Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2023), vychází již 9844 dnů

Dnes je sobota 23. září
(10. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2023 rok křesťanského letopočtu
• 7512 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 23. 9.:
Čtvrtek po neděli sedmnácté po Svatém Duchu Sv. Lina, papeže a mučedníka
  • 8.6.2023:
    Bývalý městský hřbitov ve Smetanových sadech v Jihlavě odhalil první kostry
    Stavba Horácké multifunkční arény je za dveřmi, ale ještě než do země během prázdnin kopnou stavaři, je nutné ji prozkoumat archeology. Ti již našli první pozůstatky nebožtíků bývalého městského hřbitova.
    Stavba Horácké multifunkční arény zasáhne v pásu širokém přibližně pět metrů od současného stadionu do parku Smetanovy sady, ve kterém byl po tři sta let až do druhé poloviny 19. století městský hřbitov. Pohled za plot, kde od půlky května probíhají záchranné archeologické práce, není pro slabší povahy – pracovníci mají vypreparovaných již dvacet hrobů a dalších pár desítek na ně ještě čeká. Na celé ploše bývalého hřbitova jich může být i několik desítek tisíc. Většina nebožtíků ale zůstane dál v klidu pod zemí, protože více do parku stavba arény nezasáhne. O průzkumu a nalezených ostatcích jsme si promluvili s archeology Jakubem Těsnohlídkem a Šimonem Kochanem z jihlavské pobočky Archaia Brno z. ú.

    Počítali jste s takovým výskytem hrobů nebo vás něco překvapilo?

    JT: Vesměs jsme se vším počítali, protože tady menší výzkum již proběhl před několika lety při stavbě malého zimáčku, navíc hned vedle naší plochy. Věděli jsme tedy, jak kostry budou hluboko, v jakém místě a jak budou zachovalé. Pro mě osobně jsou ale velmi zajímavé milodary, které u koster nacházíme. Nikdy nevíte, co v tom hrobě bude – nějaký křížek, svátostka, teď před chvilkou kolegyně našla svatý obrázek namalovaný na skle, přiložený hned vedle hlavy nebožtíka.

    A jak to je s rozkladem takových věcí – nerozpadají se v ruce hned po vyjmutí?

    JT: Ano, musíme to rychle zadokumentovat, než to zoxiduje a rozpadne se. A co se týče samotných koster, tak pokud jdou z hrobu vyjmout a nejsou dekompozičními procesy zničené, tak většinou vyschnou a dá se s nimi dál pracovat, už se nerozpadají. Dáváme je do pytlů z tvrdého papíru – každou kostru zvlášť, ty pak dáváme do krabic a dál s nimi manipuluje už jenom antropolog.

    Dokážete z ostatků zjistit něco víc o samotných nebožtících?

    JT: Ano, například věk. Máme tady lidské ostatky z celého věkového spektra. Jsou tu dětské hroby, nedospělí i dospělí, ale i starší jedinci. To se nejlépe pozná podle čelistí – tehdy byla jiná dentální péče než dnes a spousta těch starších či dospělců třeba už zuby nemá, takže i my „neantropologové“ hned poznáme, jak jsou staré.

    Jaké milodary u ostatků nacházíte?

    JT: Většinou najdeme třeba jenom křížek, ale setkali jsme se i se skleněnými malovanými tabulkami se svatými obrázky, a potom třeba čelenky, které mají často z takových kroucených drátků. Právě předměty z kovů, většinou z těch měďnatých, jsou zajímavé. Působí totiž antibakteriálně a díky korozním procesům se nám pak dochovávají například i vlasy na lebkách nebo textilie z rouch.

    ŠK: Našli jsme vlasatou lebku, kde byl zkorodovaný předmět z barevného kovu, který to pomohl dochovat. Na základě těchto nálezů navíc můžeme nebožtíky datovat. A pak také podle samotných zásypů hrobů – když je tam keramika z 18. století, tak víme, že ten hrob není starší.

