Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2025), vychází již 10325 dnů

Dnes je čtvrtek 16. leden
(3. leden církevního kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 16. 1.:
Neděle druhá po Zjevení Páně Sv. Marcela I., papeže a mučedníka
Pror. Malachiáš; mč. Gordij, mč. Irína; sv. Pavla, panna
  • 17.5.2024:
    Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
    Představte si člověka, jehož jméno je už neodmyslitelně spojeno s chirurgickým oborem a snahou o zdokonalování lékařské péče v Pelhřimově. Právě tím je respektovaný chirurg, MUDr. Karel Křikava, CSc., který se narodil před 85 lety v Mělníku, a už od mládí bylo jasné, že jeho cesta povede k lékařské profesi. Absolvoval základní školu a jedenáctiletou střední školu v Mělníku, aby se poté věnoval studiu na Univerzitě Karlově v Praze, kde v roce 1962 úspěšně vystudoval lékařskou fakultu hygienického zaměření.
    Svou kariéru zahájil bezprostředně poté v pelhřimovské nemocnici, kde se postupně stal primářem chirurgického oddělení a svou prací tam zanechal nesmazatelnou stopu. Během svého 48letého působení se podílel na rozvoji chirurgie v nemocnici a zavádění nových metod a technik - laparoskopickými operacemi žlučníku, tříselné kýly, apendixu a varikokély. V letech 1990 - 2003 byl členem redakční rady časopisu Rozhledy v chirurgii. V roce 1991 byl jedním ze spoluzakladatelů České lékařské komory v Seči. V roce 1994 založil Pelhřimovské chirurgické dny. V roce 2005 získal Cenu města Pelhřimova a v roce 2018 se stal Vynikajícím lékařem Pelhřimovska. V roce 2023 obdržel Pamětní medaili Nemocnice Pelhřimov za mimořádné zásluhy a přínos nemocnici. I přes všechny úspěchy a ocenění si stále zachovává pokoru a vděčnost za možnost pomáhat druhým. Je hrdým otcem dvou dětí a dědečkem pěti vnoučat. Jeho příběh je inspirací nejen pro mladé lékaře, ale pro všechny, kteří hledají smysl a poslání ve své práci.

    Pane primáři, jak vzpomínáte na své lékařské začátky?
    V roce 1962 jsem ukončil studia na lékařské fakultě hygienické, současné 3. LF UK, a protože preventivní obor nebyl zrovna ten, kterému bych se chtěl věnovat celý život, hledal jsem možnost umístěnky mimo Prahu. Znal jsem Pelhřimov, protože můj tatínek pocházel ze Želiva, a tehdy byla shodou okolností volná umístěnka právě na hygienické stanici v Pelhřimově. Můj první kontakt s prací na hygienické stanici byl kladný, prostředí přátelské. Areál nemocnice tehdy vypadal úplně jinak. Součástí byly dřevěné budovy a v jedné z nich seděl okresní hygienik a dva lékaři. Tehdy jsme řešili různé epidemie, nejčastěji žloutenky.

    Potýkal jste se na začátku své kariéry s nějakými výzvami?
    Ano. Tehdy pro mě bylo asi největší výzvou najít za sebe náhradu. Krajský hygienik, pan doktor Lavický v Českých Budějovicích, my totiž řekl, že pokud za sebe najdu náhradu, mohu být převeden do oboru preventivního. Po čtyřech letech se mi to povedlo. Mezitím jsem ale v každém volném čase nebo místo dovolené praktikoval na chirurgii, půl roku jsem dokonce zažil pracovně pana primáře Pujmana, poté jsem odešel na vojnu. Když jsem se vrátil, vedl primariát už pan primář Tichý. V té době jsem za sebe našel náhradu a zůstal jsem už tedy trvale na chirurgickém oddělení.

