Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10050 dnů

Dnes je úterý 16. duben
(3. duben církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 16. 4.:
Pátek po první neděli Velikonoční
  • 4.1.2022:
    Ptákem roku 2022 je v Česku zvonek zelený
    Se zvonkem zeleným se můžeme setkat v zemědělské krajině i v zahradách a na krmítkách, a to plošně v celém Česku. Za posledních deset let jsme nicméně přišli o dvě třetiny české populace zvonků. Ohrožuje ho závažná ptačí choroba trichomonóza. Ta je pro savce včetně člověka sice neškodná, pro ptáky je ale smrtící. Kvůli ní je zvonek jedním z nejrychleji ubývajících druhů posledního desetiletí.
    Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2022 zvonka zeleného. Pomyslné žezlo mu předává káně lesní. Udělením titulu zvonkovi chtějí ornitologové upozornit na to, že ptáci, které považujeme za obyčejné a všudypřítomné, nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů a životního prostředí nešetrně zasahovat. Cenná data o výskytu zvonků může veřejnost dodat během nadcházející Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítku, které proběhne už tento víkend 7. – 9. ledna 2022.

    Titul pták roku uděluje Česká společnost ornitologická (ČSO) obvykle druhům, které jsou veřejnosti dobře známé a s nimiž se může setkat ve svém okolí. „Zvonek obývá otevřenou zemědělskou krajinu s poli, sady a pásy křovin, ale žije i v lidských sídlech včetně největších měst, kde vyhledává zahrady a parky,“ říká k udělení titulu zvonkovi Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

    Zvonky zelené lze u nás pozorovat celoročně. „Na jaře můžeme vidět samce, jak zpívají z vrcholků stromů. Pokud máme na zahradě husté keře, zvonci u nás mohou zahnízdit. Na podzim se potom hejnka zvonků sdružují a potulují se polní krajinou, kde sbírají semena a další rostlinnou potravu. V zimě rádi přilétají do zahrad a na krmítka, kde si vybírají především slunečnicová semena,“ vysvětluje Vermouzek.

    Zářivě žlutá páska v křídle v zeleném kabátku, mohutný kuželovitý zobák a hlasitý zvonivý hlas jsou hlavní znaky zvonka zeleného. „Jméno odkazuje na jasný hlasitý zpěv, který připomíná zvonění malého zvonečku, případně elektrického domovního zvonku. To ale nebylo důvodem k pojmenování, protože jméno vzniklo dříve, než lidé začali zavádět elektřinu do domů,“ vysvětluje Vermouzek.

    Ačkoli zvonka dodnes zastihneme na celém území Česka, údaje z Jednotného programu sčítání ptáků (JPSP)1 ukazují, že zvonků ubývá. „Zhruba až do roku 2010 se zdálo, že zvonek u nás nijak zásadně nemění svoji početnost, na rozdíl od řady dalších druhů zemědělské krajiny. Jako převážně semenožravý druh žijící v blízkosti člověka, často ve vesnicích, na tom byl lépe než řada jiných druhů. Za posledních deset let ale dvě třetiny našich zvonků zmizely. V roce 2021 jsme v JPSP napočítali jen 31 % zvonků oproti roku 2011,“ sděluje Vermouzek.

    Hlavní příčinou úbytku zvonka je podle ornitologů závažná ptačí nemoc trichomonóza. Kvůli ní se zvonek stal jedním z nejrychleji ubývajících ptačích druhů posledního desetiletí. „Trichomonózu způsobuje parazitický prvok bičenka drůbeží Trichomonas gallinae2, která napadá zadní část ptačí ústní dutiny – jícen a vole. Zde se namnoží a způsobuje rozsáhlé záněty, které znemožňují polykání a ptáci nakonec uhynou hladem. Bičenky se přenášejí slinami a zbytky potravy, která odpadne nakaženým ptákům od zobáku. Na vzduchu dlouho nevydrží, ale pokud kousek semínka hned sezobne jiný zvonek, je tragédie hotová. Krmítka, kde jsou ptáci v těsném kontaktu, tedy přispívají k šíření nemoci, a proto se trichomonóze říká krmítková nákaza,“ popisuje Vermouzek.

