Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10253 dnů

Dnes je úterý 5. listopad
(23. říjen církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 5. 11.:
Pátek po neděli dvacáté třetí po Svatém Duchu Svatých ostatků, jež se chovají v chrámech našich diecésí
  • 3.10.2024:
    Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
    Pomáhá udržovat rovnováhu v přírodě tím, že snižuje stavy přemnožené zvěře. Díky lepší ochraně životního prostředí se pomalu vrací i do míst, ze kterých byl v minulosti bez milosti vyhuben. Nyní však hrozí, že se bude historie opakovat. Státy Evropské unie se dohodly, že sníží ochranu vlků z přísně chráněných na chráněné. To umožní jejich snadnější odstřel a v konečném důsledku povede až k jejich dalšímu vyhubení. Rozhodnutí navíc nebylo podložené žádnými vědeckými studiemi, ale zvítězil krvelačný lobbing farmářů a myslivců a touha po pomstě.
    Začalo to pohádkou O Červené Karkulce. Hodná nevinná dívenka se vydala na dlouhou cestu tmavým lesem, kde na ní číhalo nebezpečí v podobě proradného vlka. Ten nejenže sežral hodnou Karkulku, ale nejprve se pustil do její babičky. Teprve hodný myslivec ďábelské zvíře zabil a babičku i s Karkulkou zachránil. Smyslem příběhu pro děti bylo ukázat jim les a obecně jakékoliv vzdálenější neznámé místo jako něco nebezpečného, kam je neradno vydávat se o samotě. Nezáviděníhodná role největšího padoucha v tomto poučném vyprávění padla na vlky. Tmavá chlupatá zvířata volně běhající po lese vzdáleně připomínající čerty si dokázal živě představit každý, mnozí ho zahlédli i na vlastní oči. Vlci se tak hříčkou osudu stali hlavním strašákem a jako takoví vyvolávají v lidech strach až do dnešních dnů. Bohužel naprosto neoprávněně.

    Také současné dění kolem vlků nejen u nás, ale v celé Evropě, má v sobě spoustu silných emocí, bez kterých se neobejde žádný dobrý příběh. Strach, hamižnost, krvelačné lovecké pudy i touha po pomstě. Koktejl dost silný na to, aby vyvolal novou válku. Válku na život a na smrt. Pro pochopení tohoto příběhu se ale musíme vrátit trochu do minulosti.

    Evropská unie vynakládá od devadesátých let minulého století miliardy eur na ochranu evropské přírody a zvířat v ní žijících. Cílem je zachování biodiverzity a ochrana ohrožených druhů zvířat i rostlin. Program je natolik úspěšný, že se v posledních letech začaly do přírody vracet i druhy, které v dané lokalitě člověk zcela vyhubil. Zdálo by se, že je všechno v pořádku a na dobré cestě napravit to, co člověk už jednou pokazil.

    Bohužel náš příběh není pohádka, ale realita. A ta často není tak pozitivní, jak by mohlo na první pohled vypadat. Postupný návrat vlků se stal trnem v oku dvěma silným skupinám – farmářům a myslivcům. Zatímco myslivci vidí v chráněných zvířatech konkurenci a touží po jejich trofejích, chovatelé hospodářských zvířat je viní z ohrožení vlastního živobytí. Média pravidelně zahlcují svými dojemnými příběhy, ve kterých jim zlí pohádkoví vlci zardousili tu ovci, tam kozu či tele. Z hospodářských zvířat často dělají div ne členy rodiny a fotkami roztrhaných zvířat se snaží vyvolat emoce, což se jim často daří. Problém je v tom, že neříkají ono pověstné „b“. Tedy že za zabitá zvířata dostanou náhradu. Ale hlavně, že lepší zabezpečení chovaných zvířat jim zaplatí stát. Společné mají tito farmáři často to, že žádné zabezpečení většinou nerealizovali. Za zabitá zvířata jsou tak odpovědní jen oni sami.

    Velmi silné zastání získaly tyto dvě skupiny v září 2022, kdy na statku současné šéfky EU Ursuly von der Leyen vlk usmrtil poníka. S odvoláním na údajnou problémovost onoho vlka vydaly německé úřady velmi rychle výjimku a umožnily jeho odstřel, čímž daly průchod touze po pomstě a krvi. Lovci nakonec vlka uštvali a zastřelili. Britský Guardian však upozornil na nemyslnost těchto výjimek, protože podle jeho reportáže byl zastřelen úplně jiný vlk. Ten, který zabil poníka šéfky EU, tak stále běhá někde po lesích. Odstřel tak evidentně vůbec nic nevyřešil.

