Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2021), vychází již 9052 dnů

Dnes je sobota 24. červenec
(11. červenec církevního kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 24. 7.:
Sobota po neděli osmé po Svatém Duchu Sv. Kristýny, panny a mučednice
 • 22.7.2021:
  Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla
  V prvním pololetí letošního roku došlo na Havlíčkobrodsku celkem k 444 trestným činů a z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 207 skutků. Celková objasněnost tedy činila 46,6, %. V roce 2020 došlo v první polovině roku k celkem k 523 trestným činů, z nichž policisté objasnili 277, tedy 53 %. Kriminalita za letošní první pololetí tak klesla o 79 evidovaných trestných činů.
  Násilná trestná činnost
  Na Havlíčkobrodsku došlo v prvním pololetí letošního roku k 38 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté do konce prvního pololetí objasnili 17. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy za toto období činila 44,7 %. V prvním pololetí roku 2020 došlo k 49 zaevidovaných trestných činů, přičemž z tohoto počtu jich kriminalisté objasnili 36, a objasněnost tak činila 73,5 %.
  Nejčastějším násilným trestným činem, který byl v prvním pololetí roku 2021 na území Havlíčkobrodska evidován, bylo úmyslné ublížení na zdraví. Policisté zaevidovali celkem 21 případů, z nichž 11 do konce pololetí objasnili, což je 52,4 %. V roce 2020 se v prvním pololetí jednalo o 25 činů, z toho 20 objasněných.
  Dalším trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii trestné činnosti, je trestný čin porušování domovní svobody. V první polovině tohoto roku se jedná celkem o šest případů tohoto trestného činu, přičemž dva případy policisté objasnili. Oproti stejnému období loňského roku, došlo u tohoto trestného činu k poklesu o tři trestné činy.
  Třetím nejčastějším trestným činem v této kategorii je nebezpečné vydírání. Policisté v prvním pololetí letošního roku zadokumentovali čtyři případy.

  Mravnostní trestná činnost
  V prvním pololetí roku 2021 prověřovali kriminalisté 20 mravnostních trestných činů, z nichž v tomto období 10 objasnili, což je 50 %. V této kategorii došlo ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 k nárůstu o 13 trestných činů.

  Majetková trestná činnost
  V kategorii majetkové trestné činnosti došlo k nejvýraznějšímu poklesu nápadu, a to o 70 trestných činů. Zejména v případě krádeží prostých kriminalita za toto období klesla o 39 případů.
  Za první pololetí roku 2021 policisté na Havlíčkobrodsku zadokumentovali 153 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 29 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 19 %. Ve stejném období loňského roku se jednalo o 223 případů, z toho 72 objasněných, což je 32,3 %.
  V letošním roce se jednalo o 56 případů krádeží vloupáním, 50 případů krádeží prostých a 47 případů připadá na ostatní majetkovou kriminalitu.

  Hospodářská trestná činnost
  V prvním pololetí roku 2021 policisté na Havlíčkobrodsku zadokumentovali 52 hospodářských trestných činů, z nichž do konce pololetí 27 objasnili. Objasněnost tedy v tomto případě činila 51,9 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 43 případů, z nichž do konce pololetí 15 objasnili, tedy 34,9 %.
  Jedním nejčastěji prověřovaným trestným činem v kategorii hospodářské kriminality na Havlíčkobrodsku je trestný čin úvěrového podvodu. Od začátku roku do konce prvního pololetí policisté prověřovali 12 případů. Oproti stejnému období roku loňského zde došlo k nárůstu o osm případů.
  Dalšími nejčastějšími trestnými činy v této oblasti jsou neoprávněný přístup a poškození záznamu v počítačovém systému, opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla s 10 zaevidovanými případy a dále podvod se zadokumentovanými osmi trestnými činy.

  Ostatní trestná činnost
  V kategorii ostatní kriminality policisté na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí roku 2021 zaevidovali 101 trestných činů, přičemž v 69 případech policisté do konce pololetí prověřování ukončili a objasněnost tak činila 68,3 %. V loňském pololetí se jednalo o 89 trestných činů, z toho 72 objasněných, tedy 80,9 %.
  Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Policisté opět odvedli výbornou práci a v prvním pololetí odhalili 41 případů tohoto trestného činu.
  Druhým nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V letošním prvním pololetí se jednalo o 25 trestných činů, které policisté zadokumentovali.
  V první polovině letošního roku policisté na Havlíčkobrodsku zadokumentovali 24 případů sprejerství, z nichž do konce pololetí 16 objasnili.

