25.1.2022:
Ke Stržanovu a Vysoké na Žďársku budou letos obnoveny staré polní cesty
Starou polní cestu do osady Stržanov v délce 1,8 kilometru a do obce Vysoké dlouhou 600 metrů hodlá v letošním roce obnovit radnice ve Žďáře nad Sázavou.
Žďár nad Sázavou postupně obnovuje polní cesty na svých pozemcích, které pronajímá. Při scelování polí do velkých lánů byly v době komunistického hospodářství, hlavně v 50. letech minulého století, cesty mezi poli rozorány, nicméně stále jsou viditelné v katastrálních mapách.
„Vždycky se tam snažíme udělat zatravněnou plochu, pás, který má šířku 2,5 až tři metry", informoval starosta města Martin Mrkos.
Podél cest jsou někdy sázeny stromy, přičemž nejčastěji jde o lípy, duby, javory, případně nejlépe původní krajové odrůdy třešní, jabloní, hrušní či švestek.
Obnovou zaniklých polních cest se město zabývá již nějakou dobu, V minulých dvou letech již město obnovilo dvě cesty měřící v součtu dva kilometry, v lokalitách Vetla – za 700 tisíc korun – a U Křížku, kde na půlkilometrovou cestu přispěla 140 tisíci Agentura ochrany přírody a krajiny.
Foto: MěÚ Žďár nad Sázavou
Další zprávy:
- Vydáno dnes v 11:41 hodin:
Výstava Svět pod lupou: mikroskopy v čase představuje použití mikroskopu v posledních dvou stoletích
Výstava s titulem Svět pod lupou: mikroskopy v čase instalovaná ve výstavní síni na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově potrvá až do 18. září.
- Vydáno dnes v 10:17 hodin:
Jihlavská galerie vystaví díla ruské výtvarnice Natálie Schmidtové
Vernisáží bude ve čtvrtek 26. května v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě zahájena výstava Natálie Schmidtová – Malováno srdcem. Natálie Schmidtová (1895–1981) pocházela z velmi skromných poměrů z Tambovské gubernie v Rusku a do Československa přišla jako manželka zajatého vojáka rakousko-uherské armády z 1. světové války. Malovat začala ve složité době 2. světové války, a i když neměla žádné vzdělání, již ve svých tvůrčích počátcích získala podporu i v odborných kruzích. Témata pro své obrazy čerpala především ze vzpomínek na léta dětství, z představ o vzdálených krajinách nebo o historických událostech, ze svých osobních zkušeností ze života na Vysočině. Její radostná povaha se projevovala optimistickými obrazy a vytříbeným citem pro kolorit.
- Vydáno dnes v 09:08 hodin:
Filmový klub v Jihlavě uvede ruský film Vysoká dívka
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 23. května od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Vysoká dívka Skončila druhá světová válka. Z fronty se do zdevastovaného Leningradu vrací dvě dívky - Máša a Ija. Máša přišla o svého malého chlapečka, avšak další děti nemůže mít kvůli neplodnosti. Požádá Iju, aby jí povila nové dítě. Vizuálně zdařilý, emocionálně vypjatý snímek přináší obraz silné touhy po životě s doznívající hořkou pachutí války, neskutečného utrpení a smrti..
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
Policisté kontrolovali na Třebíčsku kladaře; jeden se odmítl vážit, další byl přetížený
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se věnují v maximální možné míře kontrole nákladních vozidel a jízdních souprav, která převážejí dřevní hmotu. Řidiči těchto souprav jezdí velice často přetíženi a při kontrolách zjišťujeme i další přestupky. Včera, ve čtvrtek 19. května realizovali kontrolní akci policisté z dopravního inspektorátu Třebíč na silnici I/38 na okraji obce Horky.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
Na silnici mezi Rudíkovem a Trnavou na Třebíčsku se akutně řeší propad na krajnici a odpočívce
Propad krajnice v úseku silnice II/360 mezi Trnavou a Rudíkovem naproti odbočce na Nárameč, který se objevil ve čtvrtek 19. května, si vyžádal neprodlené uzavření jednoho jízdního pruhu. Příčinou havarijního stavu je odtok z výpustního zařízení nedalekého rybníka Březina. Od pátečního rána 20. května probíhá na místě ve spolupráci s vlastníkem rybníka sanace havárie a provoz v daném úseku zůstane omezen i v následujících dnech.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
V zoologické zahradě dovádí čtyři malá selátka prasat visajanských negroských, buďte u jejich výběhu ohleduplní, prosí pracovníci zoo
V zoologické zahradě v Jihlavě ve výběhu prasat visajanských negroských můžete pozorovat čtyři malá selátka. Ta buď vesele dovádějí, nebo oddychují, nejraději všechna na sobě. Pracovníci zoo prosí návštěvníky, aby byli v blízkosti jejich výběhu ohleduplní a dopřáli jim klid.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
Z policejního deníku: opilý cyklista; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
Policisté zastavili ve středu 18. května kolem čtvrt na deset večer na silnici II/344 ulice U Vlkovska v Havlíčkově Brodě cyklistu, který byl pod vlivem alkoholu. Dvaapadesátiletý muž se na výzvu policistů podrobil dechové zkouška, která měla pozitivní výsledek s hodnotou 1,71 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška vykazovala hodnotu 1,59 promile alkoholu v dechu. Policisté s mužem sepsali oznámení o přestupku a zakázali mu další jízdu. Muž se nyní bude zodpovídat před příslušným správním orgánem ze závažného přestupku na úseku dopravy. Uvedl to mluvčí policistů Martin Hron.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
Opravy silnice mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem směřují do finále
Silničáři dokončují opravy dalších úseků silnice I/37 mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem na Žďársku.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
Ve Vílanci mají řidiči k dispozici provizorní vozovku, provoz je řízen semafory kyvadlově
V rámci probíhající opravy dvou mostů u Vílance na Jihlavsku uvedli silničáři do provozu provizorní komunikaci podél stávající silnici I/38, na níž ve čtvrtek 19. května převedli veškerý provoz v inkriminovaném úseku stavby.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
Služby města Jihlavy chystají od 24. do 26. května měrnou kampaň, lidem může téct zakalená voda
V Jihlavě se uskuteční od úterý 24. do čtvrtka 26. května měrná kampaň hydraulických poměrů na III. tlakovém pásmu mezi vodojemy Hosov a Kosovská. Pracovníci specializované firmy budou zjišťovat chování a kapacitu tlakového pásma mezi těmito vodojemy.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
V části Vysočiny hrozí odpoledne a v noci velmi silné bouřky
Velmi silné bouřky hrozí na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsko v pátek 20. května od 16 hodin až do soboty 21. května do dvou hodin ráno. Výstrahu vydali meteorologové, kteří tak očekávají škody na majetku, výpadky v energetice či problémy v dopravě. Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), kroupami kolem dvou centimetrů a krátkodobými úhrny kolem 30 mm.