    Nový typ nákazy bičenkou drůbeží napadající pěnkavovité ptáky, především zvonky, se objevil v roce 2005 ve Velké Británii3, odkud se rozšířil dál do Evropy. „U nás jsme první zvonky uhynulé na trichomonózu pozorovali v roce 2012. Od té doby jsme zjistili úhyny řady druhů ptáků, vedle zvonků nejčastěji dalších zrnožravců, především pěnkav, čížků, dlasků, vrabců, ale i sýkor. Jedině na zvonky mají ale bičenky naprosto drastický dopad. Že se jedná o vážné riziko, ukazuje i situace v západní a severní Evropě. Ve Velké Británii toto onemocnění způsobilo silný úbytek zvonků až o 67 % od roku 20074, ve Skandinávii o necelých 50 %,“ popisuje Alena Klvaňová, vedoucí Celoevropského monitoringu běžných druhů ptáků, alarmující úbytek zvonků zelených v některých částech Evropy.

    Základními příznaky trichomonózy jsou netečnost, načepýřené peří, apatické chování. „Pták často nemá sílu uletět, v krmítku zdánlivě pospává. Může mít přivřené oči, problémy s dýcháním. Ptákům napadeným bičenkami tečou sliny, často mají mokré opeření kolem zobáku, těžce polykají, vyplivují potravu. Mnohdy hynou přímo na krmítku či v jeho blízkosti. Smysluplná léčba volně žijících ptáků s trichomonózou není možná. Nákaza není na člověka ani další savce přenosná, pro ptáky je ale vysoce infekční. Pokud ptáka s trichomonózou pozorujeme, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vysušit – bičenku drůbeží sucho spolehlivě zabije – a výskyt ohlásit na birdlife.cz/choroby. Zároveň je nutné informovat sousedy, kteří mají krmítka,“ říká Vermouzek.

    Pokud tedy přikrmujeme, dělejme to správně a zodpovědně, abychom ptákům spíš neškodili, vyzývají ornitologové. „Abychom se vyhnuli trichomonóze na krmítku, je klíčová prevence. Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus. Pravidelně pítko i krmítko čistíme a po umytí necháme důkladně vysušit. Ideálně používáme závěsná krmítka se zásobníky, kde se ptáci nesdružují ve velkých hejnech, namísto velkých dřevěných krmítek, ve kterých ptáci stojí v potravě a která se špatně čistí,“ žádá Vermouzek. Více o zodpovědném přikrmování na youtu.be/r0y5D548UJ4.

    V roce zvonka ČSO vyzývá širokou veřejnost k zapojení do programů občanské vědy, díky kterým se dovíme, kde jsou rozšířené ptačí choroby a také o tom, kde kteří ptáci zimují. „Díky Ptačí hodince a sledování ptačích chorob získáme spoustu informací, které by jinak vůbec nebylo možné získat. Zapojit se může úplně každý, bez předchozích zkušeností,“ říká Alena Jechumtál Skálová, koordinátorka občanské vědy v ČSO.

    Monitoring ptačích chorob · www.birdlife.cz/choroby

    Sledujte vaše krmítka a zahrady a všímejte si nemocných ptáků. Pomozte sbírat cenné údaje o rozšíření trichomonózy a dalších ptačích chorob. Pozorování nemocných (živých či uhynulých) ptáků u krmítka zaznamenejte pomocí formuláře na www.birdlife.cz/chor… Pozorování je možné doplnit fotkou.

    „Loni byl nejčastěji hlášeným druhem právě zvonek zelený a drží tak smutné prvenství. Ptačí nemoci se ale mohou týkat i jiných druhů – i ty je možné a užitečné vyplněním formuláře nahlásit,“ říká Jechumtál Skálová.