  Zbývající trestná činnost
  V prvním pololetí roku 2021 policisté zaevidovali celkem 80 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost činila 68,8 %, kdy se policistům do konce pololetí podařilo objasnit 55 případů. Za stejné období roku 2020 se jednalo o 112 trestných činů.
  Nejvyšší podíl na tomto druhu kriminality má za uvedené období trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Havlíčkobrodsku odhalili v prvním pololetí letošního roku 32 trestných činů. V loňském roce se jednalo o 45 odhalených případů.
  Dalším nejvíce prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy policisté letos zahájili prověřování u 17 případů. V roce 2020 se jednalo o 26 případů.
  Stanislava RÁZLOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
  Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova, kterým chtějí organizátoři připomenout, že zde kaple stále ještě stojí, upozornit na její stav a poprosit o podporu její záchrany se uskuteční v neděli 25. července od 14 hodin. Cesta ke kapli bude značena ze silnice Pelhřimov - Humpolec.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
  Pořadatelé rozhodli o přeložení tradičního vytrvaleckého běhu Jihlavský půlmaraton o další rok. Důvodem je stále nejistá situace ohledně šíření viru Covid – 19 aktuálně mutace Delta a s tím souvisejících bezpečnostních opatření. Akce byla přeložena na neděli 11. září 2022. Uvedl to Jiří Holoubek z pořádajícího spolku Sliby – Chyby.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
  Ze zahradního domku a chaty v ulici Břevnická v Havlíčkově Brodě ukradl neznámý zloděj v době od večerních hodin soboty 17. července do odpoledních hodin středy 21. července nářadí, elektroniku, dalekohled, oblečení a kosmetiku. Majiteli vznikla předběžná škoda přes třicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
  Pravidelně se mazat opalovacím krémem a hlídat pobyt na slunci. Na to bychom v létě neměli zapomínat, a to především u dětí. „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti,“ upozorňuje kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
  Silnici I/37 na průtahu Křižanovem na Žďársku v úseku v ulici Za Branou, přes Masarykovo náměstí a Benešovo náměstí do části Ořechovské ulice začnou silničáři příští týden opravovat. V čase probíhajících prací a v jejich místě bude uzavřen jeden jízdní pruh a provoz zde bude řízen kyvadlově za pomocí semaforů. Práce musí probíhat tak, aby po ukončení směny v daný den mohlo být omezení odstraněno a provoz veden oběma jízdními pruhy s omezením max. povolené rychlosti na 30 km/h. Opravy by podle počasí měly být dokončeny do neděle 8. srpna v závislosti na počasí a postupu prací.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina
  Kriminalita na Pelhřimovsku v prvním pololetí poklesla a v objasněnosti policisté na Pelhřimovsku opět obsadili první příčku v celém kraji. Letos došlo na Pelhřimovsku celkem k 411 trestným činům a z tohoto počtu policisté do konce pololetí 235 objasnili. Objasněnost tedy činila 57,2 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 463 trestných činů, z nichž objasnili 274, tedy 59,2 %.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
  Prázdninový farmářský trh, který se bude konat v sobotu 24. července od osmi hodin ráno do půl dvanácté dopoledne na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou, nabídne rozšířenou prodejní nabídku.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
  Telefonní ústředna v nemocnici v Pelhřimově bude v pátek 23. července v časovém rozmezí od sedmi hodin ráno až do nočních hodin mimo provoz. Během této doby se nebude možné dovolat do nemocnice a zavolat mimo nemocnici. Jednotlivá oddělení budou dostupná na mobilních telefonních číslech níže. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
  K letním večerům patří hmyz. Neexistuje člověk, který by zkušenost s poštípáním hmyzem neměl. Lékař dětského oddělení MUDr. Matouš Záleský v článku shrnuje, jak si v případě pobodání hmyzem poradit.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
  Bezprostřední úklid po bouři zajistili dobrovolní i profesionální hasiči. Následný úklid na sídlištích zajišťují prostřednictvím Správy městských lesů pracovníci odboru životního prostředí. Předposlední červnovou noc se Jihlavou prohnala větrná smršť doprovázena silnou bouřkou a deštěm. Meteorologové vyhodnotili sílu větru jako nejhorší za posledních 15 let. Vyvrácené stromy a popadané větve ničily nejčastěji auta na parkovištích. Úklid zabere ještě minimálně měsíc a celková částka se může vyšplhat a do stovek tisíc korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
  Jízdní kolo v hodnotě kolem pětadvaceti tisíc korun ukradl neznámý zloděj v neděli 18. července mezi šestou a desátou hodinou večer v obci Štěměchy na Třebíčsku. Pánské kolo Superior pachatel odcizil z volně přístupného pozemku u domu a škoda byla vyčíslena na částku 25 tisíc korun. Policisté po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