    Na chirurgické oddělení jste nastoupil v roce 1966, jak vypadalo oddělení, styl práce a kolektiv?
    Jeden z aspektů, který mě na oddělení přitahoval, byl skvělý kolektiv lékařů. Pracovali jsme společně nejen na chirurgickém oddělení, ale spolupracovali jsme i s dalšími obory, protože jsme sloužili například na krčním oddělení, gynekologii či na porodnici, což umožňovalo širší pohled na léčbu pacientů. Tím pádem jsme se všichni dobře znali. Naše práce byla celkově velmi interdisciplinární.

    Jaké metody a techniky jste přinesl na chirurgické oddělení, a jaký byl jejich dopad na léčbu pacientů?
    Když jsem nastupoval na chirurgické oddělení, byly v nemocnici čtyři primariáty – dětský, interní, chirurgický a gynekologicko-porodnický. Tehdy se nemocnice dělily na nemocnice prvního, druhého a třetího stupně. Pelhřimovská byla prvního stupně a pan ředitel Vyhnálek, všechna čest mu, prosadil, aby zde byla ortopedie a neurologie. Ze začátku jsme pokračovali v tradici pana primáře Pujmana, operovali jsme prakticky vše, což je v dnešní době nepředstavitelné, aby jeden lékař dělal vše, dnes jsou potřebné specializace. Vzdělávali jsme se z odborné literatury, jezdili jsme na stáže, abychom se něco naučili a nové metody pak zavedli v naší nemocnici. Myslím si, že nemocnice měla velmi solidní úroveň. Například pan primář Leman začal jako první z okolních nemocnic zavádět diagnostickou gastroskopii, dnes zcela běžnou věc.

    Primářem chirurgického oddělení jste se stal v roce 1984 a v jeho čele jste stál do roku 2002. Jaké to bylo období?
    Stání v čele chirurgického oddělení bylo obdobím velké zodpovědnosti, protože jsem nastupoval po panu primáři Tichém a zároveň po panu primáři Květoňovi. Oba byli velmi šikovní a zruční chirurgové a samozřejmě jakákoliv chyba by padala na moji hlavu. Zároveň to však bylo období, kdy jsme mohli dělat změny a posouvat nemocnici dopředu. Měl jsem skvělý kolektiv lékařů, kteří sdíleli můj zájem o chirurgii a chtěli se stále zdokonalovat. Mým cílem bylo, aby se Pelhřimov dále posouval, aby o něm bylo aspoň trochu známo. V průběhu času došlo k reorganizaci – byly zrušeny nemocnice v Počátkách a Humpolci a pacienti, pokud měli zájem, přešli k nám do Pelhřimova. Poté přišel v roce 1989 přelom, změnil se charakter zdravotnictví, vznikaly lékařské komory.

    To pro Vás bylo impulsem pro založení Pelhřimovských chirurgických dnů?
    Ano. Chtěl jsem, aby byl Pelhřimov vidět, a aby se moji mladší kolegové naučili prezentovat svoji práci. Zároveň jsem v té době obhájil kandidátskou práci, a díky tomu jsem se mimo jiné dostal do výboru Chirurgické společnosti. Pelhřimovské chirurgické dny byly pořádané pod záštitou Nemocnice Pelhřimov a garantované právě Chirurgickou společností České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Profesní odborovou unií ZP ČMS – Krajské edukační centrum Pelhřimov. Pelhřimovské chirurgické dny navštěvovali lékaři z celé republiky i ze zahraničí, např. v roce 1999 profesor Bodner z Rakouska a profesor Pavel Pafko a v roce 2000 profesor Lozac z Francie. Nedílnou součástí každé konference byla také sekce sester věnovaná problematice ošetřovatelské péče.

