Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
6.9.: Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural

6.9.: Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů

6.9.: V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky

6.9.: Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn

6.9.: O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci

6.9.: Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun

6.9.: Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem

6.9.: Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

5.9.: Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

5.9.: Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo

5.9.: Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči

5.9.: Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou

5.9.: Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody

4.9.: Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích

4.9.: Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Jihlavské letopisy Ladislava Vilímka:

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Sdílet tento článek L. Vílímka...
Vydáno 29.9.2010
Historie kapličky se zvoničkou v Ústí
Na úvod si krátce připomeňme něco o obecních zvoničkách, což je odborný výraz pro námi popisovanou zvoničku v obci Ústí. Jde o drobnou vesnickou stavbu, nesoucí zvonek. Zřizovala se v těch sídlech, kde nebyl kostel. První zvonek byl podle tradice zavěšen v prosté dřevěné vidlici umístěné před domem č. 34, kde se dodnes říká U Zvoníků. Někdy v polovině 18. století byla uvedená zvonička nahrazena hranolovou zděnou stavbou spojenou v našem případě s obecní kapličkou.Na nevelkou orientovanou barokní stavbu byl použit lomový kámen a stanová střecha včetně lucerny zakončená kovovým patriarším křížkem byla pokryta šindelem. Fotografie z konce 19. století dokládá prostou, vápnem obílenou fasádu, bez pilastrů a šambrán kolem půlkruhově zaklenutých dvou oken na bocích stavby. Zřetelná je pouze profilovaná korunní římsa, což může vést k doměnce, že na počátku byla celá fasáda bohatěji štukově vyzdobena, neboť roku 1719 vrchnost postavila v Ústí chalupu pro zedníka Jakuba Holzbauera. Patrně největší pobídkou pro výstavbu zdejší kapličky se zvoničkou byla barokní přestavba kostela sv. Václava v sousedním Branišově započatá v roce 1749 a ukončena 1751.
V roce 2010 obec přistoupila k renovaci celé kapličky a k jejímu následnému slavnostnímu přesvěcení. Od tohoto okamžiku bude oficiálně zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.
Svátek Nanebevzetí Panny Marie je nejslavnějším mariánským svátkem všech katolíků a oslavuje se dne 15. srpna. Dogma o nanebevzetí Panny Marie bylo vyhlášeno papežem Piem XII. dne 1. listopadu 1950 apoštolskou konstitucí Munificentissimus Deus.
Vystoupení Panny Marie na nebesa se slaví již od 5. století v Jeruzalémě a od 7. století v Římě. Později bylo s velkou okázalostí drženo ve Francii. U nás byl svátek v 50. letech komunistickým režimem zrušen. Motiv nanebevzetí Panny Marie nalezneme v průběhu staletí ve výtvarném umění i v hudbě. Zároveň je tato událost nejčastějším titulem zasvěcení mariánských kostelů. Stačí se porozhlédnout po okolí: minoritský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Jihlavě nebo farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Matku Ježíše připomíná rovněž kostel Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Větrném Jeníkově a celá řada návesních mariánských kapliček na Jihlavsku.
Historie nevelké kapličky v Ústí se začala psát někdy kolem poloviny 18. století. Podívejme se nejdříve do dochovaných starých map tohoto kraje. Zajímavým dokladem je bezesporu mapa prvního vojenského mapování z let 1764 - 1768, kde je kaplička zachycena v podobě černého křížku mezi cestou vedoucí obcí a návesním rybníkem. Kostel sv. Václava v Branišově je na uvedené mapě vyznačen červeným křížkem.
Překvapivý je pohled na mapu stabilního katastru obce Ústí (Austie) z roku 1838, jejíž autor na kapličku úplně zapomněl. Uvažovaný prostor je zcela prázdný, jen nedaleko vodního toku z Bednářského do Návesního rybníka je zakreslen malý žlutý čtvereček bez symbolu kříže s parcelním čí. 44, což by ukazovalo na stavbu dřevěnou, snad haltýř či veřejnou studnu. Naproti tomu kostel v Branišově (Branschau) včetně tamní márnice stojící uprostřed hřbitova byly stavby zděné zakreslené tradičně barvou červenou. Mapy z dalších let kapličkám příliš nepřály. Jen kostel v Branišově byl znázorňován, často velmi nepřesně, coby obdélníček s křížem.