    Máte i starší archeologické nálezy?

    ŠK: Máme tady i středověké nálezy, třeba přeslenu. Ale ty se do hrobů dostaly druhotně. V době středověku tady pravděpodobně bylo nějaké hospodářské zázemí města – pole nebo stavení, jejichž stopy jsou dochovány v zemi, se kterou pak manipulovali i při práci na hřbitově.

    A samotná rakev se dochová?

    JT: Nacházíme dva typy pohřbů – s rakvemi a bez rakví. Pokud nebožtík v rakvi byl, tak ta se ve zdejších půdních podmínkách rozložila. Zůstávají po nich ale takové černé otisky, které dokáže šikovný preparátor vypreparovat a my je pak můžeme vyfotit. Odebrat ale nejdou a samotnou rakev nejsme schopni zachránit, protože to je jenom vrstvička černé hlíny. Občas se stane, že na nebožtíkovi leží nějaký kousek zetleného prkénka. Jediné co dokážeme zjistit, je její tvar – jestli byla obdélná nebo měla šikmé stěny atd., což také zadokumentujeme. Jestli byl nebožtík v rakvi, jde ale poznat i podle samotných koster – jak jsou orientované a v jakém jsou stavu.

    ŠK: V zemi probíhají tzv. tafonomické procesy – tělo se rozkládá a různě se tím rozkladem pohybuje. Působí zde i například něco, čemu my říkáme bioturbace, kdy s tělem hýbají zvířátka v zemi. Kosti se tak mohou dostat do neanatomické polohy. A potom ještě, jak říkal Kuba, máme hroby bez rakve, ve kterých je třeba i několik jedinců na sobě v ne zcela pietních polohách. To byli pravděpodobně sebevrazi nebo nemajetní lidé.

    JT: Může to být i doklad nějaké epidemie, kdy se musí pohřbívat více jedinců najednou a není čas na pietní záležitosti, protože se musí dát rychle pod zem i z nějakých hygienických nebo finančních důvodů.

    A jak na vaši práci navazují antropologové?

    JT: Posíláme jim většinou celé dochované kostry, ale to až v době, kdy bude výzkum v nějaké pokročilejší fázi nebo až skončí. Oni pak rozhodnou o tom, které kostry budou zkoumat dál a které bude možné uložit zpět do země.

    Pomalu se dostáváte k místu, do kterého pravděpodobně zasáhla stavba stadionu. Předpokládám, že v 50. letech minulého století se zde archeologický průzkum neprováděl.

    JT: Bohužel stavba stadionu probíhala ještě před tím, než tady začala Archaia působit. Vlastně probíhala ještě před tím, než jsme byli na světě. (smích) Zatím nemáme žádné zprávy o tom, že by tady nějaký archeologický průzkum nebo alespoň dohled probíhal. Sporná je i samotná dokumentace stavby, tehdy se moc nefotilo, takže přesně nevíme třeba ani to, jak byla stavební jáma pro stadion veliká. To se bude zjišťovat právě teď při dalším bagrování – jsme u rohu stadionu a budeme pokračovat podél směrem k Jiráskově ulici. Tam se teprve ukáže, jak ta jáma byla veliká a kolik území tím pádem nemusíme zkoumat, protože tam ty hroby už nejsou.

    V jakém období zde hřbitov byl a kolik zde přibližně může být lidí?

    ŠK: Hřbitov vznikl roku 1559 a byl tady až do roku 1868, kdy byl zrušen a vznikl nový současný ústřední hřbitov. Odhady jsou, že zde může být pohřbeno až 200 tisíc jedinců, ale podle mě jsou přehnané. Někdo zkoušel propočítat, kolik lidí tady za ta staletí žila a jakého se dožívali věku – hřbitov zde fungoval nějakých 300 let, ale v době, kdy byla větší úmrtnost, lidé se nedožívali tolika let. Já bych řekl, že to budou spíše desítky tisíc lidí.