    Jak jste vybírali témata této významné a vzdělávací akce s nadregionálním přesahem a na jaké okamžiky rád vzpomínáte?
    Vždycky jsme dali hlavy dohromady s tím, že jsme se snažili, aby jedno téma bylo z obecné chirurgie a druhé z traumatologie. Vzpomínám na každý rok, protože každý ročník s sebou přinesl něco nového. Například, když tady byl v roce 1999 pan profesor Bodner z Rakouska, vzpomněl si večer okolo 23 hodiny, že by se chtěl podívat na oddělení. Když jsme tam přišli, byl velmi mile překvapen, protože na všech odděleních byly sestry vzhůru a pracovaly. Tehdy mě to velmi zahřálo u srdce, protože pan profesor si pochvaloval, jak máme výborně nastavený systém.

    Jaké byly tehdy nejčastější operace na chirurgickém oddělení?
    Prováděli jsme klasickou chirurgii, kterou jsme rozšířili například o operační řešení pohybového aparátu, výkony z plastické a cévní chirurgie či endokrinologie. Zaměřili jsme se na operace slinivky břišní, štítné žlázy a cévní operace. Podařilo se nám zavést laparoskopické operace, což přineslo značný pokrok v léčbě. Měl jsem velké štěstí, že jsem mohl spolupracovat s odborníky a získat nezbytné vybavení pro tyto nové postupy. Zásadním počinem v době mého působení bylo vybudování JIP chirurgických oborů.

    Jak vnímáte svůj věk v kontextu Vaší práce, a jak udržujete své dovednosti a znalosti aktuální?
    Cíleně se v kondici neudržuji. Mám asi štěstí, že u mě skleróza postupuje pomaleji (smích). Pokud jde o manuální zručnost, tak k operačnímu stolu bych nemohl, protože šikovnost v prstech už není, co bývala. Rychlou reakci na nenadálou situaci bych už také nedokázal garantovat.

    Jaká je nyní současná medicína, potažmo chirurgie?
    Jsem nadšený z pokroku, kterého jsme dosáhli nejen v oboru chirurgie. Nové technologie a postupy umožňují léčit pacienty efektivněji a s menšími komplikacemi než dříve. Doba se vyvíjí, pokroky jsou ohromné. Když jsem byl kdysi na školení v Innsbruku, řekl mi tam lékař, který mě měl na starosti, že pokud nebudeme mít v pelhřimovské nemocnici v brzké době CT, tak to máme rovnou zabalit. CT jsme se tehdy dočkali, ale že i já se ještě dočkám magnetické rezonance, klobouk dolů. Pro tyto věci, ale musí být nadšenci, jako jsem býval kdysi já nebo moji kolegové, když bylo v nemocnici potřeba, vždy jsme si vyšli vstříc. Vzpomínám, že když na ortopedii nastoupil pan primář Dýšek a neměl nikoho, kdo by mu sekundařil, bez zaváhání jsem nabídku přijal.

    Co byste vzkázal začínajícím chirurgům?
    Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor. Je důležité se neustále učit a zdokonalovat své dovednosti. Buďte otevření novým postupům a technologiím a nikdy nepřestávejte hledat způsoby, jak zlepšit péči o pacienty. Nebojte se chirurgii věnovat svůj čas, vyplatí se Vám to. V tomto oboru nejde kolikrát skončit v půl čtvrté odpoledne. Třeba my jsme po některých zákrocích odcházeli v sedm, osm hodin večer.

    Jakým způsobem se podle Vás odráží současná doba na přístupu pacientů k medicíně?
    Doba je rychlá, stále se měnící a my se měníme spolu s ní. Vzpomínám, že když jsem nastoupil do nemocnice, lékař prohlédl pacienta a pacient dal na jeho rady. V současné době je však řada lidí, kteří si díky internetu najdou dostupnou literaturu, a řeknou si, že to tak není. Ovšem lidé nejsou stejní. Nejsme auta a moje štítná žláza je jiná než ta Vaše. Každé tělo je jiné, reaguje jinak. České lékařství je na velmi dobré úrovni, o čemž svědčí i to, že procento chyb je v české medicíně stejné jako v zahraničí.

