Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2021), vychází již 9055 dnů

Dnes je úterý 27. červenec
(14. červenec církevního kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 27. 7.:
Úterý po neděli deváté po Svatém Duchu Sv. Pantaleona, mučedníka
 • 23.6.2021:
  Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
  Sedmnáct dní plných koncertů a divadelních představení opět nabídne festival Prázdniny v Telči, který letos odstartuje v pátek 30. července. Na čtyřech festivalových scénách vystoupí téměř stovka hudebníků, především kultovních folkových jmen jako je Karel Plíhal, Druhá Tráva nebo Vlasta Redl. Scénu na Panském dvoře letos oživí Mňága & Žďorp, Cirk La Putyka a Tatabojs, kteří letos dostali Anděla za skupinu roku.
  Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči se i letos chystá podle plánu. „S organizací takhle velkého festivalu to není jen tak. Nesmírně si proto vážíme podpory města, které nám dává jasně najevo, že si Telč bez festivalu neumí představit. V této nejisté době je taková podpora tím nejlepším, co si jako pořadatelé můžeme přát,“ prozrazuje za organizátory Vojtěch Kolář a dodává: „Obrovskou podporu pak cítíme také ze strany státního zámku, kde se budou moci všechny koncerty uskutečnit navzdory probíhající rekonstrukci.“

  Třicátý devátý ročník festivalu zahájí světoznámá česká houslistka a zpěvačka Iva Bittová, kterou našinci znají především coby Eržiku z Balady pro banditu. Do Telče přijede s dalším ze svých unikátních projektů, smíšeným pěveckým sborem Babačka. „Zahájení bude pořádně po cikánsku divoké, protože vedle Ivy Bittové zazpívá také Bára Hrzánová s celou kapelou Bachtale Apsa,“ zmiňuje Kolář.

  Po divokém zahájení pak Telč na následujících šestnáct dní naplno ožije hudebním festivalem Prázdniny v Telči. Ten má na programu nejen koncerty na nádvoří, ale také pohádky v parku, koncerty na náměstí, tvůrčí dílny, klubové koncerty na Panském dvoře a další bohatý doprovodný program.

  Tak jako každý rok v Telči vystoupí přední jména české hudební, především folkové scény. „V nezapomenutelné atmosféře na nádvoří zámku se odehrají koncerty Hradišťanu a Javorů, Vlasty Redla nebo písničkářky a harmonikářky Radůzy. Radůza vystupuje velmi vzácně a jsme rádi, že si letos jako jedno ze svých koncertních zastavení vybrala právě Telč,“ vysvětluje Kolář.

  Dalšími taháky pak podle organizátorů budou vystoupení Bratrů Ebenových s legendárním Jiřím Schmitzerem, poetický koncert Karla Plíhala, nebo dva koncerty Roberta Křesťana. Ten jeden večer zahraje s Druhou Trávou a předvede se v jazzrockovém světle společně s kytarovým mágem a skladatelem Michalem Pavlíčkem a druhý den zavzpomíná na trampské začátky spolu s jeho prvními kapelami Poutníci a Trapeři.

  O víkendu Mňága, Tatabojs a Cirk La Putyka

  I letos pokračuje víkendová open-air scéna na Panském dvoře, kde letos proběhnou velké festivalové koncerty kapel Mňága & Žďorp a Tatabojs. Ty se v posledním roce předháněly v tom, kdo během pandemie rozehraje větší a zajímavější online projekty. Mňága jako jedna z prvních odehrála online koncert ze střechy, Tatabojs zase vydali novou desku a udělali vyšperkovaný stream z pražského DOXu, což byl další z důvodů proč si letos od kritiků odnesli sošku Anděla za skupinu roku.

  O zakončení Prázdnin v Telči se postarají akrobati z Cirku La Putyka. „Řekli jsme si s nimi, že když to minule zahajovali, tak by to letos mohli zakončit. A zakončí to s pořádným třeskem. Jejich představení se totiž jmenuje Kabaret Dynamit a míchá v sobě ty nejlepší novocirkusová čísla do jedné výbušné směsi,“ prozrazuje Kolář.

