Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje

Na výstavě Rychlost a tradice v Muzeu Vysočiny v Pelhřimově si návštěvníci mohou prohlédnout na dvě desítky motocyklů, které se na silnicích proháněly v uplynulých desetiletích, ale také vybavení, třeba helmy, „kokosy“, oblečení, nebo sportovní trofeje.
„Výstava je koncipována tak, že neukazuje jen motocykly jako takové. Neklade si za cíl shrnout historický vývoj, či představit ty nejzásadnější stroje. Naopak jejím smyslem je ukázat návštěvníkům, že motocykl nikdy jen dopravní prostředek, ale i zdroj dobrodružství, zábavy a v neposlední řadě i symbol svobody,“ pověděla kurátorka výstavy Monika Kotenová.

Výstava je rozčleněna do několika sekcí. Setkáte se na ní motocyklovou „každodenností“, uvidíme proto legendárního Péráka, kterého měla řada našich dědečků v garáži, na druhou stranu naleznete i naprosté unikáty, prototypy strojů. Oprávněně je část výstavy věnována motoristickému sportu. „V minulosti nebyl druh sportu, pro který by naše značky nepostavily stroj a neslavily v něm úspěch,“ připomenula Monika Kotenová zlaté roky Jawy nebo ČZ. Další sekce je nazvána Motocykly ve službách a připomíná, že jednostopé stroje byly hojně využívány v armádě, u policie – dříve veřejné bezpečnosti.
Na výstavě nechybí ani legendární Nanuk, neboli motorka Jawa 350/354.06 z roku 1964 ve speciálním provedení pro SNB. Motorka má originální kapoty a původní modrobílou barvu.

„Lidé jsou z expozice nadšení. Platí to především o mužích a dětech, ale těší mě, že ji navštěvují i ženy,“ zmínila se kurátorka, kterou těší, že lidé přicházejí i vzpomínat. „Průvodkyně se od návštěvníků dozvídají nejen cenné informace o motocyklech, ale lidé se s nimi dělí i o zážitky. Svěřují se s tím, co na motorkách v minulosti zažili, jaké měli doma. To je moc fajn, protože přesně to bylo mým cílem', doplnila M. Kotenová.

Výstavu Rychlost a tradice potrvá v pelhřimovském muzeu do konce příštího roku. Otálet ale není na místě, expozice se bude do jisté míry měnit. „Drobná obměna je naším záměrem. Do jaké míry to ale bude, nejsem schopna v tuto chvíli říci. Bude záležet i na tom, jak se k tomu postaví soukromí sběratelé, kteří nám exponáty zapůjčili,“ vysvětlila Monika Kotenová.

Výstava motocyklů není v Pelhřimově náhodou. Do správy místního Muzea Vysočiny náleží také nedaleký hrad Kámen, který je expozicemi historických motocyklů vyhlášený a který momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Klást však rovnítko mezi tyto dvě expozice ale nejde. „Prolínání je tu jen částečné. Naše výstava na expozici hradu Kámen navazuje. Najdeme tu motocykly, které byly na hradě vystavené, ale také stroje, které tam nikdy nebyly. Co je společné, že na obou expozicích se podílelo Národní technické muzeum i soukromí sběratelé,“ vysvětlila kurátorka.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)