  Oprava dálničního mostu u Velké Bíteše na Žďársku v jízdním pásu ve směru na Prahu spěje ke svému konci. Most bude uveden do provozu jako celek v pondělí 26. července v podvečer, tedy o dva dny později o proti předpokladu. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
  Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 21. července o půl páté odpoledne na silnici II/405 u Uhřínovic nedaleko Brtnice na Jihlavsku zemřel osmadvacetiletý řidič osobního auta. Řidič osobního vozu narazil do traktoru s vlekem.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
  I na koronavirové pandemii lze občas objevit něco pozitivního – třeba skutečnost, že turisté už tolik nemíří na dovolenou do zahraničí, kam je cesta stále ještě poněkud komplikovaná, ale více objevují krásy českých luhů a hájů. A nemusejí to být ani důvěrně známé Krkonoše či Šumava. Na mapě České republiky lze i nadále nacházet oblasti, které jsou pro mnohé terra incognita, a přitom mají co nabídnout. Jednou z nich je i naše Horácko.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
  Na křižovatce silnice II/405 se silnicí III/4054 u obce Uhřínovice poblíž Brtnice na Jihlavsku se ve středu 21. července v 16.35 hodin střetl traktor s vlekem s osobním autem. Na místě zemřel řidič osobního vozu. Silnice je zcela neprůjezdná. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
  Neznámý zloděj se v době od půl deváté večer pondělí 19. července do půl šesté ráno následujícího dne v ulici Družstevní v Okříškách na Třebíčsku vloupal do garáže rodinného domu, odkud ukradl počítačovou techniku. Majiteli tím způsobil škodu asi dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
  Již dvaadvacátý ročník tradiční prodejní chovatelské Podpeperské výstavy se uskuteční o víkendu 24. a 25. července ve Velké Losenici na Žďársku, konkrétně v prostorách u kostela číslo 106.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů
  Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 21. července ve 4.15 hodin na dálnici D1 na 134. kilometru ve směru na Prahu u Měřína na Žďársku, se střetla tři vozidla - dva kamiony a jedna dodávka. Zraněn nebyl nikdo. Místo však nebylo průjezdné a vytvořila se kolona dlouhá asi deset kilometrů. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno v úterý 20.7.2021 :
  Budou žít?
  Kromě památek se sdružení Zelené srdce stále věnuje i ochraně ohrožených druhů. Jedním z nich je sova pálená. Kdysi patřila mezi poměrně běžné ptáky a pro svůj život v lidských sídlech se o ní vyprávělo množství pověr. Věřilo se, že usmrcená sova přitlučená na vrata od chléva uchrání dobytek uvnitř od zlých sil a uhranutí. Když šel za šera pocestný okolo hřbitova a z okénka márnice vylétl k obloze s chrčením šedý stín, říkalo se, že duše zemřelého opouští tento svět a odlétá do nebe. Dnes už víme, že to byla sova pálená, která vylétla z hnízda ve věžičce na večerní lov.
 • Vydáno v úterý 20.7.2021 :
  Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
  Chráněný bobr evropský se na Vysočině zabydlel už před několika lety a postupně se šíří na další lokality, kde způsobuje škody hlavně na dřevinách, ale také na polních plodinách a travních porostech. V prvním pololetí letošního roku vyplatil Kraj Vysočina zatím jednu žádost o náhradu škod způsobených bobrem na řece Sázavě v lokalitě Perknov u Havlíčkova Brodu, další už podaná žádost se týká lokality u Štěměch na Dašovském potoce.
Další články vydané ve dnech 9. 7. 2021 - 24. 7. 2021:
20. 7. 2021:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2021) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 7. 2021 - Významný italský soudce a právník: Papež Benedikt nikdy neabdikoval – Bergoglio je jen kardinál oblečený v bílém!

17. 7. 2021 - Může křesťan odmítnout z náboženských důvodů očkování současnými vakcínami? Může!

17. 7. 2021 - Papež Bergoglio od 16. července 2021 zakázal sloužit katolickou mši svatou!

16. 7. 2021 - Facebook maže už i příspěvky o elektromobilech a pomatených fanatičkách v Evropské komisi!

9. 7. 2021 - Konspirace a počasí? Kdepak: V červnu probíhaly oficiální experimenty s atmosférou nad Švédskem!

7. 7. 2021 - Myslíme si, že jsme se ocitli v diktatuře? Ano, ale dost možná již přichází jiná – a nekonečně horší!

26. 6. 2021 - Tornádo červen 2021: Kdo jsou podnebeští démoni? A kdo jejich lidští sluhové?

16. 6. 2021 - Vidění o času…

5. 6. 2021 - Jen za první čtvrtletí tohoto roku zemřelo o deset tisíc starobních důchodců více, než v jiných letech! Proč asi?

26. 5. 2021 - Přehled zastoupení jednotlivých astrologických konstelací v české, moravské a slovenské populaci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

- Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

- Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...