• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Letní prázdniny jsou na silnicích rizikové, policisté vyhlásili sérii bezpečnostních akcí. Loni zemřelo na silnicích Vysočiny během léta sedm lidí
Pro nadcházející období konce letošního školního roku a začátku letních dvouměsíčních prázdnin vyhlásili policisté na Vysočině sérii dopravně bezpečnostních akcí, které zahájí v pátek 28. června.
„Období konce června a poté začátek letních prázdnin s sebou každoročně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji nejen na samotném začátku prázdnin, ale bude trvat pro celé dva prázdninové měsíce,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že zvýšeným dohledem nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu musí působit na všechny řidiče a pokusit se tak snížit nepříznivou bilanci v počtu závažných dopravních nehod.
Loni v průběhu letních prázdnin zemřelo na Vysočině sedm lidí
Policisté na Vysočině od začátku července do konce srpna v roce 2023 vyšetřovali celkem 582 dopravních nehod. V průběhu letních prázdnin zemřelo při nehodách na silnicích Vysočiny celkem sedm osob, což je o čtyři osoby více než ve stejném období roku 2022, kdy při nehodách zemřeli tři lidé. Celkem patnáct osob bylo při dopravních nehodách o letních prázdninách těžce zraněno, což je stejně jako v roce 2022. Dalších 284 účastníků bylo zraněno lehce, což je o 42 osob více než za stejné období roku 2022. V sedmadvaceti případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky téměř 56 milionů korun. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v období letních prázdnin patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, nedodržení bezpečnostní vzdálenosti a předjíždění.
Řidiči osobních i nákladních automobilů, motocyklisté, cyklisté i chodci musí po celé prázdniny počítat s tím, že se s policejními hlídkami setkají nejen na dálnici D1 a silnicích I. tříd, ale také na silnicích nižších tříd, a to zejména v lokalitách, kde se nacházejí turistické a chatové oblasti, ale také na dalších místech na území celého kraje. 'Pozornost zaměříme také na chodce a cyklisty, a to nejen při dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci každodenního běžného výkonu služby', doplnila informace mluvčí policistů Dana Čírtková.
Také v letošním roce se na mnoha místech kraje opravují silnice, doprava je vedena po objížďkách, kde je z tohoto důvodu silný provoz. Ten ještě zesílí v době, kdy budou lidé odjíždět na dovolené. Protože se na mnoha místech řidiči nevyhnou delšímu čekání v kolonách, je důležité, aby se při jízdě chovali ohleduplně a dodržovali dopravní značení. 'Za velice problematické místo můžeme považovat o letošních prázdninách dálniční přivaděč – silnici I/38 Jihlava – Havlíčkův Brod v blízkosti nájezdu na dálnici D1, kde pokračuje výstavba okružní křižovatky. Provoz je tedy v části přivaděče výrazně omezený a omezení se také týká sjezdů z dálnice D1 a nájezdů na dálnici D1. Proto před každou plánovanou cestou řidičům vždy doporučujeme, aby se seznámili s aktuální průjezdností daného místa', doplnila mluvčí.
Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu patří letní prázdniny mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité používat dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko dopravních nehod.
'Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech, koloběžkách nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let', vysvětlila Dana Čírtková.
Policisté se o letních prázdninách zaměří nejen na dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, ale důležitým úkolem nadcházejícího období zejména pro pořádkovou policii bude dohled nad veřejným pořádkem v rámci nejrůznějších kulturních, sportovních a společenských akcí. Stejně jako v předešlých letech budeme v letních měsících realizovat další kontrolní akce, při kterých se především s ohledem na prevenci se zaměří na vodní toky a dohled nad dodržováním pravidel ze strany vůdců malých plavidel a vodáků. V případě Vysočiny se v rámci bezpečnostních akcí zaměří na kontroly plavidel na Dalešické přehradě. Kontroly se budou týkat také vodní nádrže Švihov, na které platí přísná pravidla chování, neboť přehrada se nachází v ochranném pásmu prvního stupně.
Foto: HZS Kraje Vysočina, ilustrační
- red -
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)