• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
Jedno. Druhé. Třetí. Čtvrté. Pokud to tak půjde dále, nebudou ošetřovatelům z táborské zoologické zahrady stačit prsty na jedné ruce. Alespoň pokud budou chtít spočítat všechny nové přírůstky v daňčím stádě. Zatím poslední daňče se narodilo ve středu 26. června. Všem novým obyvatelům ZOO Tábor se daří dobře, někteří se už vydávají na větší průzkumy svého rozhlehlého výběhu.
„Našim zvířatům vytváříme nejlepší a nejpřirozenější prostředí, aby se u nás cítila co nejlépe. Že se nám to daří, dokládají i pravidelné odchovy. Aktuální babyboom v daňčím stádě je toho nejlepším důkazem,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že daňci v táborské zoo obývají opravdu velkorysý výběh. „Patří k těm největším u nás a poskytuje opravdu velký komfort. Je přirozeně členitý a ve spodní části je jezírko sloužící nejen k ochlazení v horkých dnech. Ochranu před ostrým sluncem kromě přístřešku nabízí i vzrostlé stromy,“ popisuje daňčí výběh ředitel zoo Korec.
Daněk skvrnitý chovaný v táborské zoo se ve volné přírodě vyskytuje téměř v celé Evropě. Žije hlavně v listnatých lesích a hustých křovinách. Mimo období říje vytvářejí izolovaná stáda. Samci žijí v menších skupinách oddělených od stád daněl s mláďaty. Skupinu samic vodí nejzkušenější daněla. V případě nebezpečí celé stádo okamžitě varuje jednotlivec, který zpozoruje predátora jako první.
Během říje, která připadá na říjen, věnují samci nejvíce sil na obranu svého pářícího území, které si označují močením. Vydávají zvláštní zvuky, takzvané rochání, které slouží k zastrašení soků a k vábení samic. Samice rodí na začátku léta odděleně od stáda většinou jedno mládě a jen velmi výjimečně dvě.
Mládě po narození zalehne do hustého porostu, kde zůstává tiše a nehybně ležet. Díky barvě kožichu je maskováno před predátory. Matka se k němu pravidelně vrací, aby ho nakojila a případně odvedla na nové místo k zalehnutí. Samcům začíná první paroží růst zhruba ve druhém roce života. Staré paroží samci shazují před začátkem jara, nové jim začíná růst v dubnu. To je vždy o něco delší a rozložitější. Od jelenů se daňčí paroží liší na první pohled – na konci je lopatkovité.
Daňci spásají trávu a šťavnaté byliny, jídelníček si zpestřují také listím keřů a stromů. Na podzim se živí také ořechy, lesními bobulemi, kůrou stromů, houbami a velkým množstvím žaludů, kaštanů a bukvic.
Zoo je od 1. června do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 19:00.
Filip SUŠANKA
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)