    JT: On to je také důvod, proč plocha Smetanových sadů nebyla nikdy zastavěna – tady je těch koster tolik, že se místu všichni stavitelé „vyhýbali“ a nebyly tendence to využít jinak než jako park.

    A jaký je příběh samotného hřbitova? Část, ve které kopete, vznikala kdy?

    ŠK: Hřbitov se v historii rozšiřoval a v této části jsou pravděpodobně mladší hroby z posledních let jeho existence. Starší části budou blíže ke kostelu sv. Ducha a budou asi i více koncentrované – bude zde větší hustota hrobů. Když byl zdejší hřbitov zrušen, tak byla část hrobů přesunuta na nový hřbitov a zde proběhla parková úprava. Máme dochovaný i plán parku a několik archivních fotografií z posledních let hřbitova.

    Jak hluboko kopete a stačí to?

    JT: Jdeme do hloubky asi metr a půl až metr šedesát od současného povrchu. Na této úrovni se totiž nachází jílovitopísčité podloží, ve kterém už hroby nejsou.

    A kolik lidí zde přibližně pracuje?

    JT: Střídá se tady asi deset lidí. Samozřejmě máme úkoly i jinde, ale snažíme se, aby ta kapacita výzkumu byla plně využitá. Jakmile skryjeme celou výzkumnou plochu, bude nás tu samozřejmě víc.

    Kromě koster a milodarů – nacházíte i něco jiného?

    ŠK: Našli jsme tady například náhrobní kámen, na kterém je vidět německý nápis, ten jsme ale ještě nezkoušeli přeložit.

    JT: Ono na něj teď dobře zasvítilo slunce a byl tam vidět datum úmrtí. Bylo to skoro z konce hřbitova, z roku 1860 nebo 1870.

    ŠK: Tak v roce 1870 by tady už neměl být.

    JT: Musíme se na to ještě podívat, ono je to napsané švabachem, který není pro nás současníky lehce čitelný.

    Jednoho náhrobního kamenu jsem si zde všimla a bylo na něm napsáno Franz Josef, ale předpokládám, že to není ten císař...

    JT: To určitě není. Ještě tam musí být třetí jméno, nějaké příjmení, takže to bude jiný František Josef.

    ŠK: Ono to bylo v tu dobu velmi módní jméno, jednou jsem dokonce našel, že se někdo jmenoval Franz Josef Císař.

    Jak dlouho tady ještě budete?

    JT: Archeologický průzkum je datován na tři měsíce, takže asi do poloviny srpna.

    ŠK: Až se bude hrát hokej, tak my už tady nebudeme. (smích)

