Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky

Jsou velmi hravé a neposedí na jednom místě. Pořád běhají z místa na místo, jako by si hrály na honěnou. Není divu, že surikaty patří u návštěvníků táborské zoologické zahrady k nejoblíbenějším zvířatům. Hlavně děti dokáží u jejich nového velkorysého výběhu strávit dlouhé chvíle. Zdá se ale, že i surikaty si přítomnost lidí užívají. Vždy, když u jejich výběhu někdo stojí, jsou mnohem aktivnější. Není proto divu, že každé ráno ze svého vyhřátého domečku vyhlíží první obdivovatele. Jakmile se objeví první návštěvník, okamžitě ho běží ven náležitě přivítat. Nenechte je proto dlouho čekat a přijeďte do táborské zoo co nejdříve. Jen tak můžete mít tyto roztomilé šelmičky aspoň chvíli jen sami pro sebe.
Surikaty vlnkované chované v ZOO Tábor pocházejí z jihozápadní Afriky a běžně žijí ve velkých skupinách čítajících až desítky členů. V těchto skupinách však panuje přísná hierarchie a rozdělení rolí. Rozmnožovat se může pouze dominantní pár. O mláďata se starají ostatní členové skupiny, protože dominantní samice velmi brzy opět zabřezne. Všechny ostatní surikaty jsou dominantnímu páru podřízené, přičemž každá surikata plní konkrétní úkol. Vybraní jedinci, kteří hlídají ostatní před predátory, stojí vzpřímení na vyvýšeninách, odkud mají dobrý přehled po okolí. Neustále se rozhlíží kolem sebe, což návštěvníkům připadá, jako by jim tyto hlídky pózovaly. Ve skutečnosti však hledají jakýkoliv náznak nebezpečí. Jiná surikata má za úkol shánět potravu, další se stará o potomstvo a jejich výchovu, jiné hloubí nory.

Surikaty se živí hlavně hmyzem, pavouky, menšími obratlovci či kořeny a cibulkami rostlin. Nepohrdnou však ani ptákem či štírem, vůči jehož jedu jsou imunní. Díky propracované skupinové spolupráci dokáží ulovit i zvíře výrazně větší než jsou samy. K lovu i vyhrabávání nor či potravy surikatám slouží dlouhé drápy. Dokáží se postavit na dvě tlapky, stabilitu v této pozici jim zajišťuje dlouhý ocas.

Surikaty vylézají z nor brzo ráno a hned poté si posedají na různá místa a sluní se. Po mrazivé noci, kdy teplota v poušti klesá i k nule, se totiž potřebují pořádně prohřát.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Fotku surikat od ošetřovatelky Lucie Jonové

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)