Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů

V červnu 2024 pokračoval klesající trend v celkovém počtu uchazečů o zaměstnání evidovaných v Kraji Vysočina. Počet klesl o 89 lidí na 9 709, počet hlášených volných pracovních míst se mírně snížil na 8 261 a podíl nezaměstnaných osob zůstal stejný jako minulý měsíc, tedy 2,7 procenta. Ze všech krajů České republiky má Kraj Vysočina nejnižší podíl nezaměstnaných osob, a těsně tak porazila i hlavní město Prahu.
Pracovní trh je dynamický a neustále se vyvíjí, což vyžaduje, aby jak jednotlivci, tak firmy, byli schopni pružně reagovat na nové technologické požadavky a trendy. Díky úsilí Úřadu práce a projektu Národního plánu obnovy (NPO) mohou lidé z různých profesních oblastí získat potřebné dovednosti pro práci v průmyslu 4.0, který je charakterizován automatizací, digitalizací a integrací moderních technologií do průmyslové výroby a služeb. To je klíčové především pro udržení konkurenceschopnosti jednotlivců na trhu práce.

„Úřad práce v Kraji Vysočina zaznamenal v prvním pololetí roku 2024 značný úspěch v poskytování vzdělávacích kurzů a rekvalifikací v rámci Národního plánu obnovy. Zatímco v prvním pololetí loňského roku se projekt rozbíhal pomalu a pouze 12 osob úspěšně dokončilo vzdělávací kurzy, letos se situace dramaticky zlepšila. V prvním pololetí roku 2024 úspěšně absolvovalo vzdělávací kurzy 439 osob. Tento výrazný nárůst ukazuje na pozitivní vývoj a efektivitu projektu NPO v našem kraji, což přispívá k lepším pracovním příležitostem na trhu práce,“ říká Ing. Lenka Nováková, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR v Jihlavě. A k tomuto tématu ještě dodává: „Digitální kurzy jsou dostupné přímo na webu Úřadu práce, který nabízí široký výběr přes tisíc kurzů. Tato nabídka zahrnuje jak velmi odborné kurzy, které jsou určeny pro pokročilé uživatele či odborníky v dané oblasti, tak i kurzy vhodné pro začátečníky, kteří se teprve seznamují s digitálními dovednostmi. Velký nárůst byl také u rekvalifikací, kde na konci 1. pololetí 2024 bylo 2 217 podpořených osob, zatímco v prvním pololetí minulého roku jich bylo pouze 713.“

K 30. 6. 2024 evidovala krajská pobočka Úřadu práce ČR v Jihlavě celkem 9 709 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl opět nižší oproti předchozímu měsíci, konkrétně o 89 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je počet vyšší o 736 lidí.

V průběhu června do evidence uchazečů o zaměstnání přibylo 1 158 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 71 osob méně a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 165 osob méně.

Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 1 247 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 297 osob méně než v předchozím měsíci a o 571 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 992, tj. o 309 osob méně než v předchozím měsíci a o 398 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. 869 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 248 méně než v předchozím měsíci a o 192 více než ve stejném období minulého roku.

Všechny okresy Kraje Vysočina vykazují dlouhodobě nižší nezaměstnanost, než je celorepublikový průměr.

Nezaměstnanost v červnu ve většině okresů Kraje Vysočina zůstala shodná s minulým měsícem, pouze v okrese Havlíčkův Brod se podíl nezaměstnaných osob snížil o 0,1 p.b. na 2,4 %.

Podíl nezaměstnaných osob (počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let k obyvatelstvu stejného věku) k 30. 6. 2024 zůstal shodný s předchozím měsícem, a to na úrovni 2,7 %. Podíl nezaměstnaných žen se rovněž nezměnil a zůstal na hodnotě 3,1 %, zatímco podíl nezaměstnaných mužů klesl o 0,1 p.b. na hodnotu 2,3 %.

Ke konci června bylo evidováno na krajské pobočce Úřadu práce ČR v Jihlavě 5 328 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 54,9 %. V evidenci bylo také 1 598 osob se zdravotním postižením, což představovalo 16,5 % z celkového počtu nezaměstnaných.

Ke konci tohoto měsíce bylo evidováno 401 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 57 osob; ve srovnání s červnem 2023 bylo na rajské pobočce úřadu práce v Jihlavě evidováno o 6 absolventů škol méně. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,1 %.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 3 327 uchazečů o zaměstnání, tj. 34,3 % všech uchazečů vedených v evidenci.

V červnu 2024 nedošlo na trhu práce v Kraji Vysočina k žádným výrazným změnám. Celkový podíl nezaměstnaných zůstal na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. Trh práce v kraji je tedy stabilní, s mírným poklesem počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst.

Kraj Vysočina evidoval k 30. 06. 2024 celkem 8 261 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 56 nižší než v předchozím měsíci a o 270 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,2 uchazeče, nejvíce v okrese Žďár nad Sázavou (2,5) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,5). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 440 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,6 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 536, na jedno volné místo připadalo 0,2 uchazeče z této kategorie. Z celkového počtu 8 261 volných pracovních míst bylo 2 869 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 5 392 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.

Během měsíce června 2024 docházelo převážně k uzavírání dohod financovaných z operačního programu Zaměstnanost plus. Z nově uzavřených dohod, které jsou financované z národních finančních zdrojů, lze zmínit např. veřejně prospěšné práce na pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“ a „uklízeči veřejného prostranství“. Během minulého měsíce došlo i k uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce na dobu neurčitou.

Společensky účelná pracovní místa byla uzavírána napříč projekty. V projektu Záruky pro mladé např. „řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů)“ a „pracovníci odvozu a recyklace odpadů“. V projektu Nová etapa např. „pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor“, „revizní technici ve strojírenství, technici STK“, „obsluha zemních a příbuzných strojů“, „průvodci v kulturních zařízeních“, „úředníci ve skladech“ nebo „odborní pracovníci v oblasti správy průmyslu a dopravy“. Díky projektu Věk není překážkou nalezli uchazeči o zaměstnání uplatnění jako „pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby)“ a „ostatní uklízeči a pomocníci“. A v neposlední řadě díky OZP II projektu, který je určený pro zdravotně postižené, nastoupili uchazeči na pracovní pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“, „lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků“, „pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor“ nebo „pomocní pracovníci ve sběrných surovinách“.

Martin BUŠO

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)