    Z českých pověstí pochází jedno pořekadlo nebo spíš varování. Vůdce chodského povstání Jan Sladký Kozina měl těsně před svou smrtí pronést památnou větu „Do roka a do dne..“ Tato časově omezená výzva se objevuje i v našem současném vlčím příběhu, byť z jednoho roku se staly roky dva. Takřka na den přesně po dvou letech od zabití poníka snížila EU stupeň ochrany vlků, což umožní jejich jednodušší odstřel. Co na tom, že toto rozhodnutí nebylo podložené žádnou relevantní vědeckou studií. Jen se vyslyšelo volání chovatelů a myslivců po krvi. Za dost bylo učiněno také jedné osobní pomstě.

    Útoky vlků na hospodářská zvířata jsou přitom velmi ojedinělé a účinným zabezpečením se jim dá zabránit. Ostatně i EU připouští, že jde o marginální problém. Vlci podle dat jednotlivých členských států EU zabijí jen 0,07 procenta všech chovaných hospodářských zvířat. V drtivé většině jde o nehlídaná zvířata s nedostatečným zabezpečením. Nesmyslnost střílení vlků připouští i Evropská komise ve zprávě, která byla podkladem pro snížení ochrany vlků. Jasně se v ní píše, že „necílené střílení vlků nemá žádný viditelný snižující efekt na počet vlčích útoků“. Aby to mělo nějaký efekt, musela by se vystřílet celá vlčí populace v širokém okolí. To v konečném důsledku povede ke kompletnímu vyhubení vlka z volné přírody.

    Není divu, že se proti tomuto nesmyslnému rozhodnutí ostře postavilo na tři sta organizací zabývajících se ochranou přírody včetně World Wildlife Fund či Rewilding Europe. Ty v otevřeném dopisu kritizují, že EU podlehla lobbingu zástupců zemědělského průmyslu a loveckých zájmů. Rozhodnutí tak bylo učiněno pod vlivem emocí, nikoliv relevantních vědeckých dat a poznatků. Mnozí vědci zabývající se chováním šelem naopak upozorňují, že zabíjení vlků nebude účinné a může dokonce situaci ještě více zhoršit.

    S námitkami souhlasí i táborská zoologická zahrada, která se k otevřenému dopisu a výzvě zachovat nejvyšší stupeň ochrany vlků přidává. Střílet zdravé vlky je čiré barbarství. Vlk je chráněnou šelmou, kterou člověk z naší krajiny už jednou zcela vyhubil. Vlk obecný je v současnosti u nás chráněn jako kriticky ohrožený druh, jeho zabití je tak trestným činem. Vztahuje se na něj také takzvaná Bernská úmluva, tedy Úmluva o ochraně evropské fauny a flóry a přírodních stanovišť, podle níž je vlk přísně chráněným živočichem. Na tom by se nic měnit nemělo.

    Vlk obecný byl odjakživa nedílnou součástí české přírody, než ho z ní člověk vyhubil. Teprve v posledních letech se toto prospěšné zvíře pomalu vrací. A buďme za to rádi. Pro člověka jsou velice prospěšní. Jako výborní lovci pomáhají regulovat divoce žijící kopytníky a snižovat jejich přemnožení. Výrazně také zlepšují zdravotní stav zvěře, protože selektivně loví hlavně staré a nemocné kusy, čímž zlepšují i její věkovou strukturu. Člověk by si měl proto jejich návratu vážit a ne proti němu bojovat.

    Strach z vlků, který rozdmýchávají média a někteří myslivci, je naprosto zbytečný. Tento strach je uměle udržovaný nejrůznějšími bajkami a pohádkami v čele s tou O Červené Karkulce. Na rozdíl od toho smyšleného příběhu však člověku riziko od vlka prakticky nehrozí. Jde o nesmírně plachou šelmu, která se člověku zdaleka vyhne. Jedinou výjimkou by byl jedinec nakažený vzteklinou, což je u nás takřka vyloučené. Na našem území se žádný případ vztekliny neobjevil už od roku 2002. V celé Evropě není za posledních 50 let prokázán žádný případ, že by zdravý a volně žijící vlk zabil člověka. Na základě těchto faktů lze říct, že zdravý vlk je pro člověka neškodný.

    Zabíjet jakékoliv volně žijící zvíře, natož přísně chráněné, je možné pouze v sebeobraně v případě bezprostředního ohrožení života. Zcela jistě takovým ohrožením není to, že se zvědavé zvíře člověku přiblíží na několik desítek metrů, načež samo v poklidu zmizí. I v případě, že se objeví opravdu agresivní a pro člověka nebezpečný vlčí jedinec (takový se ale v Evropě prokazatelně neobjevil už 50 let), lze to řešit jinak a humánněji. Ideální je jeho odchyt a převoz do některé z vlčích rezervací. Odstřel je v takovém případě neospravedlnitelný a považoval bych ho za barbarství a zbytečné vraždění. Věřím, že v tomto případě převáží zdravý rozum a k masovému vybíjení vlků nedojde. Do evropské přírody totiž jednoznačně patří.

