Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2021), vychází již 9052 dnů

Dnes je sobota 24. červenec
(11. červenec církevního kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 24. 7.:
Sobota po neděli osmé po Svatém Duchu Sv. Kristýny, panny a mučednice
 • 22.7.2021:
  Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
  K letním večerům patří hmyz. Neexistuje člověk, který by zkušenost s poštípáním hmyzem neměl. Lékař dětského oddělení MUDr. Matouš Záleský v článku shrnuje, jak si v případě pobodání hmyzem poradit.
  Pobodání jedovatým hmyzem
  V našich podmínkách se setkáváme s bodnutím vosami, sršni, včelami, vzácněji čmeláky.

  Jed těchto živočichů slouží k jejich obraně. Účinek jedu na lidský organismus může být několikerého druhu.

  Toxický účinek je efekt jedu na lidský organismus přímo zprostředkovaný složkami jedu. Vede k bolesti, otoku a zarudnutí v okolí vpichu. Tento projev může trvat cca 1-2dny, může dosahovat i větších rozměrů. Tento účinek jedu člověka obvykle neohrožuje na zdraví a na životě a nevyžaduje žádné lékařské ošetření.

  Výjimkou je vystavení velkému množství jedu – toxická dávka vosího či včelího jedu je pro dospělého několik set až tisíc žihadel, pro dítě dle velikosti přibližně o řád méně (sršní jed je považován za méně toxický, včelí pak nejvíc). Takovéto toxické dávky mohou vyvolat poškození svalů, ledvin, poruchu srážlivosti krve i smrt. Dále člověka ohrožuje otok v oblasti dýchacích cest při pobodání v oblasti úst a krku.

  V těchto případech je lékařské vyšetření zapotřebí a mnohdy je vhodná observace (sledování) a případně i léčba na lůžkovém oddělení nemocnice.

  V rámci ošetření běžného bodnutí je vhodná dezinfekce ranky, v případě bodnutí včelou šetrné odstranění žihadla – optimálně ihned, je třeba nestlačit jedový váček na konci žihadla. K potlačení nežádoucích projevů jsou vhodné chladné obklady, lokální antihistaminika (např. Fenistil gel) ev. celková antihistaminika (Dithiaden, Claritine, Zyrtec, Zodac, Flonidan, Xyzal…).

  V některých případech může být lokální reakce většího rozsahu a trvat více dní. Tehdy mluvíme o lokální alergické reakci. Pokud však nenásleduje rozvoj celkové alergické reakce, nevyžaduje tato reakce žádná zvláštní opatření a léčba je stejná jako u mírnější lokální reakce, akutní lékařské ošetření není nutné.

  Celková alergická reakce je účinek jedu zprostředkovaný nepřiměřeně silnou reakcí lidského těla na cizorodou látku. Není tedy příliš závislá na množství jedu. Jedná se o reakci, která může člověka velmi rychle ohrozit na životě.

  Projevy alergické reakce jsou různé. Nejčastější jsou kožní reakce: objevuje se vyrážka, často vzhledu kopřivky, na nejrůznějších místech celého těla, často velmi vzdálených od místa bodnutí. Vyrážka silně svědí. Častý je otok a zarudnutí uší a kůže v obličeji, otok víček. Dalšími projevy může být zarudnutí a pálení očních spojivek, svědění nosu, rýma, kýchání či pocit ucpaného nosu. Otoky rtů a sliznic úst a hrdla. K dechovým potížím patří ztížené dýchání (obvykle ve výdechu), pískání, dušnost. Mohou se objevit bolesti břicha, zvracení a průjem. Nejzávažnější formou alergické reakce je alergický (anafylaktický) šok. Jedná se o situaci bezprostředně ohrožující život nemocného, často během několika minut. Projevuje se celkovou slabostí až kolabováním, opocenou začervenalou kůží, zrychleným špatně hmatným tepem. Často v kombinaci s dalšími projevy alergie. Pokles krevního tlaku vede k selhání krevního oběhu. Alergická reakce se může postupně stupňovat.

  Léčbu alergické reakce je vhodné zahájit již před transportem pacienta k lékaři. Pacienti, kteří již alergickou reakci prodělali, by měli stále u sebe nosit „pohotovostní balíček“, který obvykle obsahuje tabletu antihistaminika (viz výše) a kortikoidu (např. Prednison), popřípadě protiastmatické inhalační léky (např. Ventolin). Tyto léky je třeba nemocnému ihned podat. Pacienti s těžkými formami alergických reakcí mají být vybavení „adrenalinovým perem“. Jedná se o jednoduše aplikovatelnou injekci, určenou k snadnému použití laiky. Aplikuje se po odstranění pojistky jednoduchým přitlačením pera obvykle na vnější stranu stehna, možno i přes oblečení (pozor na obsah kapes). Aplikaci provedeme vždy při podezření na rozvoj reakce. Pacient i jeho blízcí by o použití pera měli být důkladně poučeni.

  Pokud postižený jedinec o své alergii neví a léky nemá, podáváme celková antihistaminika (v tabletě či kapkách) a pacienta co nejrychleji transportujeme k lékaři – v případě těžší reakce (dechové potíže, šok...) neváháme volat rychlou záchranou službu.

  Každý pacient, který prodělal alergickou reakci, by měl bez prodlení vyhledat lékaře. Většinou je vhodné krátké sledování v nemocnici.

  Bodnutí nejedovatým, krev sajícím hmyzem

  Poměrně často v letních měsících dochází k „reakcím“ na bodnutí krev sajícím hmyzem. Můžeme pozorovat větší otok a zarudnutí v okolí ranky po sátí hmyzu. Jedná se obvykle o zánětlivou reakci na látky a mikroby přenášené na sacím ústrojí hmyzu. V některých případech může dojít k rozšíření bakteriální infekce podkožím, vzniku takzvané flegmóny. V mírnějších případech jsou vhodné chladné obklady, lokální aplikace antihistaminik (Fenistil…), mast s obsahem ichtamolu („černá mast¨, Ichtoxyl), lokální desinfekce (Betadine …). Při rozvoji větší reakce a podezření na infekci jsou vhodná antibiotika.

  Častou spekulací při větší lokální reakci je infekce borreliózou, přenos borelií krev sajícím hmyzem (komáři, muchničky, ovádi apod.) však nebyl nikdy prokázán. Boreliózu tedy přenáší prokazatelně pouze klíšťata.

  použitá literatura: > www.alergieimunita.c…

  Thon, V., Jak na bodnutí hmyzem a reakci na alergen? , Interní Med. 2010; 12(6): 330–332,

  MUDr. Matouš ZÁLESKÝ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
  Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova, kterým chtějí organizátoři připomenout, že zde kaple stále ještě stojí, upozornit na její stav a poprosit o podporu její záchrany se uskuteční v neděli 25. července od 14 hodin. Cesta ke kapli bude značena ze silnice Pelhřimov - Humpolec.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
  Pořadatelé rozhodli o přeložení tradičního vytrvaleckého běhu Jihlavský půlmaraton o další rok. Důvodem je stále nejistá situace ohledně šíření viru Covid – 19 aktuálně mutace Delta a s tím souvisejících bezpečnostních opatření. Akce byla přeložena na neděli 11. září 2022. Uvedl to Jiří Holoubek z pořádajícího spolku Sliby – Chyby.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
  Ze zahradního domku a chaty v ulici Břevnická v Havlíčkově Brodě ukradl neznámý zloděj v době od večerních hodin soboty 17. července do odpoledních hodin středy 21. července nářadí, elektroniku, dalekohled, oblečení a kosmetiku. Majiteli vznikla předběžná škoda přes třicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
  Pravidelně se mazat opalovacím krémem a hlídat pobyt na slunci. Na to bychom v létě neměli zapomínat, a to především u dětí. „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti,“ upozorňuje kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
  Silnici I/37 na průtahu Křižanovem na Žďársku v úseku v ulici Za Branou, přes Masarykovo náměstí a Benešovo náměstí do části Ořechovské ulice začnou silničáři příští týden opravovat. V čase probíhajících prací a v jejich místě bude uzavřen jeden jízdní pruh a provoz zde bude řízen kyvadlově za pomocí semaforů. Práce musí probíhat tak, aby po ukončení směny v daný den mohlo být omezení odstraněno a provoz veden oběma jízdními pruhy s omezením max. povolené rychlosti na 30 km/h. Opravy by podle počasí měly být dokončeny do neděle 8. srpna v závislosti na počasí a postupu prací.
 • Vydáno v pátek 23.7.2021 :
  Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina
  Kriminalita na Pelhřimovsku v prvním pololetí poklesla a v objasněnosti policisté na Pelhřimovsku opět obsadili první příčku v celém kraji. Letos došlo na Pelhřimovsku celkem k 411 trestným činům a z tohoto počtu policisté do konce pololetí 235 objasnili. Objasněnost tedy činila 57,2 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 463 trestných činů, z nichž objasnili 274, tedy 59,2 %.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
  Prázdninový farmářský trh, který se bude konat v sobotu 24. července od osmi hodin ráno do půl dvanácté dopoledne na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou, nabídne rozšířenou prodejní nabídku.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
  Telefonní ústředna v nemocnici v Pelhřimově bude v pátek 23. července v časovém rozmezí od sedmi hodin ráno až do nočních hodin mimo provoz. Během této doby se nebude možné dovolat do nemocnice a zavolat mimo nemocnici. Jednotlivá oddělení budou dostupná na mobilních telefonních číslech níže. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
  Bezprostřední úklid po bouři zajistili dobrovolní i profesionální hasiči. Následný úklid na sídlištích zajišťují prostřednictvím Správy městských lesů pracovníci odboru životního prostředí. Předposlední červnovou noc se Jihlavou prohnala větrná smršť doprovázena silnou bouřkou a deštěm. Meteorologové vyhodnotili sílu větru jako nejhorší za posledních 15 let. Vyvrácené stromy a popadané větve ničily nejčastěji auta na parkovištích. Úklid zabere ještě minimálně měsíc a celková částka se může vyšplhat a do stovek tisíc korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
  Jízdní kolo v hodnotě kolem pětadvaceti tisíc korun ukradl neznámý zloděj v neděli 18. července mezi šestou a desátou hodinou večer v obci Štěměchy na Třebíčsku. Pánské kolo Superior pachatel odcizil z volně přístupného pozemku u domu a škoda byla vyčíslena na částku 25 tisíc korun. Policisté po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
  Oprava dálničního mostu u Velké Bíteše na Žďársku v jízdním pásu ve směru na Prahu spěje ke svému konci. Most bude uveden do provozu jako celek v pondělí 26. července v podvečer, tedy o dva dny později o proti předpokladu. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
  Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 21. července o půl páté odpoledne na silnici II/405 u Uhřínovic nedaleko Brtnice na Jihlavsku zemřel osmadvacetiletý řidič osobního auta. Řidič osobního vozu narazil do traktoru s vlekem.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.7.2021 :
  Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla
  V prvním pololetí letošního roku došlo na Havlíčkobrodsku celkem k 444 trestným činů a z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 207 skutků. Celková objasněnost tedy činila 46,6, %. V roce 2020 došlo v první polovině roku k celkem k 523 trestným činů, z nichž policisté objasnili 277, tedy 53 %. Kriminalita za letošní první pololetí tak klesla o 79 evidovaných trestných činů.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
  I na koronavirové pandemii lze občas objevit něco pozitivního – třeba skutečnost, že turisté už tolik nemíří na dovolenou do zahraničí, kam je cesta stále ještě poněkud komplikovaná, ale více objevují krásy českých luhů a hájů. A nemusejí to být ani důvěrně známé Krkonoše či Šumava. Na mapě České republiky lze i nadále nacházet oblasti, které jsou pro mnohé terra incognita, a přitom mají co nabídnout. Jednou z nich je i naše Horácko.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
  Na křižovatce silnice II/405 se silnicí III/4054 u obce Uhřínovice poblíž Brtnice na Jihlavsku se ve středu 21. července v 16.35 hodin střetl traktor s vlekem s osobním autem. Na místě zemřel řidič osobního vozu. Silnice je zcela neprůjezdná. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
  Neznámý zloděj se v době od půl deváté večer pondělí 19. července do půl šesté ráno následujícího dne v ulici Družstevní v Okříškách na Třebíčsku vloupal do garáže rodinného domu, odkud ukradl počítačovou techniku. Majiteli tím způsobil škodu asi dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
  Již dvaadvacátý ročník tradiční prodejní chovatelské Podpeperské výstavy se uskuteční o víkendu 24. a 25. července ve Velké Losenici na Žďársku, konkrétně v prostorách u kostela číslo 106.
 • Vydáno ve středu 21.7.2021 :
  V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů
  Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 21. července ve 4.15 hodin na dálnici D1 na 134. kilometru ve směru na Prahu u Měřína na Žďársku, se střetla tři vozidla - dva kamiony a jedna dodávka. Zraněn nebyl nikdo. Místo však nebylo průjezdné a vytvořila se kolona dlouhá asi deset kilometrů. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno v úterý 20.7.2021 :
  Budou žít?
  Kromě památek se sdružení Zelené srdce stále věnuje i ochraně ohrožených druhů. Jedním z nich je sova pálená. Kdysi patřila mezi poměrně běžné ptáky a pro svůj život v lidských sídlech se o ní vyprávělo množství pověr. Věřilo se, že usmrcená sova přitlučená na vrata od chléva uchrání dobytek uvnitř od zlých sil a uhranutí. Když šel za šera pocestný okolo hřbitova a z okénka márnice vylétl k obloze s chrčením šedý stín, říkalo se, že duše zemřelého opouští tento svět a odlétá do nebe. Dnes už víme, že to byla sova pálená, která vylétla z hnízda ve věžičce na večerní lov.
 • Vydáno v úterý 20.7.2021 :
  Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
  Chráněný bobr evropský se na Vysočině zabydlel už před několika lety a postupně se šíří na další lokality, kde způsobuje škody hlavně na dřevinách, ale také na polních plodinách a travních porostech. V prvním pololetí letošního roku vyplatil Kraj Vysočina zatím jednu žádost o náhradu škod způsobených bobrem na řece Sázavě v lokalitě Perknov u Havlíčkova Brodu, další už podaná žádost se týká lokality u Štěměch na Dašovském potoce.
Další články vydané ve dnech 9. 7. 2021 - 24. 7. 2021:
20. 7. 2021:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2021) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 7. 2021 - Významný italský soudce a právník: Papež Benedikt nikdy neabdikoval – Bergoglio je jen kardinál oblečený v bílém!

17. 7. 2021 - Může křesťan odmítnout z náboženských důvodů očkování současnými vakcínami? Může!

17. 7. 2021 - Papež Bergoglio od 16. července 2021 zakázal sloužit katolickou mši svatou!

16. 7. 2021 - Facebook maže už i příspěvky o elektromobilech a pomatených fanatičkách v Evropské komisi!

9. 7. 2021 - Konspirace a počasí? Kdepak: V červnu probíhaly oficiální experimenty s atmosférou nad Švédskem!

7. 7. 2021 - Myslíme si, že jsme se ocitli v diktatuře? Ano, ale dost možná již přichází jiná – a nekonečně horší!

26. 6. 2021 - Tornádo červen 2021: Kdo jsou podnebeští démoni? A kdo jejich lidští sluhové?

16. 6. 2021 - Vidění o času…

5. 6. 2021 - Jen za první čtvrtletí tohoto roku zemřelo o deset tisíc starobních důchodců více, než v jiných letech! Proč asi?

26. 5. 2021 - Přehled zastoupení jednotlivých astrologických konstelací v české, moravské a slovenské populaci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

- Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

- Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...