  Návštěvníci se vedle hlavního programu festivalu mohou těšit na divadelní pohádkovou scénu v zámeckém parku a odpolední hraní na Kocouří scéně na náměstí Zachariáše z Hradce. Pro fanoušky nočních koncertů chystají pořadatelé každodenní koncerty na klubové scéně na Panském dvoře. Téměř hotový program a prodej vstupenek návštěvníci najdou na https://www.prazdninyvtelci.cz/

  Foto: karelplihal.cz
  - vk -
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 10:55 hodin:
  Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
  Zatímco loni se ornitologové z České společnosti ornitologické (ČSO) a Ústavu biologie obratlovců AV ČR radovali z rekordního počtu 95 mláďat sýčků, letos je situace opačná. Ornitologové zatím zaznamenali jen 48 mláďat. Za významný propad může podle odborníků kolaps hrabošů, kterými sýčci mláďata přednostně krmí. Loni, při nadbytku hrabošů, mohli sýččí rodiče uživit i snůšku s rekordními sedmi mláďaty, sýččí pár průměrně vyvedl 5 mláďat. Letos, kdy hrabošů ubylo, spadl průměr vyvedených mláďat sýčků na 2. Ornitologové očekávají, že populace sýčků významně oslabí, protože letos není dostatečná zásoba mladých jedinců, kteří by doplnili a podpořili stávající populaci. Sýček obecný patří v Česku mezi kriticky ohrožené druhy a s počtem asi sto párů je už nyní na pokraji vyhynutí. I z tohoto důvodu byl pro sýčka loni vypsán záchranný program pod záštitou Ministerstva životního prostředí.
 • Vydáno dnes v 09:34 hodin:
  Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
  V prvním pololetí letošního roku došlo na Žďársku celkem k 369 trestným činům a z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 196 skutků. Celková objasněnost za uvedené období tedy dosáhla hranice 53,1 %. Ve stejném období v roce 2020 došlo k celkem 455 trestným činů, z nichž policisté objasnili 266, a objasněnost činila 58,5 %.
 • Vydáno dnes v 09:30 hodin:
  Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
  Čísla vztahující se k nápadu trestné činnosti na Jihlavsku v období první poloviny letošního roku jasně vypovídají o poklesu kriminality. Počet trestných činů se v rámci působnosti Územního odboru Jihlava snížil o 114 trestných činů. Naopak v objasněnosti si policisté vedli ještě lépe, než ve stejném období loňského roku. Letos došlo na Jihlavsku celkem k 592 trestným činům a z tohoto počtu policisté do konce pololetí 305 případů objasnili. Objasněnost činila 51,5 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 706 trestných činů, z nichž objasnili 344, tedy 48,7 % případů.
 • Vydáno dnes v 08:03 hodin:
  Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku
  Hasiči na Vysočině kvůli toku rozvodněnému po bouřce evakuovali v úterý 27. července krátce po půlnoci dětský tábor v Bácovicích na Pelhřimovsku, kde bylo 25 dětí a dva dospělí. Do bezpečí převezli také 18 lidí v Olešnici na Havlíčkobrodsku, kteří kempovali v místě, kde se rozvodnil potok.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
  Slavnostní odhalení portrétu předchozího starosty města Ing. Františka Kučery proběhlo 22. června v zasedací místnosti rady města.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
  Katedra cestovního ruchu Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) vydala letošní druhé číslo odborného periodika Studia Turistica. S ohledem na celosvětové dění se i toto číslo věnuje dopadům koronavirové krize na oblast turismu. Autoři se zaměřují na výzvy a problémy, kterým čelí cestovní kanceláře. Pozornosti neunikla ani oblast dopravních služeb, a to zejména v souvislosti s fenomény posledních let – spolujízdou a carsharingem. Nové číslo také přináší zamyšlení nad temným cestovním ruchem, který se zaměřuje na místa spojená se smrtí a utrpením.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
  Na silnici spojující Jemnici a Třebelovice na Třebíčsku bouralo v pondělí 26. července o půl jedenácté dopoledne osobní auto.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