    Sčítání ptáků na krmítkách je program, díky kterému ornitologové získají více informací o tom, kteří ptáci u nás zimují. Loni, ve třetím ročníku, se zapojilo přes 27 tisíc lidí, kteří pozorovali půl milionu ptáků.

    „V prvním ročníku v roce 2019 lidé zvonky pozorovali na 32 % krmítek, v roce 2020 jej účastníci spatřili na 29 % krmítek, kdežto loni už jen na 27 %.5 Tři roky po sobě sice pokrývají příliš krátké období, abychom mohli jen na základě dat z Ptačí hodinky tvrdit, že počty přezimujících zvonků v Česku klesají. Ale vzhledem k tomu, že pro naši hnízdící populaci zvonků již bohužel pokles potvrzený máme, je to velmi pravděpodobné a dosavadní výsledky Ptačí hodinky tak bohužel nejsou v případě zvonka překvapením,“ vysvětluje Jechumtál Skálová.

    „Během loňské Ptačí hodinky přilétli zvonci zhruba na čtvrtinu pozorovaných krmítek (27 %). Nejméně často jsme zvonky pozorovali v Praze (12 %), nejčastěji v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde se objevili na téměř každém druhém krmítku (48 %). Pokud už zvonci krmítko navštívili, průměrná velikost hejna byla

    pět jedinců. Dohromady jsme během loňské Ptačí hodinky zaznamenali 25 340 zvonků,“ doplňuje Jechumtál Skálová. Kolik jich spatříme během Ptačí hodinky letos? Zapojte se 7.–9. ledna na ptacihodinka.birdlife.cz a pozvěte i své známé. Čím více nás bude sčítat, tím kvalitnější informace o přezimujících ptácích získáme.

    Pozorování zvonků po celý rok

    Vedle monitoringu chorob a Ptačí hodinky lze údaje o pozorovaných zvoncích zelených (stejně jako údaje o všech dalších ptačích druzích) po celý rok vkládat do Faunistické databáze ČSO bez nutnosti vázat se na konkrétní program občanské vědy.

    Jak zvonka během celého roku podpořit?

    „Místo přikrmování na krmítku připravme zvonkům ideální přirozené prostředí, kde budou moci žít, hnízdit a sbírat potravu. Jak na to? V hnízdním období nekácejte stromy ani neprořezávejte keře – ohrozili byste hnízdění. Udělejte svou zahradu pestrou a různorodou. Takovou, kde ptáci najdou dostatek semen a bobulí pro sebe a housenek či pavouků pro mláďata. Pokud hospodaříte na poli, snažte se omezit chemii, zakládejte remízky s křovinami, úhory, zkrátka se snažte nabídnout místo ke sběru potravy a hnízdění. Mimo zimní období se nemoci šíří více než v zimě, proto doporučujeme od jara do podzimu ptáky nepřikrmovat a naopak ptákům vytvořit prostředí, kde by našli přirozenou potravu a nemuseli se shlukovat na krmítku.6 Vždy, když přikrmujete, důsledně dodržujte hygienu a preferujte taková krmítka, kde se ptáci příliš nesdružují a krmítka, která se dobře čistí. Zvonek byl donedávna běžným druhem, nyní je stále vzácnější. Je jen na nás, zda přijmeme zodpovědnost, abychom ptákům v dobrém úmyslu neškodili,“ uzavírá Vermouzek.

    Jak je již zvykem, v únoru vydá ČSO zvláštní číslo časopisu Ptačí svět věnované ptákovi roku, kde se dozvíte mimo jiné to, kam byl zvonek z Evropy introdukován, kam létají tažné populace na zimu, nebo jak je ovlivňuje současné zemědělské hospodaření, ale i to, jak můžeme zvonkovi pomoci.

    Zvonek zelený (Chloris chloris) je prakticky čistě evropský druh, areál rozšíření jen málo zasahuje do severní Afriky a do Asie. Evropu obývá celou s výjimkou nejsevernějších oblastí Norska, Finska a Ruska. Je obyvatelem otevřené krajiny s rozptýlenými keři a stromy, často žije i ve vesnicích a městech (mimo úplná centra bez zeleně). V Česku žije po celém území, preferuje teplejší nížiny. V atlasovém mapování 2014–2017 byl v Česku zjištěn ve 100 % mapovacích čtverců.

