• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
V Chotěboři vzpomenou na povídkáře z Horního Mlýna, Ignáta Herrmanna
Při příležitosti 170. výročí narození spisovatele, prozaika, tvůrce vážného i zábavného pražského románu, rodáka z Chotěboře na Havlíčkobrodsku, Ignáta Herrmanna se ve čtvrtek 8. srpna od 15 hodin bude konat oslava jubilea, kterou pořadatelé zahájí u sochy Ignáta Herrmanna u kruhového objezdu.
Odtud se vydají účastníci na náměstí TGM, s malou zastávkou v parku Václava Fialy, kde je bude čekat zábavný kvíz. Následně bude program pokračovat fotografováním u kašny a hudebním vystoupením Souboru Divadélka DIK.
Pozvání opět přijal pravnuk Ignáta Herrmanna Petr Mayer s chotí, který se v loňském roce účastnil slavnostního odhalení lavičky pod spisovatelovým pomníkem.
K dostání budou také nové upomínkové předměty se slavným rodákem z Chotěboře.
Ignát Herrmann narodil se 12. srpna 1854 v Horním Mlýně u Chotěboře. Nedokončil gymnasium, učil se kupcem v Praze a současně s tím po boku svého bratra – juristy – pronikal mezi literáty a žurnalisty, aby se nakonec prosadil jako redaktor v Humoristických a Národních listech.
Ignát Herrmann napsal na 500 soudniček, fejetonů a takzvaných nedělních povídek. V roce 1882 založil Švandu dudáka a redigoval ho s přestávkou v letech první světové války až do roku 1930.
Dobová kritika Ignátu Hermannovi často vytýkala , že oslavuje maloměšťáctví, které takzvaná moderna z předělu století rasantně zavrhovala. Přes hlasy kritiků většina Hermanných děl našla své vděčné publikum a mnohá byla později i zfilmována.
Rodák z Vysočiny Ignát Hermann, autor úspěšných románů a filmových předloh Otec Kondelík a ženich Vejvara, U snědeného krámu či Z pražských zákoutí, umírá v Řevnicích u Prahy ve věku jednaosmdesáti let v pondělí 8. července 1935.
Eva ŠINKOVSKÁ, Leo ŠVANČARA
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)