Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Přijďte se o víkendu do táborské zoo rozloučit s oblíbeným makakem Vichrem. V úterý odcestuje do Španělska

Poslední možnost vidět oblíbeného makaka jávského Vichra mají návštěvníci táborské zoologické zahrady tento víkend. V úterý 28. května totiž vyrazí na dalekou cestu až do Španělska, kde v tamním Parque Zoológico de Basabere nalezne nový domov.
„Makakové jávští patří k ohroženým druhům zvířat, na jejichž chov a ochranu se naše zoo zaměřuje. Vichr je jedním z mláďat, které jsme v naší zoologické zahradě odchovali. O to těžší loučení to pro nás je. Samci však po dosažení puberty tlupu většinou opouští a nejinak je tomu i u nás. Vichrovi jsme díky naší spolupráci se špičkovými evropskými zoologickými zahradami našli nový domov v oblíbeném parku Parque Zoológico de Basabere na severu Španělska, kde mu poskytnou stejně dobré podmínky jako u nás. Navíc tam doplní skupinu samic, což mu umožní jeho další rozmnožování,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a zve návštěvníky na tento víkend, aby se s Vichrem přišli rozloučit.

Makak jávský chovaný v ZOO Tábor patří k čeledi kočkodanovitých a ve volné přírodě žije hlavně v jihovýchodní Asii. Jde o menšího primáta, jeho tělo dosahuje hmotnosti 3 až 9 kilogramů. Tento všežravec preferuje hlavně rostlinnou potravu – převážně ovoce a semena. Občas si dopřeje i bezobratlé a malé obratlovce. Umí dobře plavat, takže dokáže ulovit i kraby. V angličtině se mu proto říká také „crab-eating macaque“, tedy „krabožravá opice“, přestože kraby konzumuje jen velmi zřídka.

Podobně jako malpy hnědé nebo šimpanzi, umí makaci jávští používat jednoduché nástroje, například kameny k rozbíjení ořechů. Žijí ve velkých skupinách až o desítkách jedinců. Je považován za invazivní druh postupně se šířící po celé jihovýchodní Asii.

Makak jávský se využívá k laboratorním pokusům. Je zařazen na celosvětový seznam CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

Zoo v Táboře je do 31. května otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)