    U nás jsou zvonci většinou stálí. Menší část populace je tažná (17 %) nebo tráví zimu v oblasti několika set km od hnízdiště (10 %), většina (73 %) se drží do 20 km od hnízdiště. V zimě na krmítku tedy potkáváme hlavně ptáky, kteří v létě hnízdí poblíž. Tažná část populace táhne od září do října do Středomoří, vracejí se v březnu až dubnu.

    Je zavalitý, převládající barva je šedozelená, výrazná je žlutá barva v křídle. Mláďata jsou výrazně kropenatá, samička méně, sameček vůbec, zato má víc zelené a žluté. Od toho pochází jméno v mnoha evropských jazycích – Grünfink, Greenfinch – zelená pěnkava. České jméno odkazuje na jasný hlasitý zpěv, který zvonění malého zvonečku připomíná. Některým lidem připomíná i zvonění elektrického domovního zvonku, což ale určitě nebylo důvodem k pojmenování, protože české jméno vzniklo dříve, než lidé začali zavádět elektřinu do domů.

    Sedá vzpřímeně, často na vrcholcích stromů, nápadná je velká hlava, silný zobák a kratší ocas. Zpívá z vyvýšeného místa, někdy i v letu – včetně typického svatebního letu, při němž samec nepravidelně mává křídly, což připomíná let netopýra. Zvonci mají velice silný zobák, který jim umožňuje louskat i tvrdá semena. Jsou téměř výhradně býložraví (semena plevelů, stromů, keřů, ale i květy a plody), ale mláďata krmí z části i hmyzem a pavoukovci, jako všichni naši pěvci.

    Hnízdí na otevřeném hnízdě v hustých větvích, často docela nízko. Většinou dvakrát ročně, první hnízdění bývá v jehličnanech (listnáče ještě nejsou dostatečně olistěny), druhé v listnáčích. Má 4–6 bílých až namodralých vajec s matnými načervenalými skvrnkami a tečkami. Sedí pouze samice, samec ji po dobu inkubace krmí. Po vylíhnutí samice zpočátku mláďata zahřívá a o shánění potravy se stará jen samec. Později už mláďata krmí oba rodiče. Po 14–16 dnech mláďata vylétají z hnízda, ale oba rodiče se o ně ještě dále starají.