    Jak jste vyvažoval náročnou pracovní kariéru s rodinným životem, a jaké koníčky jste měl?
    Těžko. V podstatě byla většina věcí na manželce. Shodou okolností moje žena pracovala v nemocnici jako knihovnice a viděla, co všechno moje práce obnáší. Moje paní je velmi tolerantní a od mládí velmi praktická, už tehdy řídila automobil, věnovala se naplno dětem a domácnosti. Je to skvělá žena. Co se týče koníčků, byl jsem zapálený do košíkové, kterou jsem hrál i trénoval. Dále mě bavilo zahradničení na naší chatě nedaleko Pelhřimova a také jsem si rád vyjel za kulturou například do divadla do Prahy. V Praze jsem kdysi bydlel ve Vokovicích, a když jsem jel tramvají č.11 do Vinohradského divadla, trvalo mi to hodinu. Nyní po dálnici jsem tam v podstatě za stejný čas.

    Určitě jste pyšný otec, protože medicínu vystudovaly obě Vaše děti.
    Jsem velmi rád, ale musím podotknout, že jsem své děti nikdy do ničeho nenutil. Dcera pracuje v Praze, je alergoložka a imunoložka a syn se po maturitě na gymnáziu sám rozhodl, že chce studovat medicínu. Když jí ukončil, řekl jsem mu: „Rozhodni se, kde chceš být, a co chceš dělat za obor.“ Řekl, že chce být chirurgem v Pelhřimově. Dnes, když vidím, že mladí začínají na klinikách a jsou tam spíše takovými otloukánky, je mi to líto, protože v menších nemocnicích by odvedli svoji práci a přitom se ještě dost naučili.

