Glosy Iglau.cz:
Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:
Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!
Elektronické volby = konec demokracie
Sdílet článek
Ministr Langer podepsal s Českým statistickým úřadem memorandum o přípravě elektronických voleb. Podle něho by tak někdy po roce 2010 mělo být umožněno Čechům volit i přes internet - údajně snad již v roce 2014. Dokonce má podle memoranda kvůli tomu vzniknout i jakýsi "centrální elektronický registr voličů"...
Pominu-li fakt, že již v současné době je o občanech shromažďováno na můj vkus až příliš dat, myšlenka elektronických voleb mi připadá naprosto zcestná především z principiálního hlediska.
Demokracie, aby fungovala, musí totiž nutně splňovat nejméně tři předpoklady. Primárně musí být za všech okolností zajištěn svobodný výběr, za druhé pak musí být voličům umožněno svoje volené zástupce stále a účinně kontrolovat a nakonec, a to je patrně ta nejdůležitější podmínka, musí ve společnosti existovat a (mít pokud možno co nejvíce rozhodující slovo!) jakási morálně, politicky a občansky "gramotná" vrstva obyvatelstva, chcete-li elita.
A to je právě - podle mne - kámen úrazu elektronické volby. Zatímco totiž požadavek na svobodu elektronického volebního aktu lze snad v budoucnu technicky bez větších problémů zajistit, nikdo nezaručí, že současně se zavedením takové volby vzroste ona "politická gramotnost" voličstva.
Obávám se, že velmi snadný přístup k volebnímu aktu naopak způsobí, že desetiletími totalit již tak téměř vyhubené české elity ztratí poslední zbytky svého už dnes nepatrného vlivu. Všichni ti, kteří dnes k volbám (zaplať Pán Bůh!) nejdou - protože je to nezajímá - totiž získají náhle opět daleko snazší přístup k ovlivňování věcí veřejných, aniž by však na druhé straně za to nesli osobní odpovědnost. A jelikož je váha hlasu pivního primitiva, který většinou vůbec netuší koho a kam to vlastně volí stejná, jako váha hlasu člověka, jenž se odpovědně veřejnými záležitostmi zabývá, je nasnadě, jak asi život v takové zemi začne časem vypadat.
Strany budou nominovat čím dál více nezodpovědných, avšak mediálně přitažlivých populistů a zvolení politici se budou daleko více než dosud lísat do přízně chátry nesmyslným rozhazováním veřejných prostředků, omezováním práv menšin či populistickými rozhodnutími, které vposledku poškodí zájmy všech. Poslední zbytky péče o individuální svobodu občana zmizí časem docela, a to ve jménu kolektivního, sociálního, rasového či národního "blaha". Na tohle totiž NEelity slyší vždycky nejlépe!
Proto pečlivě važme: má smysl jít za každou cenu cestou technického zdokonalování demokratických procesů nebo se naopak pokusit trpělivě kultivovat mravní, politickou a občanskou úroveň všech těch, kteří mají z ústavy právo volit? Třeba pro začátek aspoň tím, že naopak možnost účasti apolitického plebsu při volbách technicky ztížíme - například výraznou redukcí počtu volebních místností. Kromě toho, že by volby vyšly výrazně levněji, by to přineslo i kýžený efekt minimálně v tom, že ne každý by byl ochoten jet mnoho kilometrů, aby pak stál hodiny ve frontě, než vhodí svůj hlas do urny. Tohle totiž udělá jen ten, kdo má SKUTEČNÝ zájem věci veřejné ovlivnit!
Leo ŠVANČARA
Sdílet článek na Facebooku