Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zdravotnická záchranná služba na Vysočině slaví dvacáté narozeniny, veřejnost bude moci nahlédnout do výjezdových základen

Zdravotnická záchranná služba na Vysočině, která jako jednotná organizace oslaví 1. července dvacáté narozeniny, mimořádně zpřístupní široké veřejnosti většinu výjezdových základen v sobotu 29. června. Zájemci se mohou od devíti do dvanácti hodin podívat, jak vypadá základna v jejich městě, na zázemí záchranářů, v jakých autech jezdí nebo jak funguje dispečink záchranné služby. Uvedl to mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.
Od osmi do dvanácti hodin dopoledne v sobotu 29. června budou volně přístupné základny Jihlava, Telč, Třebíč, Moravské Budějovice, Jemnice, Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Humpolec, Pelhřimov, Pacov, Kamenice nad Lipou a Počátky.

'Během uplynulých dvaceti let absolvovali krajští záchranáři více jak tři čtvrtě milionu výjezdů. V současnosti zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči na území Vysočiny třicet profesionálních výjezdových skupin, rozmístěných na jednadvaceti pečlivě vybraných výjezdových základnách', pověděl P. Janáček.

'Za dvacet let existence uskutečnili záchranáři na Vysočině 785 tisíc výjezdů a ošetřili při nich 540 tisíc pacientů. To je více lidí, než je počet obyvatel na Vysočině, který čítá 518 tisíc.
Operátoři Zdravotnického operačního střediska přijali na tísňové lince 155 více jak
1,5 milionu hovorů a poskytli 4 820 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací', doplnil mluvčí.
Zásahové vozy zdravotnické záchranné služby na Vysočině najezdily 28,5 milionu kilometrů
a vrtulník Letecké záchranné služby, Jihlavský Kryštof 12, uskutečnil za posledních 20 let, pod hlavičkou ZZS Kraje Vysočina, bezmála dvanáct tisíc vzletů. 'Naši záchranáři ošetřili 146 200 úrazů, zasahovali u 34 072 dopravních nehod a provedli 6 960 resuscitací', dodal P. Janáček.

Historie přednemocniční neodkladné péče na Vysočině sahá daleko do minulosti. Například v
Třebíči nebo v Pelhřimově byla zajišťována už od roku 1976, v Havlíčkově Brodě s ní zdravotníci začali o dva roky později. V Jihlavě vyjely první sanitky do terénu v roce 1982 a v Novém Městě na Moravě v roce 1984.

Ke vzniku jednotné organizace, Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, se sídlem v Jihlavě, došlo 1. července 2004. V té době se sloučily již fungující základny - Jihlava, Telč, Pelhřimov, Pacov a Počátky. V průběhu druhé poloviny roku se postupně začlenily základny Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou. V lednu 2005 se staly součástí základny Havlíčkův Brod, Chotěboř a Ledeč nad Sázavou a tři roky poté byla přičleněna i záchranná služba v Humpolci.
Postupem času byly vybudovány nové výjezdové základny. V roce 2010 Velká Bíteš, Přibyslav a Jemnice, o rok později Kamenice nad Lipou a v roce 2014 stanoviště v Habrech.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)