Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
S pojmy drhlen, vochle, přeslice či trdlice se dnes již běžně nesetkáváme a moc nám toho neřeknou. Pokud si k nim ale přidáme ještě kolovrat a motovidlo, už nám to napovídá, že se budeme věnovat výrobě příze. Všechny zmíněné předměty totiž souvisí s ručním zpracováním lnu. Samotné vypěstování této rostliny až tak složité nebylo, ale přeměna do podoby příze byla poměrně náročná a vyžadovala spoustu času, práce a různorodých nástrojů.
Na počátku zpracování lnu stál drhlen, což byl vlastně velký železný hřeben. Rostliny lnu se vytrhávaly s hlavičkami i kořeny, a tak bylo třeba přes tyto kovové hřebeny stonky lnu po hrstech protahovat, díky čemuž z nich byly strhávány paličky a části dřevitých stonků. Drhlen nacházející se v našich sbírkách je dlouhý přes 70 centimetrů a je opatřen třiceti kovovými zuby.
Následně se len máčel ve vodě a sušil. Dalším nástrojem ke zpracování byly trdlice, někdy také nazývány mědlice, které se používaly k narušení a stírání dřeviny z vláken. Jednalo se o stojan se žlábkem či žlábky, kde byla upevněna páka s břity. Stonky lnu se vložily do trdlice a spuštěním páky se lámaly. Jedna z trdlic je vystavena v regionálních expozicích, v depozitáři je pak umístěn malý model o velikosti necelých 20 centimetrů.
Poslední fází zpracování lnu před předením bylo vyčesávání na různě hustých vochlích. Ve sbírkách nalezneme hned dva typy tohoto nástroje. První má podobu dřevěné obdélníkové desky, v jejímž středu jsou v několika řadách umístěny železné zuby. Oba konce nástroje jsou provrtány, díky čemuž mohl být zasazen do stolice zvané vochlovačka. Druhým typem je pak vochle ruční, která má tvar desky s rukojetí a řadou zubů.
Jednu z těchto ručních vochlí daroval muzeu v roce 1935 městský důchodní Antonín Střecha.
Po vyčesání následovalo již samotné spřádání, při kterém se chumáč lnu upevňoval na přeslici. Přeslici si můžeme představit jako zhruba metrový dřevěný stojan na trojnožce, na jehož vrchol byla umístěna právě koudel, ze které se spřádalo.
Velkým pomocníkem při předení se stal samozřejmě kolovrat, díky němuž se práce znatelně urychlila. Vlákna, která přadlena vytahovala z koudele, kolovrat sám zkrucoval a navíjel na cívku. Zpočátku byl mechanismus poháněn ručním kolem, později byly vyráběny kolovraty šlapací. Mezi sbírkovými předměty nalezneme kolovratů hned několik. Jeden z nich daroval muzeu například profesor František Záviška, další pak pochází z majetku kováře Navrátila z Hornoměstské ulice.
Motovidlo
Občas zaslechneme, že je někdo nemotorný jako motovidlo. Odkud ale toto spojení pochází? Stačí se podívat na pohyb tohoto nástroje a je jasné, jak známé přirovnání vzniklo. Motovidlo sloužilo k navíjení již hotové příze z vřetene nebo z kolovratu, čímž bylo možno vytvořit velké přadleno. Důležitá byla i funkce měřicí, a to především pro ty, kteří potřebovali vědět, kolik příze připravili na prodej. V některých případech tak musela být motovidla úředně cejchovaná, protože loket míval v různých zemích různou délku. V našich sbírkách se nachází například motovidlo z roku 1890, které je opatřeno klikou a zařízením pro počítání otáček. Další navíječ příze je zase opatřen letopočtem 1880 a muzeu jej daroval Josef Šilinger.
Foto: vlevo: trdlice, vpravo - motovidlo
Zdroj: https://
www.velkomeziricsko.…
Další zprávy:
Vydáno dnes v 18:50 hodin: Pozor na falešné bankéře Buďte obezřetní
Policisté opětovně varují před podvodníky, kteří se ze svých obětí snaží vylákat peníze. Nejčastěji se jedná o již známé legendy falešného bankéře a vymyšleného napadení účtu, nejrůznější investice, podvržené stránky finančních institucí nebo podvody prostřednictví falešného odkazu na přepravní firmy doručující zásilky. Případů takto podvedených lidí je stále hodně. Navíc riziko před vánočními svátky stoupá, neboť jsou lidé ve větším spěchu a pozornost není vždy až tak vysoká, jak by měla být. Buďte proto vždy obezřetní. Než se do finančních transakcí pustíte, vše si důkladně rozmyslete, nejednejte unáhleně, neumožňujte dálkový přístup do svých počítačů, nezpřístupňujte nikomu cizímu údaje o platební kartě či svá hesla, neklikejte na odkazy, které vám zašle neznámá osoba, a nenechávejte se bezhlavě zlákat podezřele výhodnými nabídkami
Vydáno dnes v 18:18 hodin: V Jihlavě narůstá počet černých skládek
Jihlavu trápí černé skládky. Velmi často se objevují u kontejnerových stání, kam lidé odkládají odpad mimo nádoby. Přestože to řada z nich dělá v dobré víře, neuvědomují si, že tak zakládají právě černou skládku. Za to jim hrozí pokuta až do výše 50 000 korun.