    Zvonek zelený ve zkratce

    Třída: ptáci

    Řád: pěvci

    Čeleď: pěnkavovití

    Délka života: průměrně 2–3 roky; maximálně 12 let

    Velikost: 14–15 cm

    Rozpětí křídel: 23–26 cm

    Hmotnost: 25–30 g
    - tz -
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno dnes v 18:07 hodin:
    Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
    Jedna z dominant Jihlavy, vyšší svatojakubská věž, byla dokončena někdy okolo roku 1300. Od samého počátku své existence sloužila tato svatojakubská věž i světským účelům, především pak k ochraně města před ohněm a nepřáteli. Tato věž kostela svatého Jakuba je vysoká 63 metrů a věžník, který na jejím vrcholu v malém bytě bydlel až do roku 1924, musel několikrát denně vyšlapat 127 schodů.
  • Vydáno dnes v 17:11 hodin:
    Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
    Nejez jako prase! Kdo z nás takovou výzvu pronesenou obvykle ostrým tónem alespoň jednou ve svém životě neslyšel. Před Maruškou z táborské zoo ale tuhle větu raději ani nevyslovujte, mohla by se urazit. Sice spořádá, na co přijde, ale musí v tom mít ten správný systém. Jablka patří k ovoci, salát a papriky k zelenině. Nedej bože, když se jí něco zatoulá do jiné hromady, jako se to stalo s jablky, která se omylem dostala mezi zeleninu. Maruška se však nenechá rozhodit a sladké ovoce si nechá až na konec.
  • Vydáno dnes v 15:41 hodin:
    Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
    Patronem babirus obývajících zoologickou zahradu v Jihlavě se v neděli 21. dubna u příležitosti Dne Země stane zpěvák Michal Hrůza. Babirusa sulaweská je velice vzácným druhem prasete v přírodě i v chovech zoologických zahrad. Vyskytuje se pouze na ostrově Sulawesi a několika přilehlých ostrůvcích v Indonésii, kde obývá tropické deštné lesy. V rámci prasatovitých vypadá velice bizarně i díky svojí šedé vrásčité lysé kůži, dlouhým nohám a protaženému úzkému rypáku. Protože kly samců místním domorodcům připomínaly parohy, dostaly podle nich babirusy i svoje jméno. V indonéštině znamená slovo babi prase a rusa jelen, dohromady tedy prasojelen.
  • Vydáno dnes v 14:41 hodin:
    Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
    Při dopravní nehodě, která se stala v úterý 16. dubna kolem půl desáté ráno na silnici II/404 mezi obcemi Luka nad Jihlavou a Svatoslav, utrpělo zranění pět lidí, včetně dvou dětí.
  • Vydáno dnes v 14:35 hodin:
    Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi
    Oznámení o krádeži nafty u obce Čáslavsko na Pacovsku na Pelhřimovsku přijali policisté v pondělí 15. dubna v ranních hodinách. Zloděj odstranil železný kryt a poté poškodil visací zámek zajišťující a chránící palivové víčko nádrže u pracovního stroje. Z nádrže se mu poté podařilo odčerpat motorovou naftu v množství nejméně 185 litrů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř sedm tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
    Vytvořit vlastní ikonu a setkat se s řeckým ikonopiscem diákonem Gabrielem budou mít možnost zájemci o ikonopisecký kurz, který se bude konat od pátku 17. do neděle 19. května v Praze na Strahově, několik kroků od Petřína. Možnost zažít unikátní atmosféru ikonopiseckého kurzu a setkat se s autentickou byzantskou tradicí se v Praze otevírá po několikaleté pauze. Můžete například využít pravidelných spojení mezi Prahou a Jihlavou a zažít akci, která se neopakuje každý den. Tématem semináře bude malba ikony apoštola Slovanů, sv. Metoděje.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
    Celkem 1 632 kilogramů trvanlivých potravin, hygienických potřeb, dětské výživy a drogistického zboží darovali občané v Jihlavě v sobotu 13. dubna na pomoc lidem v nouzi v rámci Sbírky potravin. V celé České republice se vybralo 467 tun potravin a ostatního zboží.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
    Světová přehlídka kreativity Maker Faire se bude konat 20. dubna v prostorách areálu Modeta u zoologické zahrady v Jihlavě. Festival propojuje nadšence, kutily, vynálezce a inovátory a zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny. Vstupenky se dají zakoupit v předprodeji na GoOut.cz nebo na místě.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
    Na silnici I/38 mezi obcemi Štoky a Antonínův Důl na Jihlavsku se stala v pondělí 15. dubna krátce před druhou hodinou dopoledne nehoda, která si vyžádala těžké zranění řidiče osobního auta.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
    Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, která se stala v pátek 12. dubna po deváté hodině večer na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov na Havlíčkobrodsku. Potřebují, aby se přihlásili případní svědci dopravní nehody nebo řidiči, kteří místem projížděli bezprostředně před nebo po nehodě a mohli by tak poskytnout důležité informace k okolnostem dopravní nehody.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile
    Zatím nezjištěný zloděj ukradl v době od večerních hodin 7. dubna do odpoledních hodin 13. dubna ze sklepní kóje bytového domu na ulici Bratří Čapků v Jihlavě jízdní kolo. Dovnitř se zloděj dostal poté, co překonal visací zámek a ukradl jízdní kolo, včetně příslušenství, v celkové hodnotě 15 tisíc korun. Zloděj sebral také visací zámek. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním a přečinu porušování domovní svobody, po pachateli a odcizeném kole pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
    Most v Poušově v Třebíči se nejpozději 15. června otevře pro auta, cyklisty i pěší. Nový most bude široký 6,6 metru. Současně s otevřením nového mostu bude umístěn před řekou u rozcestí památník na původní most, tzv. Bailey bridge.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
    Den pro zdraví, aneb co pro sebe můžeme udělat se bude konat ve čtvrtek 18. dubna od 10 do 14 hodin v Atriu hlavní lůžkové budovy v nemocnici v Pelhřimově. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
    Edukační centrum a zázemí pro odborníky z muzea, hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí včetně pokladny, vstupních prostor a průchodu do edukačního centra - to vše vznikne do dvou let v muzeu Vysočiny v Jihlavě. Během rekonstrukce, která potrvá od začátku léta po dva roky, bude pro návštěvníky muzeum přístupné, a to včetně nově zmodernizovaných expozic. Příchozí budou do muzea vstupovat dočasným vchodem z náměstí. Uvedl to náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
    Při dopravní nehodě osobního auta, která se stala v neděli 14. dubna krátce po půl osmé ráno na dálnici D1 na 104. kilometru nedaleko Větrného Jeníkova na Jihlavsku ve směru jízdy na Brno, utrpěli zranění dva lidé, kteří byli transportováni do nemocnice. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu
    V sobotu 13. dubna jel po jedenácté hodině dopoledne řidič auta Citroen Berlingo po silnici ve směru od obce Filipovské Chaloupky na Polnou na Jihlavsku. Na křižovatce při odbočování vlevo nedal přednost v jízdě cyklistovi, který jel na kole ve směru na Ždírec. Do cyklisty narazil a po střetu muž upadl na vozovku. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění a záchranáři jej převezli na ošetření do jihlavské nemocnice. Policisté u řidiče i cyklisty provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno v sobotu 13.4.2024 :
    Je možné si odpracovat trest?
    „Odsouzený je povinen vykonat uložený trest obecně prospěšné práce osobně, bezplatně a ve svém volném čase.“. To jsou slova, která slyší i nezletilý jedinec při soudním řízení, kdy mu byl udělen alternativní trest. Co to ovšem znamená pro něj samotného a jaké to má dopady pro společnost? Jak v dané situaci figuruje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava (dále jen NZDM) a kdo je to probační a mediační služba (dále jen PMS)? Na to se společně podíváme v následujícím článku.
  • Vydáno v sobotu 13.4.2024 :
    Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
    Čtyři vzrostlé mladé kaštany a jedna lípa pocházející z Vodojemu, Klafaru a travnatého pásu před poliklinikou ve Žďáře nad Sázavou porostou v jiných místech. Tam, kde rostly původně, tvořily překážku inženýrským sítím či jiným projektům, ale protože jsou zdravé, nebylo vhodné je pokácet. Tři z kaštanů tak zůstaly v jiných místech čtvrti Vodojem a čtvrtý kaštan a lípa byly přesazeny do lokality Na Hradech.
  • Vydáno v sobotu 13.4.2024 :
    Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
    Dvacítka speciálně vycvičených lezců z jednotky hasičského záchranného sboru Jaderné elektrárny Dukovany prošla dvoudenním výcvikem na záchranu osob ze stožáru elektrického vedení v blízkosti elektrárny. Pro výcvik využili odstávky vedení vysokého napětí 110 kV, Tuto mimořádnou příležitost pro procvičení specifických postupů využilo i několik členů lezeckých skupin HZS kraje Vysočina z Třebíče a Žďáru nad Sázavou.
  • Vydáno v sobotu 13.4.2024 :
    Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
    Rekonstrukce plaveckého areálu na Polance v Třebíči, která začala před několika dny, potrvá až do příštího roku. Po celou letošní letní sezonu tak zůstane koupaliště zavřené.
Další články vydané ve dnech 1. 4. 2024 - 16. 4. 2024:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...