- Vydáno v pátek 20.5.2022 :
Policisté oživovali muže, který se chtěl oběsit; krajský policejní ředitel je ocenil za duchapřítomnou reakci a odvahu
Dva policisty z obvodního oddělení Náměšť nad Oslavou ocenil za záchranu života muže, který chtěl spáchat sebevraždu, krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek. Společně s ředitelem územního odboru Třebíč plk. PhDr. Alešem Indrou policistům prap. Lukáši Strouhovi a prap. Lukáši Babčanovi předali skleněné plakety Krajského ředitelství policie kraje Vysočina za projevení odvahy a osobní statečnosti a kázeňskou odměnu.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Vychází Podzemí slov. Knížka, která vás vezme pod povrch češtiny
V nakladatelství Pointa právě vychází knížka Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny, která dává zábavnou formou nahlédnout do tajů našeho jazyka. Jejím autorem je copywriter, korektor, bohemista a také pelhřimovský rodák Jakub Marek.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Dobrovolnický den v třebíčské nemocnici; zase všechno jako ze škatulky
Co by to bylo za květen v nemocnici bez dobrovolnického dne. Již tradičně k nám do nemocnice dorazilo osm zaměstnanců z Jaderné elektrárny Dukovany a pět dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč. Dobrovolníci tentokrát zastali mnoho činností. Technicky zdatní se jali svařování plotových dílců. Pro silné muže byla připravena pokládka koberce v administrativní budově. Část dobrovolníků si užívala sluníčka při úklidu, čištění areálu a při nátěru třiceti pěti kusů bezpečnostních kuželů. Přítomné ženy se chopily motyk, košťat a zvelebily místní arboretum a vyplely kamenné záhony lemující budovy v nemocnici.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Farmářský trh v Novém Městě na Moravě v sobotu doprovodí ZUŠáci
Farmářské trhy, které se budou konat v sobotu 21. května od 8 do 12 hodin v parku na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, doprovodí padesátičlenný dechový orchestr ZUŠáci pod taktovkou učitelů Ladislava Mika a Lukáše Smrčka.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Meteorologové vydali pro celou Vysočinu výstrahu před silnými bouřkami
Meteorologové vydali výstrahu před výskytem silných bouřek, které by na celé Vysočině mohly řádit v pátek 20. května od 15. hodiny až do soboty 21. května do šesti hodin ráno. Očekávají ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), kroupami do dvou centimetrů a krátkodobými úhrny kolem 35 milimetrů.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Z policejního deníku: vandal poškodil auto, škoda je 40 tisíc; sprejer počmáral zeď
Neznámý vandal, který v době od pondělního večera 16. května do úterního odpoledne poškodil ve Žďáře nad Sázavou auto Volvo XC60, způsobil majiteli škodu přesahující čtyřicet tisíc korun. Pachatel poškodil lak téměř všech dílů karoserie vozidla. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Zdravotníci v jihlavské nemocnici mají díky novince více času na pacienty
Jedinečný systém přihlašování zdravotníků využívají v jihlavské nemocnici. Lékaři i zdravotní sestřičky potřebují ke své práci počítač, kam zapisují pacientovu dokumentaci. Nový systém Imprivata, kterému se správci školili v Americe, ušetří čas a zvyšuje bezpečnost.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Společně s kolegyní zachránili muži život; dopravní policista z Pelhřimova prokázal, že je skutečným hrdinou
K Policii České republiky, na dopravní inspektorát Pelhřimov, nastoupil dvaadvacetiletý nstržm. Zdeněk Zíka teprve před rokem a půl a už má v rámci běžného výkonu služby na svém kontě hrdinský čin. Společně s kolegyní v hlídce zachránili 25. dubna život jednasedmdesátiletému muži, který chtěl spáchat sebevraždu. Policista byl letos v únoru po absolvování základní odborné přípravy v rámci mezikrajské výpomoci odvelený do Libereckého kraje na územní odbor Semily, kde sloužil na jednom z tamních obvodních oddělení.
- Vydáno ve čtvrtek 19.5.2022 :
Celníci na Vysočině zastavili řidiče, který převážel Efedrin a amfetamin
Celníci na Vysočině v rámci pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu zastavili v pondělí 16. května na dálnici D1 řidiče s bulharskou poznávací značkou. Poté co u muže našli Efedrin a sklenici s kapalinou, jej předali policii.