Vydáno dnes v 18:12 hodin: Vánoce s vůní medu a koncertem skupiny Listověj v Balinách
Zažijte kouzlo Vánoc v jedinečné atmosféře chaloupeckého ekocentra v Balinách u Velkého Meziříčí na Žďársku. Třetí adventní neděli, 15. prosince od 14 do 17 hodin se zde koná akce Vánoční ladění – příležitost zpomalit v předvánočním shonu a užít si chvíle klidu, tvořivosti a inspirace.
Vydáno dnes v 18:03 hodin: Od ledna se mění ceny elektronických dálničních známek. Kupte je do konce roku a ušetřete
Od 1. ledna 2025 dojde k úpravě cen elektronických dálničních známek podle nové zákonné valorizace. Jednodenní e-známka bude stát pro vozy se standardním pohonem (benzín, nafta) 210 Kč, desetidenní 290 Kč, třicetidenní 460 Kč a roční 2440 Kč. Pokud si však dálniční známku koupíte do 31. prosince 2024, můžete ušetřit v závislosti na typu známky až 140 Kč.
Vydáno ve středu 11.12.2024 : Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
Právě dnes uplynulo 75 roků od zázraku v kostele v Číhošti nedaleko Jihlavy, u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku (11. 12. 1949 v 11. hodin).
Tento dodnes tajemný zázrak s pohybem oltářního křížku komunisté poté zneužili pro zavraždění faráře Josefa Toufara - a rovněž jako záminku pro monstrproces s katolickou hierarchií.
Vydáno ve středu 11.12.2024 : Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany dokončili první fáze modernizace čerpacích stanic takzvané „surové vody“, které jsou klíčové pro provoz elektrárny. Technologie i stavební části prošly poprvé od uvedení elektrárny do provozu rozsáhlou a důkladnou obnovou za více než deset milionů korun.
Vydáno ve středu 11.12.2024 : Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
Jak slavili blížící se svátky naši předci v 19. a 20. století? To přibližuje výstava Zapomenuté Vánoce v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě. „Sváteční atmosféru si lidé v muzeu mohou užít až do konce letošního roku. Ve vstupném je zahnutá také nedávno otevřená expozice Panuškových strašidel v muzejním podzemí,“ pozval radní Kraje Vysočina pro oblast kultury Miloš Hrůza.
Vydáno ve středu 11.12.2024 : Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky
Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina apelují na všechny občany, aby byli pozorní a obezřetní při nakupování vánočních dárků a při ostatních záležitostech spojených s blížícími se vánočními svátky. Předvánoční nákupy jsou každoročně velkým lákadlem pro kapsáře. Ti většinou vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí a hlavně místa, kde mají možnost okamžitě a nepozorovaně zmizet ve větším davu. Právě z tohoto důvodu věnují policisté na Vysočině v adventním čase vyšší pozornost oblasti prevence.
Vydáno v úterý 10.12.2024 : Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
Salámové vločky a zvonečky, perníčky, vánoční kachny, sváteční paštiky, koření, nakládané sýry a spoustu dalších vybraných dobrot najdete v nabídce našich řezníků, pekařů a prvovýrobců na letošním závěrečném Novoměstském farmářském trhu. Přijďte si v sobotu 14. prosince pro oblíbené dobroty, kterými můžete obohatit svou sváteční tabuli, nebo nakoupit jedlé dárky, jež potěší každého gurmána, do parku na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě od 8 do 12 hodin. A v době od devíti do 16 hodin bude v Horáckém muzeu řemeslný jarmark spojený s výstavou betlémů nabídne vánoční dekorace dřevěné, slaměné, drátované, vyřezávané betlémy, pletené košíky a ošatky, včelařské produkty a výtvarná dílna, ve které si namalujete vlastní skleněnou ozdobu.
Vydáno v úterý 10.12.2024 : Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
Na pravidelném setkání Okresního sdružení České lékařské komory, které se konalo 20. listopadu v jídelně pelhřimovské nemocnice, se sešli lékaři a hosté, aby zhodnotili uplynulé období a projednali důležitá témata týkající se zdravotnictví v regionu. Úvodní slovo pronesl předseda OS ČLK, MUDr. Josef Suk, který přivítal všechny přítomné a zdůraznil význam pravidelné komunikace mezi odbornou lékařskou komunitou i představiteli města. Mezi hosty byl starosta Pelhřimova Ladislav Med, který poděkoval za pozvání a vyzdvihl úzkou spolupráci města s místní nemocnicí.
