Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci

Nejenže má spoustu vitamínů, ale ještě skvěle chutná. Není divu, že se po něm nosálové červení z táborské zoologické zahrady mohou utlouct. Už zdálky cítí, že se blíží ošetřovatelé s mísou plnou šťavnatého ovoce. Čekají ve své ubikaci blízko vchodu, a jakmile jim jejich oblíbenou pochoutku ošetřovatelé připraví, vyrazí do akce. Tedy do jídla. Pustí se do něj tak rychle, že občas zapomenou zavřít pusu. A to jejich mlaskání je slyšet široko daleko.
Nosál červený pocházející z deštných pralesů jižní Ameriky je velmi inteligentní zvíře. I díky tomu si je pořizovali indiáni, součástí jejich kmenů často bývaly nosálí samice. Tato milá a bystrá zvířata si oblíbili také první kolonizátoři, kteří je přivezli do kontinentální Evropy. V posledních letech se nosálové stali oblíbeným domácím mazlíčkem, přestože jejich chov v domácnosti není příliš vhodný. Směrnice EU však jejich chov a rozmnožování od loňského roku zakázala.

Nosálové červení tráví většinu času na stromech, kde dokonce i jí a spí. Také v ZOO Tábor ho nejčastěji najdete ve větvích, kde má díky svému šikovnému ocasu velmi dobrou stabilitu. Velice citlivý nos dokáže otáčet až o 45 stupňů. Samice žijí ve skupinách, které mají až dvě desítky jedinců. Naopak samci žijí od dvou let samotářsky a samice vyhledávají jen v době páření. Dorozumívají se různými zvuky i signály ocasem. Nosálové jsou všežravci. Živí se různými plody, hlízami, půdními živočichy, ptačími vejci a menšími hlodavci.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9 do 19 hodin.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)