• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Svatovavřineckou pouť doplní oslavy 444. výročí povýšení Bystřice nad Pernštejnem na město
U příležitosti svatovavřinecké pouti v Bystřici nad Pernštejnem ve dnech 9. - 11. srpna si ve městě připomenou 444. výročí povýšení na město. Lidé se mohou těšit na taneční zábavy, koncerty, bohoslužbu, bohaté občerstvení či programy pro děti.
...„Chtíce tomu konečně, aby dotčení obyvatelé města Bystřice, nynější i budoucí, purgmistra, rychtáře a dvanácte konšeluóv jmíti a celé právo městské držeti a všech těch milostí i svobod, kterýchž jiná města panská v margrabství našem moravském buď z práva neb z obyčeje užívají, též užívati mohli a moc měli beze všech lidí všelijaké překážky….“
Tak mimo jiné uvedl císař Rudolf II. v pergamenu s císařskou pečetí vyhotoveným na Pražském hradě s tím, že ráčil vyhověti poníženým prosbám. A tak se 11. dubna 1580 Bystřice stala městem, o což se zasadil její tehdejší majitel a současně nejvyšší kancléř království Vratislav z Pernštejna, řečený také Nádherný. Zadlužený šlechtic, který si půjčoval i od svých poddaných, povýšení zajistil právě coby splátku svého dluhu vůči Bystřici. Tehdy město získalo rovněž právo pečetit červeným voskem, ale i znak s polovinou hlavy zubra a orla ve žlutém poli, který používá už 444 let.
Bystřickou pouť zahájí v pátek 9. srpna večer na výletišti v ulici Pod Horou tradiční taneční zábava pořádaná hasiči.
V sobotu 10. srpna od 10 hodin se mohou příznivci nablýskaných automobilových veteránů těšit na další ročník Memoriálu Františků Proseckých pořádaného Veterán Tatra klubem Bystřice nad Pernštejnem. Na ovále v Lužánkách ve 13 hodin vypukne pod taktovkou Studentského klubu Bystřicko Dětský majáles a večer bude následovat Rockotéka.
Neděli 11. srpna zahájí ranní bohoslužby v kostele sv. Vavřince a dopolední program pro děti v podobě Albertíkovy dinoo show na náměstí. Půl hodiny před polednem zahraje dechová hudba Bystřická kapela a v jednu odpoledne ji vystřídá dechovka Věrovanka. O hodinu později se předvedou umělci ze spolku Cirkus trochu jinak s představením On The Road propojujícím akrobacii s komediální žánrem. Na náměstí nebudou chybět ani atrakce pro děti, jarmark či bohatá nabídka občerstvení. „Tentokrát neplánujeme historický průvod, ale výročí v průběhu slavnostních ceremonií připomeneme. Vyvrcholením oslav se stanou dva koncerty – v 17 hodin vystoupí zpěvačka Lenny a od 19 hodin se na pódiu v amfiteátru objeví kapela Olympic s frontmanem Petrem Jandou', uvedla ředitelka bystřického kulturního domu Věra Hanáková.
Udělení městských práv přiblíží i výstava v muzeu s názvem Bystřice nad Pernštejnem napříč staletími – 444 let od povýšení na město. Turistické informační centrum k tomuto účelu chystá tematické suvenýry. „V prodeji budou čokolády připomínající 444 let od povýšení a rozdávat budeme perníčky s číslem 444 nebo nafukovací balónky a placky s logem Bystřice,“ uvedla Barbora Vašková z bystřického turistického informačního centra.
Milovníci historie se mohou těšit taktéž na představení nové brožurky mapující drobné sakrální památky v Bystřici a jejích místních částech.
Svatý Vavřinec, kterému je kostel v Bystřici nad Pernštejnem, se narodil 31. prosince 225 ve městě Huesca na území dnešního Španělska. Po přijetí křesťanské víry patřil do okruhu žáků římského kněze, který se později stal papežem Sixtem II. Ten si tohoto mladého muže vybral za svého nejbližšího pomocníka a vysvětil ho na arcijáhna. Laurentius tak patřil mezi sedm římských jáhnů (muži s nižším svěcením) a měl na starost církevní majetek, ze kterého se
staral o chudé. Nebyla to však nijak skvělá hodnostářská pozice, protože zrovna probíhalo velmi kruté pronásledování křesťanů za vlády císaře Valeriána. Ten nechal papeže během bohoslužby 7. srpna 258 popravit a požadoval po správci křesťanských financí soupis a
vydání veškerého církevního majetku. Podle legendy mladý jáhen Laurencius během tří dnů všechno rozdal a císaři dovedl chudé i nemocné města Říma, které představil jako největší bohatství církve. Za to byl odsouzen k smrti upálením na kovovém roštu, které bylo vykonáno 10. srpna 258.
Rošt proto patří mezi hlavní atribut tohoto světce, který bývá zobrazován v jáhenské dalmatice a s palmovou nebo vavřínovou ratolestí v ruce, která symbolizuje jeho mučednictví.
Vavřín (latinsky laurus) může být také odkazem na jeho latinské jméno, které má dnes ve světě různé podoby. Například v angličtině Lawrence či Laurence, ve francouzštině a holandštině Laurent, v italštině Lorenzo.
Svatý Vavřinec je považován za patrona archivářů, knihovníků, jáhnů, správců majetku, kuchařů, sklenářů, hasičů, ale také Španělska, města Říma a Florencie, je ochránce Bystřice nad Pernštejnem. Na bystřickém náměstí ho lze vidět znázorněného ve trojím provedení.
Tomuto světci byl zasvěcen místní kostel již ve 13. století a můžeme předpokládat, že zde byl jeho obraz namalován i v dřívějších dobách.
Ten současný pochází z roku 1885 (autor brněnský malíř a fotograf Josef Ladislav Šichán). Dalším jeho místním zpodobněním je pískovcová socha u mariánského sloupu ve středu náměstí (dnes již bez kovové vavřínové ratolesti , kterou držel v ruce). Sv. Vavřinec se svými atributy tvoří výzdobu i vnějšího pláště kostela. Před 35 lety 5. srpna 1989 byly posvěceny současné kovové reliéfy, které jsou umístěné ve výklencích na portálu kostela (autor bystřický
rodák Miloš Jelínek).
- red -
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)