Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2022), vychází již 9361 dnů

Dnes je sobota 28. květen
(15. květen církevního kalendáře iuliánského)
• 2022 rok křesťanského letopočtu
• 7511 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 28. 5.:
Pátek Suchých dnů Svatodušních Sv. Augustina, biskupa a vyznavače
 • 8.11.2021:
  V sobotu bude v kapličce ke Cti Panny Marie v Antonínově Dole u Jihlavy sloužena bohoslužba za děti do dlaně
  Bohoslužba za děti do dlaně bude sloužena v sobotu 14. listopadu ve 14.30 hodin v kapličce postavené ke Cti Panny Marie v Antonínově Dole u Jihlavy. Kaplička byla postavená v roce 2010 jako poděkování dědečka za život a zdraví těžce nezralých dvojčátek.
  Bohoslužba, věnovaná nedonošeným dětem a jejich rodičům je připomínkou všech rozměrů života člověka. Je věnována dětem zdravým - původně nedonošeným, dětem, které zdravé být nemohou. Je vzpomínkou na děti, které při porodu a po porodu zemřely a jejich rodičům, kteří tuto bolest nesou celým životem. Je věnována těm, kdo se o miminka "do dlaně" po porodu a celé následné roky starají. Protože bez síly vzájemné mezilidské pomoci a někdy i pomoci osudu tato péče dlouhodobě vyčerpává, vede k slzám, narušeným vztahům a bolesti.

  „Na světě není nic tak velkého, jako povolání člověka k životu“
  (Leclercq)

  Narození dítěte je zázrak, dar a naděje vtělená do přicházejícího človíčka.

  Od pradávna doprovázely zrod života rituály uvítání a příchod dítěte byl oslavován.

  Vedle narození zdravého dítěte, vedle radosti ale tisíce let stála bolest a prázdnota po dítěti, které při porodu zemřelo. Medicína druhé poloviny 20. století a medicína současnosti umí za pomoci dokonalé techniky pomoci i dětem, které by před pár desítkami let byly odsouzené k úmrtí. Poslední dvě desítky let minulého století se bouřlivě rozvíjel obor neonatologie. Péče o nedonošené děti a nemocné novorozence je čím dál dokonalejší. Hranice, kdy je schopen nezralý človíček přežít a žít dále (hranice životaschopnosti = viablity) je posouvána stále do nižších týdnů gestačního věku.

  V souvislosti s tím se objevuje množství etických otazníků a nejistoty. Kam až lze pomocí techniky a medicínského umu jít. Odkdy je "dobré" zachraňovat těžce nevyzrálé novorozence. "Dobré" v tomto smyslu je různě dobré různými úhly pohledu. Dobré pro statistiky přežití a dlouhodobé nemocnosti může být jinak dobré nebo nedobré pro jednotlivé rodiče a dítě.

  V každém případě se rodí člověk a je člověkem bez ohledu na 500 či 750 g své váhy. Je člověkem ze své podstaty. Ne vždy je dopřáno malému nezralému miminku přežít. Míra nezralosti v komplexu fungování tělíčka může být tak velká, že při nejlepší snaze a pomoci úžasně dokonalého přístrojového vybavení malé miminko umírá.

  V současné době miminka, která schováme do dlaně, většinou přežívají. Tak jak se zlepšují možnosti léčebné péče, zlepšuje se i vyhlídka na život bez omezení a handicapů. Z těchto a mnoha jiných důvodů se za poslední desítky let vytvořila skupina pacientů, bývalých dětí nedonošených, která má své specifické zdravotní, psychické a i výchovné obtíže.

  K těmto dětem patří jejich rodiče, kteří byli při porodu dítěte vážně psychicky traumatizováni právě předčasným narozením. Předčasný porod a nemoc novorozence provází velký strach o toto dítě. Místo radosti a uvítání, která k porodu patří, prožívají rodiče nedonošeného nebo nemocného dítěte šok v rovině těla i duše. Prožívají reálný pocit selhání, viny, strach a zoufalství. Není to jen jednorázový děj - péče o těžce nezralé nebo závažně nemocné dítě je péči intenzivní a dlouhodobou. Rodiče jsou nastaveni od přírody k ochraně dítěte- intenzivní péče dítě odděluje od rodičů, vytrhává je z náruče mámy proto, aby mohla zachránit. Touha maminky chránit je opakovaně zraňována léčebnými zásahy nutnými pro přežití. Zásadně nutná vazba mezi matkou a dítěte, která víceméně automaticky vzniká při porodu, je narušena ve své podstatě. Maminka i táta se vztahu k dítěti musí učit. Z toho může pramenit dlouhodobá nejistota v péči o dítě, neadekvátní strach a obrovská touha stále chránit.

  To že miminko vyzrává několik týdnů mimo tělo maminky se promítá do vnímání celého jeho organismu i jemných nervových struktur a propojení mezi nimi. Z toho mohou pramenit obtíže ve smyslovém vnímání, horší možnost učení se i různě závažné hybné poruchy. Orgánové systémy mohou být ve svém vývoji trochu jinak nastaveny a dítě může mít více zdravotních obtíží. Nad vývojem dítěte těžce nezralého nebo nemocného tak visí množství otazníků. I když je propuštěno miminko, které nazve lékař jako zdravé, stejně ty otazníky zůstávají v mysli rodičů....

  Poslední tři desítky let se krystalizuje skupina rodin, která vychovává dítě, jež se narodilo s nízkou porodní hmotností / pod 2500 g/, mělo různý stupeň nezralosti a s tím souvisejících obtíží. Péče o tyto děti a rodiny / neboť dítě a rodiče nelze oddělit/ se stává stále náročnější objemem i nároky na kvalitu a komplexnost. U nezralého dítěte nejde jen o nevyzrálost plic, ale o nevyzrálost celkového fungování jeho tělíčka. Proto i péče o tyto děti musí být komplexní. Měla by zahrnovat péči o fyzické zdraví, včasnou rehabilitaci hybnosti a smyslů je-li třeba. Musí zahrnovat péči o rodiče a další péči o zdravý psychosociální vývoj dítka v kontextu rodiny a školy. Od porodu po následnou péči o tyto děti a rodiny jde o péči náročnou pro rodiče i zdravotníky.

  Pacientská skupina nedonošených dětí a zachráněných těžce nemocných novorozenců se vyčlenila zponenáhlu i tak, jak počet přežívajících miminek roste. /v současnosti jde o 8,3 % dětí nízké porodní hmotnosti/ t.j. cca 9 000 rodin ročně. Situace je obdobná v celé Evropě. Proto byl 17. listopad vyhlášen dnem předčasně narozených dětí.

  V rámci připomínky palčivosti péče o tyto děti a jejich rodiče se celosvětově i v ČR organizuje řetěz akcí.

  Člověk je nejen bytostí tělesnou a rozumovou, ale veškerý jeho život se odehrává i v dalších rozměrech. Dítě vstupuje do vztahů k rodině a okolí, dozrává do vztahu k sobě a hodnotám univerzálně lidským a člověka přesahujícím.

  Bohoslužba, věnovaná nedonošeným dětem a jejich rodičům je připomínkou všech rozměrů života člověka.

  Je věnována dětem zdravým- původně nedonošeným, dětem, které zdravé být nemohou. Je vzpomínkou na děti, které při porodu a po porodu zemřely a jejich rodičům, kteří tuto bolest nesou celým životem. Je věnována těm, kdo se o miminka "do dlaně" po porodu a celé následné roky starají. Protože bez síly vzájemné mezilidské pomoci a někdy i pomoci osudu tato péče dlouhodobě vyčerpává, vede k slzám, narušeným vztahům a bolesti.

  Vzpomínková bohoslužba je pořádaná v rámci oslav Světového dne nedonošených dětí spolu s Dětským oddělením Nemocnice Havlíčkův Brod spolu s Oblastní charitou Havlíčkův Brod.