    Jaké byly Vaše vzájemné interakce a spolupráce jako rodič a syn v oboru chirurgie? Syn se učil od otce a otec od syna také?
    Pokud to šlo tak jsem spíše z dálky dozoroval a snažil jsem se, aby se syn učil od někoho jiného. Ze začátku jsem samozřejmě více radil já jemu a dnes je to spíše obráceně. Byla by ode mě hloupost, se nepoučit (smích).
    Alexandra KNAPOVÁ
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
    Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
    Za pár dnů to budou dva měsíce, co všem v zoologické zahradě v Jihlavě dělá radost malá samice hrošíka. Prosperuje velice dobře a roste jako z vody.
  • Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
    Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
    Nemocnice Pelhřimov se může pochlubit novým sanitním vozem, které bylo pořízeno díky finančnímu příspěvku města Pelhřimova. Nová sanitka rozšíří vozový park dopravní zdravotní služby pelhřimovské nemocnice a posílí tak zdravotnickou péči na Pelhřimovsku. Sanitní vozy jsou nedílnou součástí při zajišťování každodenní péče o pacienty ve všech nemocnicích. Tyto vozy například převážejí pacienty na dialýzu, k rehabilitacím nebo na specializovaná vyšetření. Důležitá je i jejich role například při transportu těžce nemocných. Uvedl krajský radní pro zdravotnictví Jiří Běhounek.
  • Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
    U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění
    Na obchvatu Jihlavy nedaleko Pístova se ve čtvrtek 16. ledna krátce po šesté hodině ráno se srazily čtyři osobní auta a jedno nákladní vozidlo. Tři lidé utrpěli zranění. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve středu 15.1.2025 :
    Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
    Včasné odhalení kožního melanomu může zachránit život. Na kožním oddělení jihlavské nemocnice proto pořídili moderní digitální dermatoskop, který slouží k analýze a sledování znamének a dalších pigmentových změn na těle pacienta.
  • Vydáno ve středu 15.1.2025 :
    Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu
    Na staveništi budoucí Horácké multifunkční arény v Jihlavě utrpěl ve středu 15. ledna krátce po osmé hodině ráno dělník vážné zranění, se kterým byl transportován do nemocnice.
  • Vydáno v úterý 14.1.2025 :
    Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
    Policisté na Vysočině v průběhu loňského roku vykázali ze společného obydlí celkem 75 osob, které se dopouštěly různých forem domácího násilí. Možnosti podat si proti vykázání námitky využilo celkem šest násilných osob, které byly z obydlí vykázány, avšak ani v jednom z případů nebylo po vyhodnocení zjištěno, že by vykázání bylo nezákonné, o čemž byly násilné osoby následně vyrozuměny.
  • Vydáno v úterý 14.1.2025 :
    Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
    Rok 2024 přinesl historicky nejvyšší počet zraněných, nemocných nebo hendikepovaných zvířat, o které pečovali pracovníci v záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Celkem šlo o 1 644 živočichů, což představuje výrazný nárůst oproti roku 2023, kdy jich bylo necelých 1 300. Největší skupinu tvořili ptáci, celkem 1 132 jedinců, následovaní savci, kterých bylo bezmála 500. Mezi přijatými zvířaty byla i kriticky ohrožená zvířata, například orel mořský, netopýr černý nebo netopýr brvitý. Stanice také pomáhala silně ohroženým druhům, jako jsou ledňáček říční, plch lesní nebo bekasina otavní. Uvedl to ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
  • Vydáno v úterý 14.1.2025 :
    Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku
    Po skončení vánočních prázdnin opět přibývá případů akutních respiračních onemocnění. Krajská hygienická stanice na Vysočině eviduje v regionu 1867 nově hlášených případů akutních respiračních infekcí na sto tisíc lidí. Nejvíce nových případů je v okresech Žďár nad Sázavou, 2632 a Pelhřimov, 2055. O něco méně nově nemocných je na Jihlavsku, 1720 a na Havlíčkobrodsku, 1648. V okrese Třebíč je 1226 případů na sto tisíc obyvatel. Počty nemocných odpovídají tomuto ročnímu období.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
    Tradiční masopustní obchůzku na Veselém Kopci předvedou v sobotu 8. února v prostředí muzea obyvatelé z Vortové. Návštěvníci tak mohou zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
    Přednáška s názvem Červená Lhota v podání Romana Dáni se bude konat ve středu 15. ledna v 17.17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
    Hodně krátkou nit života upředly sudičky stovkám zvířat, která se každoročně rodí na mléčných kozích farmách. Stačí, aby se narodili jako samci a jejich osud je zpečetěn. Místo do stájí jsou usmrceni a míří rovnou do kafilerie. Týká se to bohužel i vzácných a vymírajících českých plemen.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
