Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2021), vychází již 8974 dnů

Dnes je pátek 7. květen
(24. duben církevního kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 7. 5.:
Pátek po čtvrté neděli Velikonoční Sv. Stanislava, biskupa a mučedníka
 • 15.4.2021:
  Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
  Na vlakovém nádraží v Nádražní ulici v Náměšti nad Oslavou posprejoval od pondělního odpoledne 12. dubna do úterního rána neznámý vandal vlak. Na odstavenou vlakovou soupravu, na okno a dveře vagonu nastříkal nápis. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
  Opilého muže policisté zajistili
  Ve středu 14. dubna byli policisté v Jihlavě po druhé hodině odpoledne přivoláni na ulici Havlíčkova, kde se nacházel v prostoru zastávky městské hromadné dopravy značně opilý muž. "Obtěžoval svoje okolí, nebyl schopen samostatné chůze a při pokusech se zvednout padal na zem. Policisté muže nalezli ležícího na zemi, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,59 promile alkoholu. Zdravotnická záchranná služba ho převezla na vyšetření. Šestatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

  Řidiči jsou podezřelí z přestupků
  Ze spáchání dopravního přestupku je podezřelý pětadvacetiletý řidič, kterého policisté zastavili ve středu 14. dubna kolem šesté hodiny večer v Jihlavě. Muž jel s vozidlem Škoda Octavia po ulici Okružní. "Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na amfetamin, řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla J. Kroutilová.

  Po jedenácté hodině večer zastavili policisté v Jihlavě řidiče vozidla Ford Focus. "Čtyřiadvacetiletý muž z Havlíčkobrodska jel ve směru od ulice Brtnická na ulici Kosovská. Při kontrole nepředložil řidičský průkaz a test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u něho pozitivní na amfetamin", uvedla dále Jana Kroutilová. Dále se řidič odmítl bezdůvodně podrobit lékařskému vyšetření. Policisté mu další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání dopravních přestupků, které policisté šetří.

  Alkohol za volantem
  Policisté kontrolovali ve středu 14. dubna kolem druhé hodiny odpoledne v katastru obce Eš na Pelhřimovsku vozidlo Iveco, jehož řidičem byl devětatřicetiletý muž. "V rámci kontroly se řidič podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,66 promile alkoholu. Stejnou hodnotu vykázalo také opakované měření. Policisté muži na místě další jízdu zakázali", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

  Test byl u řidičky pozitivní na drogy
  Třiatřicetiletá řidičku, která dle testu za volant usedla pod vlivem drog, kontrolovali policisté ve středu 14. dubna kolem půl druhé odpoledne. Žena jela vozidlem Mitsubishi po ulici U Agrostroje v Pelhřimově, kde ji zastavila policejní hlídka. "Test na drogy, kterému se podrobila, vykázal přítomnost marihuany a amfetaminu. Policisté řidičku vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítla. V další jízdě již pokračovat nesměla. Z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová.