    Více foto na: https://www.jihlava.cz/rozho…
    Aneta HRDLIČKOVÁ
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno dnes v 14:39 hodin:
    V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
    V zoologické zahradě v Jihlavě se ve středu 6. září narodilo mládě lenochoda a má se čile k světu. Zatím se drží pevně na břiše svojí matky, která si ho pečlivě hlídá. Uvedla to mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.
  • Vydáno v sobotu 23.9.2023 :
    V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
    Vernisáž výstavy Peter Šabo – Obrazy se bude konat v úterý 26. září v 17 hodin v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě. Svoji tvorbu tu představí slovenský výtvarník Peter Šabo narozený v roce 1954 ve Zlatých Moravcích. Současně žije a tvoří v Martině.
  • Vydáno v sobotu 23.9.2023 :
    Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry
    V letošním roce si připomínáme 114 let od císařských manévrů. Ty se v okolí Velkého Meziříčí konaly na počátku září roku 1909. Kromě samotného vojska se sem sjela řada významných osobností, mezi kterými nechyběl rakousko­‑uherský císař František Josef I., německý císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d'Este. Několik připomínek na tuto událost se nachází také v muzejních sbírkách, některé z věcí pak uchovávají jako vzpomínku
  • Vydáno v pátek 22.9.2023 :
    Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
    Američané jim říkají mountain lion – horský lev. Jejich řev je slyšet na velmi velkou vzdálenost. Mnoha poutníkům po americké divočině tuhne krev žilách, jakmile tento specifický zvuk uslyší. Většinou se ale nemusí bát, to si jen puma americká brání své území a jasně dává najevo, že právě ona je zde doma. Na to, že vstupujete na její teritorium, upozorní s velkým předstihem. V takovou chvíli se stačí jen otočit a nerušit pumě její klid. Bránit své území je pudová záležitost společná pro všechny predátory bez ohledu na to, kde právě žijí. Pokud byste chtěli slyšet mohutný hlas „horského lva“, nemusíte se vydat hned za oceán. Také princenzna táborské zoo puma Líla se umí čas od času rozohnit a pěkně od plic zařvat. Nejednomu nepřipravenému návštěvníkovi procházejícímu kolem této jinak roztomilé kočky přeběhl při tom řevu mráz po zádech.
  • Vydáno v pátek 22.9.2023 :
    Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
    Momentu překvapení a strachu o své úspory využívají podvodníci, kteří telefonují lidem s cílem je připravit o peníze. Nejčastěji tvrdí, že je účet v ohrožení, došlo ke zneužití údajů nebo se někdo neznámý snaží sjednat úvěr. Pachatelé jsou přesvědčiví a velmi rychle reagují, proto je nutné mít se na pozoru. Mohou se vydávat za pracovníky peněžních ústavů či finanční experty. V rámci přesvědčování mohou tvrdit, že informovali policii nebo se za policisty mohou vydávat s cílem podvedeného člověka v případě jeho pochybností zmanipulovat. Buďte obezřetní a nedejte podvodníkům šanci vás připravit o vaše peníze.
  • Vydáno v pátek 22.9.2023 :
    Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
    Neznámý zloděj ukradl v obci Předín na Třebíčsku v době od soboty 16. září do úterního dopoledne z vnitřních prostor nezajištěné novostavby rodinného domu fasádní polystyrén. Další balíky extrudovaného polystyrénu si odnesl z pozemku. Majiteli způsobil celkovou škodu přibližně za šestadvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno v pátek 22.9.2023 :
    Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
    Oběžné kolo čerpadla vyrobené 3D technologií instalují v těchto dnech technici v Jaderné elektrárně Dukovany. Náhradní díly vyrobené 3D tiskem využívá ČEZ ve spolupráci se Škoda JS při údržbě v obou českých jaderných elektrárnách už několik měsíců. Tentokrát jde o první kovovou část z austenitické nerezové oceli, o průměru 190 mm, vážící několik kilogramů, kterou energetici použijí v nejaderné části zařízení v rámci chemické úpravy vody. Inovativní řešení boduje v případech, kdy chybějící zařízení není na trhu dostupné nebo má příliš dlouhé dodací lhůty.
  • Vydáno v pátek 22.9.2023 :
    Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
    Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště Pelhřimov (SPŠ a SOU Pelhřimov) ve spolupráci se zřizovatelem, Krajem Vysočina a Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací plánuje otevřít ve školním roce 2024/2025 nový obor „Praktická sestra", který by žákům poskytoval kvalitní vzdělání a příležitosti k rozvoji dovedností v oblasti zdravotní péče. Tento inovativní maturitní obor by měl být zaveden jako odpověď na rostoucí poptávku po kvalifikovaných zdravotnických pracovnících na Pelhřimovsku.
  • Vydáno v pátek 22.9.2023 :
    Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
    Jihlavským kriminalistům se na základě vynikající práce podařilo dopadnout muže, který vyráběl drogy ve velkém a pervitin distribuoval. Zadrželi také dalšího muže a ženu, kteří od něho drogy kupovali a prodávali dál. Kriminalisté provedli celkem pět prohlídek různých objektů, zajistili předměty určené k výrobě drog a také krystalickou látku. Ze spáchání zvlášť závažného zločinu jsou obviněni dva muži, jeden z nich byl vzat do vazby. Obvinění čelí také zadržená žena.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
    Vilém Souček byl obchodníkem, a nakonec se pustil i do politiky a dotáhl to až na post starosty Velkého Meziříčí. Pojďme se seznámit s jeho osudem.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
    Kromě specialit z brambor nabídne tradiční Bramborobraní, které se bude konat v sobotu 23. září od 10 hodin na Karlově náměstí v Třebíči, také přehlídku folklorních souborů, tanců, krojů a zvyků.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
    Krajský hospic v Havlíčkově Brodě roste přesně podle stanoveného časového harmonogramu. Půlkruhový objekt stojící mezi krajskou a psychiatrickou nemocnicí dokončí Kraj Vysočina na přelomu ledna a února.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
    Aromaterapie, bylinná napářka i nahřívací polštářky při porodu, možnost zapůjčení sedacích kruhů pro maminky po porodu, bufetové stravování – to je jen malý výčet novinek, které pro pacientky letos připravilo porodní oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě. Od října přidá i plavání pro těhotné v nemocničním bazénu.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
    Svatý Václav s družinou přijede v sobotu 23. září ve 14 hodin odpoledne na náměstí Zachariáše z Hradce do Telče. Město tak ukončí letní sezonu.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
    Operaci, která se nevidí možná i celý život, zažili lékaři v jihlavské nemocnici. Na operačním sále skončila pacientka, které museli po pádu udělat totální endoprotézu obou ramen zároveň. Zákrok byl náročnější o to víc, že pacientka je členkou náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, kteří odmítají krevní transfúzi.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Policisté pátrají Anně a Kláře, dívky odešly ze zařízení pro mládež ve Velkém Meziříčí
    Žďárští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po dvou pohřešovaných dívkách, sedmnáctileté Anně Rajdlíkové a šestnáctileté Kláře Šimkové.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2023 :
    Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc
    Policisté pátrají po pachateli, který se v době od pátečního večera 15. září do neděle vloupal do zaparkovaných aut v Telči na Jihlavsku. Na ulici U Štěpnického rybníka vnikl pachatel do vozidla Citroen Berlingo a ukradl GPS zařízení. Dále se v noci ze soboty na neděli vloupal do auta VW Touran, které stálo na ulici Staňkova a ukradl dioptrické brýle a klíče. Další vozidlo se stalo ve stejné době cílem pachatele na ulici Havlíčkova. Vnikl do automobilu Opel Zafira, ze kterého si odnesl peníze. V neděli 17. září se pachatel kolem deváté hodiny dopoledne vloupal do vozidla Peugeot Partner zaparkovaného na ulici Jana Husi. Majitelům vznikla předběžně vyčíslená škoda za necelých dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve středu 20.9.2023 :
    Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
    Letošní rok byl vyhlášen rokem Harrachů. Velké Meziříčí je s tímto rodem bytostně spojeno. I když zdejší panství patřilo rodu, co se jména týče, pouze 29 let, zapsal se nesmazatelně do historie města.
  • Vydáno ve středu 20.9.2023 :
    Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
    Požár traktoru, frézy a lesa, která vzplál ve středu 20. září asi v 17.45 hodin ve Ždírci na Jihlavsku, napáchal škodu okolo šesti milionů korun.
  • Vydáno ve středu 20.9.2023 :
    V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
    V Kadově na Žďársku bude v sobotu 23. září otevřena nová naučná stezka nazvaná Železářství na novoměstském panství. Slavnostní přestřižení pásky za přítomnosti vedení obce se uskuteční ve 13 hodin na návsi u prvního z šesti panelů. Následovat bude komentovaná procházka po trase vedoucí katastrem Kadova s výkladem historika Miloslava Lopaura, který se na přípravě naučné stezky s obcí podílel. Od 15.30 hodin mohou účastníci posedět v budově bývalé školy, kde bude připraveno občerstvení.
Další články vydané ve dnech 8. 9. 2023 - 23. 9. 2023:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2023) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...