    Komentovaná prohlídka výstavy s Pavlem Hoškem a Evou Jeníčkovou s titulem Dotkni se instalované v galerii Tympanon v muzeu v Třebíči se bude konat ve středu 15. ledna od šestnácti hodin.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
    Na silnicích kraje Vysočina, včetně úseku dálnice D1 procházejícího Vysočinou, policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v loňském roce šetřili okolnosti celkem 3 468 dopravních nehod, což bylo o 121 dopravních nehod méně než v roce 2023, vyjádřeno procenty se nehodovost loni mírně snížila o 3,4 procenta. Dalších 4 696 dopravních nehod, které se loni staly na silnicích v našem kraji, si řidiči vyřešili na místě nehody sepsáním euro formuláře. V roce 2023 jsme zadokumentovali 3 589 dopravních nehod.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli
    Z důvodu zhoršení epidemiologické situace a nárůstu respiračních onemocnění budou v nemocnici v Pelhřimově od středy 15. ledna až do odvolání omezeny návštěvy na lůžkových odděleních. Návštěvy budou povoleny dvakrát týdně , vždy ve středu a neděli od 14.30 do 17 hodin. Uvedla to mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.
  • Vydáno v sobotu 11.1.2025 :
    Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
    Večer nazvaný Pocta Ladislavu Novákovi, jehož protagonistou bude básník, hudebník, skladatel, výtvarník, experimentální herec a pedagog, autor a interpret fyzického básnictví Petr Váša se bude konat ve středu 22. ledna od 19 hodin na Šmeralově statku. Na místě bude možné zakoupit drobné občerstvení.
  • Vydáno v sobotu 11.1.2025 :
    Jihlavští kriminalisté dopadli muže, kteří platili neplatnými bankovkami
    kriminalisté dopadli dva muže, kteří si opatřili neplatné bankovky a následně je používali při placení jako pravé. Platili s nimi v prodejnách, na čerpacích stanicích a také restauracích. Muži se pohybovali po Vysočině i mimo ní. V některých případech byli úspěšní, někdy v provozovně neplatnou bankovku zaměstnanec odhalil a muži utekli. Kriminalisté oba podezřelé muže zadrželi, obviněni jsou ze spáchání tří trestných činů a jeden z nich je stíhaný vazebně.
  • Vydáno ve čtvrtek 9.1.2025 :
    Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
    Syndrom karpálního tunelu patří v poslední době k velmi častým onemocněním. Týká se nejen administrativních pracovníků, ale také hudebníků, dělníků pracujících u pásu i mnoha dalších profesí. Onemocnění se projevuje pocitem brnění a pálení prstů, ztuhlostí v zápěstí, ztrátou citlivosti, bolestivostí, otoky prstů i špatnou pohybovou koordinací. Když už nepomáhá konzervativní léčba, je nutný chirurgický zákrok. Lékaři z ortopedického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě ročně provedou stovky operací karpálních tunelů. Od letošního roku bude na tomto oddělení ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze probíhat studie zaměřená na vliv pracovní činnosti na rozvoj tohoto onemocnění.
  • Vydáno ve čtvrtek 9.1.2025 :
    V Pelhřimově byla vyhodnocena soutěž o nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky
    Do tradiční soutěže, jejímž vyhlašovatelem je Česká pohádková akademie a která měla své osmadvacáté finále ve čtvrtek 9. ledna v Muzeu rekordů v Pelhřimově, přihlásili vydavatelé 71 pohlednici, 63 turistických vizitek a 41 kapesních kalendáříků.
  • Vydáno ve čtvrtek 9.1.2025 :
    V Jihlavě bude hlavní svoz odložených vánočních stromečků probíhat v týdnu od 13. do 17. ledna
    Mimořádný svoz vánočních stromků v Jihlavě bude probíhat od pondělí 13. do pátku 17. ledna. Další bude zařazen operativně podle množství odložených stromečků v ulicích. V současnosti je svoz naplánován na sobotu 25. ledna. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o. Martin Málek.
  • Vydáno ve čtvrtek 9.1.2025 :
    Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
    Policisté Vladimír Krejčí a Tomáš Pačiska pouhý jeden den před Štědrým dnem zachránili mladého muže, který měl v úmyslu spáchat sebevraždu. Muž tak dostal další šanci na život, Celý příběh se šťastným koncem začal pro policisty v pondělí 23. prosince odpoledne, kdy na lince 158 přijali oznámení od ženy, která uvedla, že jí její kamarád zaslal SMS se sebevražednými sklony a ona má obavu o jeho zdraví a život. K prověření oznámení byla vyslána policejní hlídka z Bystřice nad Pernštejnem. Ta se vydala nejdříve na adresu trvalého bydliště mladého muže, kde muž nebyl. Šetřením v okolí místa bydliště policisté zjistili, že společně se svým psem z bytu odešel v ranních hodinách neznámo kam. Proto policisté na základě místní znalosti propátrávali širší okolí mužova bydliště. Uvedla to mluvčí policie Dana Čírtková
Další články vydané ve dnech 1. 1. 2025 - 16. 1. 2025:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2025) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...