  Kaplička se nachází u hlavní silnice I/38 spojující Havlíčkův Brod a Jihlavu naproti obci Antonínův Důl a je viditelná přímo ze silnice.
  Petra ČERNO
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v pátek 27.5.2022 :
  Vražda listonoše mezi Novou Vsí a Dlouhým na Novoměstsku v roce 1931
  Dne 6. dubna roku 1931 mezi 11. a 12. hodinou byl zákeřně přepaden na silnici u lesa Zátokách mezi Novou Vsí a Dlouhým čtyřiačtyřicetiletý novoměstský listonoš Klement Mifek, který byl rodákem z Řečice.
 • Vydáno v pátek 27.5.2022 :
  Z policejního deníku: zloděj si odnesl sporák, projektory i nádobí; recidivista kradl v obchodě maso; muž obtěžoval okolí, nadýchal 4,84 promile
  Do hospodářské budovy v Přísece u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se v době od začátku března do pátečního rána 27. května vloupal neznámý zloděj, který si odtud odnesl sporák, dva projektory, nerezové nádobí a příbory. Majiteli způsobil škodu necelých dvacet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, po pachateli a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno v pátek 27.5.2022 :
  Nové nařízení od 1. července zakazuje podomní prodej energetiky v Jihlavě
  Jihlavští radní se shodli na nařízení, které od 1. července zakazuje na území města podomní a pochůzkový prodej energetických služeb. Nové nařízení, které se týká pouze nabídky energetických služeb, bylo nezbytné vydat kvůli novele energetického zákona. Novela reaguje na krachy dodavatelů a využití kapacity podzemních zásobníků plynu. Právě kvůli těmto problémům se začal podomní prodej v Jihlavě znovu rozmáhat na začátku tohoto roku. Omezení podomního prodeje bylo dosud možné jen prostřednictvím tržního řádu.
 • Vydáno v pátek 27.5.2022 :
  Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil pět zhoubných nádorů
  Preventivní kontroly znamének v rámci Evropského dne melanomu v kožní ambulanci zaznamenaly nevídaný úspěch. Ve středu 25. května se do nemocnice dostavilo se svým znaménkem rekordní množství lidí. V letošním roce se v nemocnici v Třebíči podařilo provést preventivní screening u 172 osob. Bylo nalezeno šest kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru. Diagnostikováno pět zhoubných nádorů kůže a dvě nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací. U všech morf bylo zajištěno jejich odstranění na operačním sálku.
 • Vydáno v pátek 27.5.2022 :
  V Pelhřimově se porvali dva muži, policisté hledají muže z fotografie a žádají o spolupráci veřejnost
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu konfliktu, ke kterému došlo v Pelhřimově. Hledají muže zachyceného na fotografii, jehož totožnost by v zájmu prověřování potřebovali zjistit.
 • Vydáno v pátek 27.5.2022 :
  Silničáři v pondělí zahájí opravu silnice I/23 u Vladislavi
  Bude-li příznivé počasí, zahájí silničáři v pondělí 30. května opravu silnice I/23 u Vladislavi na Třebíčsku. Řidiče by pak čekalo zdržení, doprava bude řízena kyvadlově. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
 • Vydáno v pátek 27.5.2022 :
  U příležitosti zahájení oprav kostela svatého Ignáce z Loyoly v Jihlavě si budou lidé moci prohlédnout zajímavé interiéry chrámu
  Slavnostní zahájení obnovy kostela sv. Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí v Jihlavě se uskuteční ve čtvrtek 2. června od 15.30 hodin za účasti veřejnosti. Poté začne několik let plánovaná rekonstrukce průčelí a střechy kostela.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.5.2022 :
  Soukromé zámecké zahrady rodiny Kinských ve Žďáře nad Sázavou budou o víkendu otevřené pro veřejnost, nabídnou květiny i zrcadla
  Soukromé zahrady rodiny Kinských v zámeckém areálu ve Žďáře nad Sázavou se veřejnosti otevřou o víkendu 28. - 29. května. Jindy nepřístupné zahrady budou budou otevřené od 10 do 18 hodin. Procházku s titulem Zahrady vyprávějí zpříjemní doprovodný program na téma Zrcadlení, jenž souvisí s oslavami 300 let vysvěcení poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.5.2022 :
  Sokolovská ulice v Jihlavě bude o víkendu uzavřena, dopravní omezení se dotkne i linek MHD číslo 3 a 12
  Ulice Sokolovská v Jihlavě bude o víkendu 28. - 29. května pro veřejnou dopravu uzavřena. Dopravní omezení postihne i vozy linek městské hromadné dopravy číslo 3 a 12. Důvodem uzavírky je pokládka povrchu vozovky v oblasti opravované křižovatky ulic Sokolovská a 5. května. Uvedl to mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.5.2022 :
  Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze a šperky; silně opilá žena kradla v obchodě, skončila na záchytce
  Neznámý zloděj, který se vloupal v úterý 24. května v době mezi polednem a druhou hodinou odpoledne do rodinného domu v Chlístově na Třebíčsku, ukradl finanční hotovost a šperky, čímž majiteli způsobil škodu necelých dvacet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.5.2022 :
  Silničáři chystají opravu silnice I/34 v Humpolci
  Ředitelství silnic a dálnic připravuje opravu silnice I/34 na průtahu Humpolcem. V rámci veřejného výběrového řízení na zhotovitele stavby obdrželo šest nabídek a aktuálně probíhá jejich hodnocení. Opravou projde téměř celý úsek silnice I/34 v Humpolci, tedy na ulici Okružní. Mimo město je to pak velmi krátký úsek mezi koncem/začátkem města a křižovatkou se silnicí III/03418,směrem na obec Vilémov, včetně této křižovatky. Provedená diagnostika ukázala, že stávající vozovka vykazuje řadu poruch v podobě řady trhlin, vysprávek nebo značně poškozených okrajů vozovky.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.5.2022 :
  Přednáška pro budoucí maminky a úprava návštěvních hodin na oddělení šestinedělí v pelhřimovské nemocnici
  Nemocnice v Pelhřimově upravuje od středy 1. června dobu návštěv na oddělení šestinedělí. Stanovena je denně od 13 do 18 hodin. Ve výjimečných případech je možno, po domluvě s lékařem, navštívit maminku i mimo stanovenou dobu. Nastávající maminky se také mohou těšit na přednášku Příprava na kojení a péče o miminko a to v pondělí 13. června ve 13 hodin v salonku stravovacího provozu v těsné blízkosti jídelny v areálu pelhřimovské nemocnice.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.5.2022 :
  Přednáška k osmdesátému výročí od atentátu na říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha v Telči
  Přednáška Pavla J. Slavíka s názvem Osmdesáté výročí operace ANTHROPOID se uskuteční v pondělí 30. května od 17 hodin v učebně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči a to u příležitosti osmdesátého výročí od atentátu na zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, kata českého národa.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.5.2022 :
  U studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních zazní v sobotu světoznámá kantáta Bohuslava Martinů
  Tradiční Otvírání studánek se bude konat v sobotu 28. května od 14 hodin v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních na Žďársku. Les opět rozezní stejnojmenná světoznámá kantáta Bohuslava Martinů v podání pražského ženského pěveckého sboru Akordeum, v programu vystoupí děti ze žďárských folklorních souborů Bystřinka a Rozmarýnek a brněnského Komíňáčku.
 • Vydáno ve středu 25.5.2022 :
  Filmová hvězda Masotra z táborské zoo oslaví kulaté desáté narozeniny
  Kulaté desáté narozeniny oslaví v sobotu 28. května filmová hvězda z táborské zoologické zahrady – samec fosy madagaskarské Masotra. Právě tento zvířecí druh hrál jednu z hlavních rolí v populárním animovaném filmu Madagaskar. Ať už jste jeho příznivcem či nikoliv, dorazte s Masotrou oslavit jeho narozeniny. Narozeninové komentované krmení začne ve 13:30. Pro děti budou připraveny drobné soutěže.
 • Vydáno ve středu 25.5.2022 :
  Pro Paměť národa poběží v Třebíči v sobotu 28. května
  O minulém víkendu začal seriál Běhů pro Paměť národa, hlavní závody se konaly v Praze a Brně v sobotu 21. května, celkově se už běželo na čtrnácti místech po republice. Tuto sobotu 28. května se seriál uzavře závody v Třebíči a Nových Hradech. Pořadatelé z neziskové organizace Post Bellum očekávají, že se letos zúčastní celkem až pět tisíc lidí a že startovné přinese aspoň dva milion korun. Výtěžek půjde na Paměť národa, která na jaře uspořádala sbírku na pomoc obráncům Ukrajiny, a jejímž hlavním úkolem je natáčení příběhů 20. století a vzdělávání.
 • Vydáno ve středu 25.5.2022 :
  Rekordmani roku byli oceněni v Senátu
  V zahradním sále Valdštejnské zahrady v Praze (Sala Terrena), jedné z nejvýraznějších staveb českého raného baroka, převzali v úterý 24. května letošní držitelé titulu Rekordman roku oficiální certifikáty od Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov (správce České databanky rekordů) a od představitelů Senátu Parlamentu České republiky (záštitu nad akcí převzal předseda Horní komory Miloš Vystrčil).
 • Vydáno ve středu 25.5.2022 :
  V Třebíči srazil vlak ženu, ta následkům zranění podlehla
  V Nádražní ulici v Třebíči srazil v úterý 24. května krátce po dvaadvacáté hodině vlak ženu. Ta srážku nepřežila.
 • Vydáno ve středu 25.5.2022 :
  Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl prsten; pohřešovanou seniorku policisté vypátrali; opilý muž vylezl nastřechu
  Neznámý zloděj, který se v úterý 24. května mezi pátou hodinou ranní a čtvrtou odpoledne vloupal do rodinného domu ve Vyskytné na Pelhřimovsku, způsobil majiteli škodu za necelých patnáct tisíc korun. Pachatel vstoupil na pozemek a poškodil plastová okna rodinného domu vrypy. Dále vnikl dovnitř, prostory prohledal a ukradl prsten. Okna poškodil také u zahradního domku. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve středu 25.5.2022 :
  Meteocentrum: Profesionální předpovědi počasí od českých meteorologů s přesností na minuty ve vašem telefonu
  Aplikace od českých vývojářů ve spojení s meteorology z Meteocentra nabízí nejaktuálnější dostupnou předpověď pro danou oblast po hodinách i minutách. Předpovědi jsou založeny na zcela unikátním přístupu. Na základě umělé inteligence se kombinuje několik meteorologických modelů společně s dalšími metodami pro docílení co nejpřesnější předpovědi počasí. Spojením těchto postupů může aplikace dosahovat té nejvyšší možné úspěšnosti i pro náročné uživatele. Uživatelům je nyní aplikace dostupná v zařízeních pro Android.
Další články vydané ve dnech 13. 5. 2022 - 28. 5. 2022:
16. 5. 2022:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2022) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...