Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Jihlavská rodačka žijící v Německu dostala od syna k pětadevadesátým narozeninám plyšového ježka

Rodilá Jihlavanka Elisabeth Machova je jednou z mnoha obyvatelek německé národnosti, které musely své rodiště po druhé světové válce opustit. Je také jednou z mnoha žen, které na své rodiště rády vzpomínají. Na její 95. narozeniny redakci Ježkových očí upozornil její syn Thomas Balschbach.
„Moje máma je ta nejlepší máma na světě. Vařila nám česká jídla, třeba palačinky, knedlíky nebo vepřovou pečeni. Vyprávěla nám, že se v Jihlavě cítila velmi dobře, ve škole se naučila česky, uměla zazpívat českou hymnu a ještě donedávna znala pár slov,“ vypráví Thomas.

Elisabeth žila v domě v Joštově ulici č. 23 společně s otcem, matkou a třemi sourozenci. Život se jí obrátil naruby již v 16 letech, kdy byla celá její rodina donucena z Jihlavy uprchnout. Během cesty se od rodiny odloučila a až později zjistila, že otec zemřel při útěku blízko rakouských hranic. Zbytek rodiny společně s dalším příbuzenstvem se zanedlouho shledal v uprchlickém táboře organizovaném Červeným křížem poblíž německého Heidelbergu, který jim nakonec poskytnul dlouhodobé útočiště.

Sama Elisabeth strávila několik měsíců po válce v bavorském Regensburgu. „Pracovala jako zdravotní sestra v lazaretu pro německé vojáky a jelikož byla ruská vojenská jednotka poměrně blízko, tak raději pro vlastní bezpečnost nosila svůj zdravotnický úbor i ve volném čase,“ doplnil Thomas. Zbytek rodiny si ji ale v Regensburgu vyhledal a nakonec všichni společně odjeli do zmíněného Heidelbergu, kde založila rodinu.

Nyní žije v pečovatelském domě v nedalekém Altenbachu, kam za ní Thomas dojíždí z deset kilometrů vzdáleného Wilhelmsfeldu. Do Jihlavy se pravidelně vracela mezi 70. a 90. léty, několikrát se sem podíval i samotný Thomas, který plánuje další cestu na letošní červenec. „Do Jihlavy se těším, našel jsem si zde několik přátel, kteří mi již nyní chybí,“ dokončil Thomas.

Foto:
obrázek vlevo - Elisabeth Machova s rodinou, ještě v jihlavském domě. Elisabeth je ta malá roztomilá holčička v bílém
obrázek vpravo - Elisabeth Machova dostala k letošním narozeninám od syna Thomase připomínku jejího rodiště – plyšového ježka

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)