  Maření výkonu úředního rozhodnutí
  Policisté zastavili ve středu 14. dubna kolem třetí hodiny odpoledne v Herálci na Žďársku osobní auto Seat. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že jeho osmadvacetiletý řidič má okresním soudem od listopadu roku 2019 vyslovený zákaz řízení, a to na dobu osmnácti měsíců. Policisté mu na místě další jízdu zakázali. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
  Eva ŠINKOVSKÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
  Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu chování účastníků silničního provozu na dálnici D1 ve čtvrtek 6. května odhalila řidiče nákladního vozu, který za jízdy telefonoval a navíc měl rozbité - poškozené čelní sklo přímo v zorném poli řidiče. Policisté muži uložili pokutu v příkazním řízení. Další řidič osobního auta projížděl v úseku, kde je povolená rychlost 130 km/h rychlostí 164 km/h. I tento řidič zaplatil pokutu v příkazním řízení. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
  Velkoplošné výspravy asfaltových hutněných vrstev na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku zahájí Ředitelství silnic a dálnic v pondělí 10. května. Výspravy na tomto jeden kilometr dlouhém úseku jsou plánovány do středy 12. května odpoledne v závislosti na počasí a postupu prací samotných. Jednotlivé části vozovky bude třeba vyfrézovat a očistit, aby mohl být aplikovaný spojovací postřik a následně nová asfaltová vrstva. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu ŘSD.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
  Meteorologové varují v pátek 7. května na Vysočině před silným větrem, v sobotu 8. května časně ráno pak před mrazem.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
  Letošní rok se v Havlíčkově Brodě ponese v duchu oslav 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského (1821 – 1856), který je s městem úzce spjat. Oficiální oslavy odstartují v sobotu 8. května.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
  Neznámý zloděj, který se vloupal do chaty u Ostružna na Havlíčkobrodsku od konce dubna do úterního odpoledne 4. května, ukradl horské kolo značky Rockrider. Násilným vniknutím do objektu, kdy rozbil okno chaty, vznikla majiteli škoda asi devět tisíc korun. Policisté provedli šetření, úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody Po pachateli a odcizeném jízdním kole pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
  Policisté apelují na občany, aby byli při nakupování na internetu obezřetnější a při placení prostřednictvím internetového bankovnictví pozornější. S přibývající oblíbeností online nákupů se zvyšuje také počet spáchaných podvodů. Obětí podvodníka se může stát jak kupující, tak i prodávající. K tomu, aby se člověk nenechal snadno napálit, by přitom v mnoha případech stačilo - řídit se doporučeními a preventivními radami, nejednat unáhleně, při práci s novými aplikacemi se nejprve důkladně seznámit s jejich ovládáním a věnovat prováděným finančním operacím patřičnou pozornost.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
  Opravují dětská hřiště, středověké hrady, obnovují zapomenuté aleje nebo budují veřejné zahrádky pro seniory. Obyčejní lidé z našeho regionu ve svém volném čase. Aby podpořili komunitní život ve své obci, tvrdě pracují. Bourají, uklízí, staví, sází… A denně tím dokazují, že jsou silnější, než se zdá. Pokrýt nejnutnější náklady jim už třetím rokem pomáhají granty v rámci programu Dokážeme víc. Právě nyní běží další ročník, v němž mohou lidé pro své nápady získat až 100 tisíc korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.5.2021 :
  V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun
  K požáru osobního vozidla v Jihlavě - Pístově vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Jihlava ve středu 5. května krátce po deváté hodině večer.
 • Vydáno ve středu 5.5.2021 :
  Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
  Žena na elektrokole, která jela v úterý 4. května po třetí hodině odpoledne od Kosova na Sasov v Jihlavě, nedala na křižovatce přednost v jízdě autu Audi jedoucímu od Jihlavy na Brtnici a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěla cyklistka vážné zranění a záchranáři ji převezli do jihlavské nemocnice. U řidičky vozu policisté dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili; z cyklistky nebylo možné dechovou zkoušku provést vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu. Při nehodě vznikla škoda za přibližně třicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté dále šetří. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve středu 5.5.2021 :
  On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
  I v době úplného či částečného uzavření škol je Centrum primární prevence (CPP) Vrakbar aktivní. CPP Vrakbar se zaměřuje na realizaci programů primární prevence rizikového chování pro žáky a studenty základních a středních škol již přes 20 let. Cílem programu primární prevence je, aby žáci a studenti získali znalosti, dovednosti a postoje podporující zdravý životní styl. Důležité je, aby tyto přednosti dokázali následně uplatnit ve svém chování nejen v době realizace programu, ale především ve svém životě.
 • Vydáno ve středu 5.5.2021 :
  Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí
  Dokončení výmalby interiéru, instalování obnovené sochařské výzdoby, dokončení osvětlení či položení nové dlážděné podlahy. To všechno ještě čeká poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, památku UNESCO, v rámci několikaleté obnovy. Restaurátoři se do kostela vrátí při příznivějších klimatických podmínkách, zatím je uvnitř příliš nízká teplota.
 • Vydáno v úterý 4.5.2021 :
  V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
  Při požáru, který vzplál v úterý 4. května asi v jedenáct hodin dopoledne v kuchyni rodinného domu v Ostrově nad Oslavou na Žďársku uhořela jedna osoba. Uvádějí to hasiči na svém webu.
