhodnutí okresního soudu v Jihlavě mimo jiné pro zločin k trestu odnětí svobody nepodmíněně ve výměře 24 měsíců a dále byl na základě rozhodnutí Okresního soudu v Jihlavě potrestán pro přečin krádeže k trestu odnětí svobody nepodmíněně ve výměře patnácti měsíců, tak 5. května ve večerních hodinách na ulici Jiráskova v Jihlavě v blízkosti vlakového nádraží ukradl jízdní kolo v hodnotě 10 000 korun. 'Jízdní kolo ukradl i přesto, že bylo na místě zabezpečeno zámkem s řetězem. Řetěz zloděj nejprve vypáčil a následně i odcizil. Kolo se následně podařilo vypátrat na hlavním vlakovém nádraží na ulici Havlíčkova v Jihlavě', informovala Dana Čírtková. Policisté vedou zkrácené přípravné řízení a v pondělí 6. května si muž převzal záznam o sdělení podezření z přečinu krádeže.

Řidič havaroval
V úterý 7. května po jedenácté hodině večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Želiv a Červená Řečice na Pelhřimovsku. 'Dvaadvacetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Renault zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti po projetí zatáčky vyjel do protisměru a následně mimo silnici, přičemž došlo k poškození svodidel a plotu u budovy. Ke zranění osob nedošlo', informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě ve výši 140 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Řidič narazil do stromu
V úterý 7. května před pátou hodinou odpoledne havaroval u obce Sněžné na Žďársku řidič osobního auta Škoda jedoucí ve směru na obec Milovy. 'Řidič po projetí zatáčky zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy, dostal smyk, který nezvládl a přejel do protisměru a následně mimo vozovku, kde auto narazilo do stromu. Dvacetiletý řidič se při havárii zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen do nemocnice v Novém Městě na Moravě', uvedla M. Lébrová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za 80 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič nezvládl řízení a havaroval na mokré dálnici
Policisté přijali v úterý 7. května ráno krátce po půl desáté ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na dálnici D1 na 120. kilometru ve směru jízdy na Brno. 'Jednašedesátiletý řidič projížděl po dálnici v pravém jízdním pruhu s osobním vozem Škoda Octavia. Nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, povětrnostním podmínkám a dostal na mokré vozovce smyk. Auto se poté stalo neovladatelné a přejelo přes zpevněnou krajnici, kde narazilo přední částí do krajových ocelových svodidel. Po dopravní nehodě zůstalo vozidlo nepojízdné částečně na zpevněné a nezpevněné krajnici. Na místě zasahovala zdravotnická záchranná služba, jejíž posádka na místě řidiče ošetřila – muž utrpěl lehké zranění a z místa musel být převezen do jihlavské nemocnice k dalšímu ošetření', uvedla Dana Čírtková. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu měla negativní výsledek. Při dokumentaci nehody policisté zadrželi z důvodu rozsáhlého poškození osvědčení o registraci vozidla. Při nehodě vznikla škoda na vozidle ve výši přesahující 250 000 korun.

Na mokré dálnici D1 dostal smyk
Policisté přijali v úterý 7. května ráno krátce po půl sedmé ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na dálnici D1 na 91. kilometru ve směru jízdy na Brno. 'Řidič jedoucí v levém jízdním pruhu s osobním vozidlem Hyundai nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem a povětrnostním podmínkám a dostal na mokré vozovce s vozidlem smyk. Vozidlo se stalo neovladatelné a narazilo levou zadní částí do středových zdvojených ocelových svodidel. Po tomto střetu přejel řidič s vozidlem z důvodu bezpečnosti a plynulosti v silničním provozu na 93. kilometru, kde vyčkal do příjezdu policejní hlídky. Vozidlo bylo po dopravní nehodě pojízdné', informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu provedli policisté u řidiče a výsledek byl pozitivní. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Věc nehody vyřešili policisté s řidičem na místě uložením pokuty v o příkazním řízení.

Pozitivní test na drogy, řidič se podrobil lékařskému vyšetření
Policisté v úterý 7. května ve večerních hodinách – patnáct minut po dvacáté hodině - kontrolovali řidiče osobního auta Suzuki. Řidič projížděl v Třebíči z ulice Sirotčí na ulici Brněnská. 'Policisté vyzvali devatenáctiletého řidiče, aby předložil ke kontrole doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění případné přítomnosti alkoholu - dechová zkouška byla negativní. Poté se řidič podrobil testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu vykázal přítomnost návykové látky, a to opiátů a kokainu. Řidič byl hlídkou vyzván k provedení lékařského vyšetření spojeného s odběrem tělních tekutin, kterému se podrobil. Policisté muži zakázali další jízdu', informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Případ policisté zadokumentovali a přestupek oznámí k řešení místně příslušnému správnímu orgánu.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve středu 8. května kolem čtvrté hodiny dopoledne zastavili policisté v ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě řidiče osobního auta Volkswagen. 'U třiačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do půl promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Policisté muži další jízdu zakázali', uvedla Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidiči pod vlivem alkoholu
V úterý 7. května kolem jedné hodiny odpoledne odhalili policisté řidiče, který měl přes jedno promile alkoholu v dechu. Policisté zastavili na ulici Hradská v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Opel a provedli u osmašedesátiletého řidiče dechovou zkoušku. 'Naměřili mu hodnotu 1,21 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Následně se muž podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Další jízda byla řidiči zakázána a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz', uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.
O řidičský průkaz přišel také osmačtyřicetiletý řidič vozidla Kia, který jel ve středu 8. května po deváté hodině dopoledne v obci Horní Cerekev na Havlíčkobrodsku. 'Policisté při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu do půl promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat', dodala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)