Velmi zřetelné a přesné bylo vyhotovení katastrálních map z roku 1896. Návesní kaplička v Ústí (Ousti) byla zakreslena červeným čtverečkem s křížkem a parcelním čís. 87. Nacházela se v těsném sousedství komunikace jdoucí obcí mezi domovní zástavbou a Návesním rybníkem, na jehož opačném břehu, blíže ku hrázi, zachytil geometr pamětní křížek stojící na tomto místě doposud. Porovnání map z roku 1838 a 1896 vede k doměnce, že autor mapy z roku 1838 skutečně opomenul zakreslit, neboť žlutý čtvereček s parcelním čís. 44 je zaznamenán na obou mapách na stejném místě a ukazuje spíše na veřejný výtok pitné vody nebo studnu.
Nejstarší pohled na kapličku v Ústí nám nabízí fotografie neznámého autora pořízená v závěru 19. století, uložená dnes v Museu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. Krytina byla tehdy viditelně šindelová, fasáda obílená, u soklu opadaná omítka, okolí nepříliš povzbudivé, cesta blátivá...
Písemné prameny kapličku v Ústí zmiňují až k roku 1770, kdy byla údajně vystavěna jako nevelký zděný objekt se zvoničkou. Nejstarší zvonek, o jehož původu není nikde zpráv, přetrvával patrně jeden a půl století bez vážnější újmy, než byl pro válečné účely rekvírován 4. října 1916. Jeho zvonovina byla později oceněna na 120,-K.
Na nový zvonek se vybíralo v roce 1922. Ve sborníku Zálesí k tomu učitel Jaroslav Mančal poznamenal: Zbožný soused Krátký, nemaje děti, daroval hodně peněz, soused Papež nechtěl však přispět ničím a zvoneček pak vztyčený na kapličce zvonil prý do světa - Krátkýmu hodně, Papežovi nic.
Uvedený zvonek byl za protektorátu zachráněn krátce před transportem do hutí a odvezen zpět ze sběrného střediska v Humpolci. Důvodem navrácení měla být skutečnost, že zdejší zvonek byl jediným prostředkem k upozornění obyvatelstva před blížícím se válečným nebezpečím či požárem. Podobně se podařilo zachránit jeden ze zvonů kostela v Branišově.
Dne 15. srpna 1946 se v Ústí konala tzv. Malá pouť během níž byla zdejší čerstvě opravená kaplička znovu slavnostně vysvěcena. Tato událost nepřímo potvrzuje tradici rozšířenou mezi zdejšími věřícími, že kaplička byla při této příležitosti zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.
Není bez zajímavosti, že kaplička v Ústí není zmíněna v žádné odborné publikaci, ani v soupisu nemovitých kulturních památek okresu Jihlava z roku 1999, ani v Bibliografii okresu Jihlava z roku 1988, kde u obce Ústí je uvedena pouze publikace Místní jména v Čechách od Profouse a Svobody a u obce Branišov je odvolání na pár pověstí uveřejněných v Jihlavských listech v roce 1892-3. Nic víc, nic méně. První zmínku o kapličce v Ústí nalezneme v souboru pořízeném pracovníky Muzea Vysočiny v Jihlavě v roce 2000, kde je popsána jako zvonice či návesní kaple bez zasvěcení. Není bez zajímavosti, že podle neznámého zdroje byla prý původně zasvěcena Maří Magdaleně, patronce žáků a studentů a mnoha řemesel, z nich valnou většinu v obci nikdo nevykonával. Její svátek se slaví 22. července.
Co říci závěrem? Návesní kaplička se zvoničkou obohacuje panorama nejedné naší vesnice. V minulosti opečovávána, později upadající do šedi a zapomnění. Bývala svědky nejednoho utrpení, nejedné radosti. Často se před jejím průčelím loučili vesničané s nebožtíkem a na cestu k hřbitovu jim nad hlavami vyzváněl malý zvonek. Jinde zas vyzváněli do nového rána, k polednímu obědu pod žhavým sluncem a spolu s přicházející tmou zval klekáním na kutě. Pečujme o naše kapličky, o bílé šperky dodávající lesku našim českým vesničkám. Postůjme tiše před odkazem našich neznámých předků a spolu s nimi vzdávejme hold krásám života.
V upomínku na zasvěcení kaple 25. září 2010
Ladislav VILÍMEK


Z jihlavských letopisů:
Pro servery Regionalist a iglau.cz exklusivně píše
Ladislav Vilímek...

(Další desítky článků Ladislava Vilímka viz. také v rubrice Iglau.cz Z jihlavských archivů...")

14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .
Diskuse čtenářů Iglau.cz:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)

- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)