 • Vydáno v úterý 4.5.2021 :
  Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
  Novodobý odmontovaný ciferník z věže jihlavské radnice o průměru 260 cm odvezli pracovníci radnice do depozitu. Architekt ani památkáři nepředpokládají, že by se někdy v budoucnu na věž vracel. Pod sejmutým ciferníkem se ukrývaly původní mosazné číslice, které si odborná restaurátorská firma odvezla do dílny a postará se o jejich pozlacení. Stejnou technologií ošetření plátkovým zlatem budou zrestaurovány i číslice letopočtu 1786. Právě z tohoto roku pochází radniční věž a pravděpodobně i původní hodiny.
 • Vydáno v úterý 4.5.2021 :
  Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
  Chirurgické oddělení třebíčské nemocnice rozhodně nezahálí a rádo by veřejnosti představilo jarní novinku pro pacienty trpící obezitou nebo diabetem 2. typu. Jedná se o zahájení provozu bariatrické poradny pod vedením lékařů Jiřího Jeřábka a primáře chirurgického oddělení Jana Cagaše. Bariatrická chirurgie je jedinou dlouhodobě efektivní metodou, která prokazatelně zajistí udržení poklesu celkové hmotnosti a současně sníží výskyt dalších přidružených onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, infarkt nebo mozková příhoda.
 • Vydáno v úterý 4.5.2021 :
  Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
  Policisté prověřují vloupání do domu v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku, kdy v noci z neděle 2. května na pondělí vnikl do suterénu domu na ulici Poděbradova pachatel a z přízemí, kde probíhá rekonstrukce, ukradl bourací kladivo, vrtačku, úhlové brusky, aku šroubovák a okružní pilu. Škoda byla vyčíslena na necelých čtyřicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli a odcizeném nářadí policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno v úterý 4.5.2021 :
  Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
  Vysoká škola polytechnická Jihlava získala akreditaci bakalářského studijního programu Zdravotně sociální péče na dobu 10 let. Studijní program navazuje na stávající obor Zdravotně sociální pracovník na Katedře sociální práce VŠPJ, který od roku 2012 připravuje studenty na kvalifikovaný výkon dvou povolání zároveň – sociálního pracovníka a zdravotně-sociálního pracovníka.
 • Vydáno v úterý 4.5.2021 :
  Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod
  V průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 1 284 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je počet dopravních nehod naprosto stejný. Letošní dopravní nehody si vyžádaly již šest obětí, když pět účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a jedna osoba zemřela na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni zemřelo za první čtyři měsíce roku 16 osob.
 • Vydáno v pondělí 3.5.2021 :
  Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
  Obchvat Třebíče na silnici I/23 patří mezi jednu z dopravních staveb na Vysočině souvisejících s přípravou dopravní infrastruktury pro přepravu nadrozměrných a těžkých nákladů nezbytných pro výstavbu nových jaderných zdrojů v JE Dukovany. Současně se jedná o stavbu, která vyvede dopravu z centra Třebíče, neboť stávající vedení silnice I/23 rozděluje město téměř na poloviny. Přeložením silnice z centra města na jeho jižní okraj současně dojde k nápravě stavu vzniklého v 70. letech minulého století, kdy byl v souvislostí s výstavbou JE Dukovany postaven stávající průtah. Nová přeložka sníží dopravní zátěž v centru města a zvýší plynulost provozu, což bude mít pozitivní vliv na snížení emitovaných výfukových plynů provozem.
 • Vydáno v pondělí 3.5.2021 :
  Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
  V průběhu května a června vysadí Moravský rybářský svaz do vybraných rybářských revírů dvacet až dvacet pět tisíc kusů jedinců úhoře říčního. Nejvíce kusů bude vysazeno do největšího rybářského revíru na Vysočině vedeného jako Jihlava 7 - 8, který je tvořen vodní nádrží Dalešice na Třebíčsku, a to více než deset tisíc kusů. Bude se jednat o odkrmené úhoří jedince o velikosti do 15 centimetrů z tzv. monté. Úhoře vysazují také rybáři například do rybářského revíru Trnava na Pelhřimovsku, který tvoří vodní nádrž Trnávka, a to v počtu dvou tisíc kusů. Záměrem vysazování je zlepšení stavu populace této dravé ryby v místech jeho přirozeného výskytu.
 • Vydáno v pondělí 3.5.2021 :
  Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
  Noční víkendové odstraňování pětadvaceti provizorních předpínacích lan klenby ekoduktu, který nově vyrostl v modernizovaném úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, proběhlo bez jakýchkoliv potíží.
Další články vydané ve dnech 22. 4. 2021 - 7. 5. 2021:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2021) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
2. 5. 2021 - Co je Církev Kristova? A kdo jsou křesťané?

8. 4. 2021 - Očkování a testování? Je to hřích, který nás může stát věčný život?

29. 3. 2021 - Jak astrologie funguje, vidíme nejlépe na vyšších horoskopech materialistů

29. 3. 2021 - Smysl života? Hledání správných dveří na konci průchodu!

19. 3. 2021 - Kde se vzaly davy oddaných dnešní diktatuře? Byly tu vždy – stačí si jen osvěžit paměť!

15. 3. 2021 - Je třeba v první řadě hledat léky, nikoli zlikvidovat ekonomiku, brát lidem svobodu a dusit je už rok stanným právem!

14. 3. 2021 - Tajemství české svatováclavské koruny i špatně provedených korunovací

5. 3. 2021 - Jsou politici upsáni Zlému? Ano, ale skoro všichni už dávno předtím, než do politiky vstoupili!

1. 3. 2021 - Protože jsi zápasil s Bohem i s lidmi – a přemohl jsi je!

27. 2. 2021 - Lunární staročeský kalendář na březen roku 2021


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

- Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

- Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...