  Po střetu dvou aut, ke kterému došlo v pondělí 26. července ve 12.35 hodin na křižovatce u Markvartic na Třebíčsku, utrpěla zranění jedna osoba a skončila v péči zdravotníků. Uvedla to mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
  Druhou zářijovou sobotu zvedne třebíčská nemocnice svoje závory a po dlouhé době přivítá návštěvníky při Dni otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč. Zajímavostí bude komentovaná prohlídka nově postaveného Energocentra. Chybět nebude již tradiční kontrola tlaku, cholesterolu, glykemie a saturace krve. Zkontrolovat si můžete nechat magistrální tepny mozku nebo přeměřit nitrooční tlak.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
  Po loňské výměně světelné signalizace na křižovatce ulic Masarykova – Svatovojtěšská – Ledečská radnice v Havlíčkově Brodě pokračuje v modernizaci semaforů na křižovatce ulic Masarykova – Havlíčkova. Po hlavní světelné křižovatce jde o nejstarší signalizaci ve městě.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
  Policisté v Kraji Vysočina realizovali kontroly od pátečního večera, v průběhu soboty a neděle. Kontrolní stanoviště jsme měli na několika místech u dálnice D1 v obou směrech jízdy, ale také u páteřních komunikací zejména I. tříd v celém kraji. Do akce se zapojili policisté dopravní služby a odboru cizinecké policie.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
  Dvaapadesátiletého muže z Jihlavska, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání vypátrali policisté v sobotu 24. července večer v restauračním zařízení v Třebíči. Při kontrole policisté zjistili, že se jedná o muže, na kterého byl v polovině července vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,51 promile alkoholu. Hledaného muže zadrželi a eskortovali do věznice. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno v pondělí 26.7.2021 :
  V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná
  Mrtvého cyklistu našla policie v neděli 25. července v asi deset minut po půl jedenácté dopoledne v příkopu mezi Pacovem a Cetorazí na Pelhřimovsku. Totožnost muže zatím policie nezná. Zřejmě zemřel poté, co se mu udělalo špatně. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
 • Vydáno v neděli 25.7.2021 :
  Nešťastný způsob tohoto léta
  Tragické záplavy v Německu, stejně jako nedávné tornádo na jižní Moravě vyvolaly stereotypní reakci politiků i mnohých komentátorů – je to další příklad klimatické změny a potvrzení toho, že musíme ještě zesílit úsilí o co nejrychlejší omezení emisí a dosažení uhlíkové neutrality za každou cenu. Podobná slova použil například premiér Severního Porýní-Vestfálska a očekávaný nástupce kancléřky Merkelové Armin Laschet tváří v tvář povodňové zkáze, nebo tento týden evropský komisař Frans Timmermans na návštěvě v Praze.
 • Vydáno v neděli 25.7.2021 :
  Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
  Návštěvníci mimořádně uvidí skladování použitého paliva. Tradiční den otevřených dveří proběhne v sobotu 31. července a bude mít s ohledem na platná bezpečnostní opatření a ochranu proti nemoci covid-19 novou podobu.
 • Vydáno v neděli 25.7.2021 :
  Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
  U příležitosti 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského položí zástupci havlíčkobrodské radnice ve čtvrtek 29. července květiny u pomníku Havlíčkova v parku Budoucnost. Současně také ve čtvrtek navštíví hrob Karla Havlíčka na hřbitově v pražských Olšanech, kde je pochován. Uvedla to mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.
 • Vydáno v neděli 25.7.2021 :
  Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup
  Policisté v pátek 23. července krátce před 17. hodinou odpoledne přijali oznámení o nehodě, která se stala na Havlíčkobrodsku. Sedmadvacetiletý motorkář Kawasaki jel v Golčově Jeníkově po hlavní silnici II/345 po ulici Chotěbořská ve směru na Vilémov. V místě začal předjíždět traktor tovární značky New Holland s přívěsem. Řidič traktoru ve stejné chvíli započal odbočovat vlevo na vedlejší silnici do ulice Za Pivovarem. Motorkář na danou situaci zareagoval prudkým brzděním a tento manévr nezvládl, když pravým předním bokem motocyklu narazil do levého zadního kola traktoru New Holland. Řidič motocyklu při nárazu utrpěl těžká zranění, se kterými byl letecky transportován do fakultní nemocnice do Hradce Králové. Ke zranění jiných osob nedošlo. Alkohol vyloučili policisté u obou řidičů dechovou zkouškou. Při nehodě vznikla hmotná škoda na motocyklu a traktoru v celkové výši 115 tisíc korun. Další okolnosti dopravní nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního šetření ze strany policistů dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno v sobotu 24.7.2021 :
  Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
  Na Vysočině platí varování meteorologů před silnými bouřkami od soboty 24. července od 22 hodin až do nedělního rána 25. července do osmi hodin. Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s úhrny kolem 30 mm, kroupami a nárazy větru. Další výstrahu vydali meteorologové na neděli 25. července od 15 hodin až do pondělního rána 26. července do šesti hodin. To se očekává výskyt velmi silných bouřek ojediněle s přívalovými srážkami kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h.
 • Vydáno v sobotu 24.7.2021 :
  Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
  Výstava s titulem Afrika 1931 - Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách bude zahájena ve čtvrtek 29. července bude v galerii Hasičský dům v Telči. Záměrem expozice je připomenout osobnost Františka Vladimíra Foita jako výjimečného člověka, umělce, sochaře a cestovatele.
 • Vydáno v sobotu 24.7.2021 :
  Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette
  Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 26. července v kině Dukla od 19.30 hodin snímek Anette. Muž a žena se zamilují, založí rodinu, postupně se vše zkomplikuje a tragicky vyhrotí. Mužem je stand-up komik Henry ve skvělém podání Adama Drivera, ženou operní diva Ann, kouzelně ztvárněná Marion Cotillard. Po narození dcery jménem Annette se začnou vztahové problémy, během zamilovanosti tak samozřejmě přehlížené, zvýrazňovat až do rozměrů velké tragédie. Toto je velmi stručný popis dějové linie, která není až tak důležitá - je především odrazovým můstek k něčemu mnohem zajímavějšímu.
Další články vydané ve dnech 12. 7. 2021 - 27. 7. 2021:
20. 7. 2021:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2021) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 7. 2021 - Významný italský soudce a právník: Papež Benedikt nikdy neabdikoval – Bergoglio je jen kardinál oblečený v bílém!

17. 7. 2021 - Může křesťan odmítnout z náboženských důvodů očkování současnými vakcínami? Může!

17. 7. 2021 - Papež Bergoglio od 16. července 2021 zakázal sloužit katolickou mši svatou!

16. 7. 2021 - Facebook maže už i příspěvky o elektromobilech a pomatených fanatičkách v Evropské komisi!

9. 7. 2021 - Konspirace a počasí? Kdepak: V červnu probíhaly oficiální experimenty s atmosférou nad Švédskem!

7. 7. 2021 - Myslíme si, že jsme se ocitli v diktatuře? Ano, ale dost možná již přichází jiná – a nekonečně horší!

26. 6. 2021 - Tornádo červen 2021: Kdo jsou podnebeští démoni? A kdo jejich lidští sluhové?

16. 6. 2021 - Vidění o času…

5. 6. 2021 - Jen za první čtvrtletí tohoto roku zemřelo o deset tisíc starobních důchodců více, než v jiných letech! Proč asi?

26. 5. 2021 - Přehled zastoupení jednotlivých astrologických konstelací v české, moravské a slovenské populaci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

- Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

- Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...