Vydáno v úterý 10.12.2024 : Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
Krajský policejní ředitel brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek ocenil kázeňskou odměnou a skleněnou plaketou za projevení odvahy a osobní statečnosti tři policisty z obvodního oddělení Velké Meziříčí.
Policejní hlídka ve složení prap. Michal Kejda, prap. Radek Chytka a nstržm. Filip Mazánek byla 15. listopadu odpoledne před půl pátou vyslána cestou operačního důstojníka integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina do obce nedaleko Velkého Meziříčí. Důvodem bylo oznámení přijaté z dispečinku zdravotnické záchranné služby, že se v rodinném domě v obci nachází muž, který se pokouší spáchat sebevraždu.
Vydáno v úterý 10.12.2024 : Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
Atmosféra tradičních Vánoc provoní v sobotu 14. prosince od 10 do 18 hodin jihlavský DIOD. Ve vaně bude plout kapr, na stole vonět jitrnice a perníčky, uprostřed svítit stromeček. Akce Ladovy Vánoce je určena všem, kteří milují Vánoce a chtějí nasát tu správnou sváteční atmosféru a nakoupit dárky pod stromeček nebo pro radost. Akce se koná již potřetí.
Vydáno v úterý 10.12.2024 : Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
Zoologická zahrada Jihlava s hrdostí oznamuje výjimečnou událost – narození mláděte hrošíka liberijského! Tento vzácný přírůstek je nejen velkou radostí pro chovatele, ale také příspěvkem k ochraně tohoto ohroženého druhu. Mládě hrošíka liberijského (Choeropsis liberiensis) přišlo na svět 22. listopadu 2024.
Vydáno v úterý 10.12.2024 : Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání
Dialyzační středisko třebíčské nemocnice počátkem prosince zcela zmodernizovalo způsob přípravy dialyzačních roztoků. Dva hlavní dialyzační roztoky pro pacienty nyní automaticky zajišťuje systém takzvaného centrálního míchání. Součástí byly také drobné stavební úpravy, které propojily nový systém s dialyzačními přístroji, které stojí přímo u lůžka pacienta. Pořizovací cena centrálního míchání činila zhruba dva miliony korun. Zařízení bylo financováno z darů partnerů nemocnice – Nadace ČEZ, města Třebíč, obce Dukovany, města Jaroměřice nad Rokytnou, Svazku obcí pro komunální služby, městyse Mohelno a obce Petrovice.
Vydáno v sobotu 7.12.2024 : Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou
Přednášku s názvem Naše kojné u Habsburků v podání Vlastimila Svěráka se bude konat ve středu 11. prosince v 17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
Vydáno v pátek 6.12.2024 : Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
Vánoční prohlídky infocentra Dukovan s možným vytvořením vánočního přání pro své blízké, ale i pro ty, kteří zůstávají na svátky osamoceni budou mít možnost všichni, co dorazí o druhém a třetím adventním víkendu do infocentra Dukovan.
Vydáno v pátek 6.12.2024 : Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
Zpět do dětství nás dovede nová výstava fotografa Antonína Vystrčila ze Žďáru nad Sázavou, která je právě teď k vidění ve foyer pavilonu chirurgických oborů v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Jeho snímky zachycují zimu na obrázcích Josefa Lady i unikátní Trnkovo dioráma nazvané Svatba broučků. Dioráma bylo po dlouhá léta součástí jimramovské Síně rodáků. Jak by také ne, když autorem půvabné dětské knížky Broučci, která byla předlohou pro Trnkovu tvorbu, byl rodák z Jimramova Jan Karafiát.
Vydáno v pátek 6.12.2024 : Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
Korunu stromku z kapřích šupin, který vystavuje Muzeum rekordů v Pelhřimově, o průměru pětadvacet centimetrů s 54 větvemi vytvarovala paní Taťjána Krechová z dvou set metrů včelařského drátu.
Vydáno v pátek 6.12.2024 : Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný
Starý Brněnský most v Jihlavě se během půlročních stavebních prací dočkal opravy kamenných kleneb a opěrných zdí. Nové jsou i vozovka, chodníky nebo veřejné osvětlení.
Vydáno ve čtvrtek 5.12.2024 : Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
Vánoční pečení v chlebové peci v přírodním parku za rybníkem Cihlář ve Vlkovsku u Havlíčkova Brodu se bude konat o druhé adventní neděli 8. prosince mezi 14. a 16. hodinou.
Další články vydané ve dnech 27. 11. 2024 - 12. 12. 2024: