
• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
Přednáška s titulem Kostelní Vydří – poutní místo plné zázraků a milostí aneb Střípky z historie barokní každodennosti obyvatel jihozápadní Moravy v podání Terezie Kořínkové se bude konat v pátek 7. června od 17 hodin v muzeu v Třešti.

Posluchačům napoví, Kdo dříve chodíval do Vydří, co trápilo přicházející poutníky, jak daleko sahala sláva milostného obrazu Panny Marie či jak vnímal víru a nadpřirozeno barokní člověk?
Historie budovy o kláštera při poutním barokním kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří sahá do poloviny 18. století.
Ještě v 17. století na tomto návrší stávala Boží muka, kolem kterých se prý zjevovala zvláštní záře. Proto zde majitel zdejšího panství Gerhard Jindřich Butz z Rolsbergů nechal v roce 1709 vystavět kapli a do ní umístit obraz Panny Marie Karmelské. V roce 1764 byla přistavěna budova kláštera a v letech 1787 - 89 byla kaple přestavěna na kostel Panny Marie Karmelské, postaveny byly křížové chodby a ohradní zeď se třemi vstupními branami.
Po druhé světové válce areál chátral a karmelitánští mniši se sem vrátili v roce 1990, kdy byl celý komplex obnoven a přistavěna byla i nová budova kláštera.
Eva ŠINKOVSKÁ
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)