    Foto: ilustrační
    Evžen KOREC
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno dnes v 20:33 hodin:
    Ve Velkém Meziříčí budou soutěžit O nejlepší guláš
    V pivnici Na Lipnici, kterou naleznete v ulici Sokolovská ve Velkém Meziříčí, se v sobotu 9. listopadu 2024 bude konat již 5. ročník oblíbené soutěžní akce nazvané "O nejlepší guláš". Začíná se ve 12 hodin.
  • Vydáno dnes v 20:13 hodin:
    Přimět princeznu táborské zoo pumu Lílu k pózování není jen tak
    Možná to taky znáte. Podíváte se po ránu do zrcadla a nevěříte vlastním očím, kdo se to na vás dívá. V takové chvíli rozhodně nemáte náladu na to, aby vás kdokoliv fotil. Pravděpodobného fotografa byste jistě odměnili podobným pohledem, jakým počastovala puma Líla z táborské zoologické zahrady ošetřovatelku Barboru Kubíčkovou, když v její ruce místo oblíbeného pokrmu uviděla zapnutý foťák. To by tak hrálo, aby jí někdo fotil nepřipravenou. Zaujmout správnou pózu není jen tak. Ale i princezna táborské zoo Líla to umí moc dobře.
  • Vydáno dnes v 20:07 hodin:
    Pacientkám na gynekologii v jihlavské nemocnici se naplnilo vánoční přání, mají bezbariérovou koupelnu
    Loňské vánoční přání se podařilo v těchto dnech splnit na gynekologickém oddělení jihlavské nemocnice. Pacientky dostaly díky Vánočnímu pokoji nadělenou novou bezbariérovou koupelnu. Na opravu se skládaly desítky lidí.
  • Vydáno dnes v 20:04 hodin:
    Opilý muž útočil s nožem v ruce
    Závažný případ, ke kterému došlo o uplynulém víkendu v Jihlavě, vyšetřují jihlavští kriminalisté. Opilý muž na ulici vyhrožoval násilím náhodnému muži a ohrožoval ho nožem, a to z absurdního důvodu. Ke sporu totiž došlo kvůli parkovacímu místu. Podezřelého muže policisté zadrželi a je obviněn ze spáchání dvou trestných činů. Hrozí mu až osmiletý pobyt za mřížemi.
  • Vydáno dnes v 20:00 hodin:
    Nesnězeno je dostupné i na Vysočině. Bojovat proti plýtvání jídlem už pomáhá v dvanácti českých krajích
    Vysočina v čele s Jihlavou se stala dvanáctým českým krajem, kde se mohou lidé aktivně zapojit do boje proti plýtvání s Nesnězeno. Zákazníci obchodů s potravinami, restaurací, kaváren či pekáren si na platformě jednoduše zakoupí minimálně o 50 % zlevněné balíčky potravin, které by jinak kvůli nadbytečnosti nebo blížícímu se datu spotřeby skončily v koši. V celé ČR tak uživatelé Nesnězeno zachránili již více než 725 tun potravin.
  • Vydáno dnes v 19:56 hodin:
    Žena v jihlavském bytě pobodala nožem přítele, skončil ve vážném stavu v nemocnici
    Pokus vraždy, který se stal v Jihlavě v jednom z bytových domů v blízkosti centra města, vyšetřují jihlavští kriminalisté od neděle 3. listopadu asi od půl čtvrté ráno, kdy byli přizvání zdravotnickou záchrannou službou k asistenci do jednoho z bytových domů, kde byl nalezen zraněný muž, kterého záchranáři ošetřovali a s bodným poraněním a ve vážném stavu ho převáželi k akutnímu zákroku do nemocnice. Jednalo se o čtyřiadvacetiletého muže, který bydlel v bytě společně s přítelkyní. Prvotním šetřením policisté zjistili, že zranění muže by mohla mít na svědomí další osoba, proto na místo vyjel kompletní krajský výjezd služby kriminální policie a vyšetřování. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno dnes v 19:50 hodin:
    Policisté apelují na chodce, aby při pohybu na komunikacích byli obezřetní Stále platí pravidlo: Vidět a být viděn
    Na silnicích v Kraji Vysočina dochází každoročně k dopravním nehodám s účastí chodců. Jedná se přitom o jedny z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, kteří si vlastní nebezpečí mnohdy ani neuvědomují. Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se na tyto zranitelné účastníky silničního provozu zaměřují nahodile při běžném výkonu služby či v rámci dopravně bezpečnostních akcí. Od začátku roku do konce září řešili policisté na Vysočině celkem 76 dopravních nehod s účastí chodců. Při těchto nehodách byly čtyři osoby usmrceny, sedm utrpělo těžké zranění a 65 chodců bylo zraněno lehce.
  • Vydáno v pondělí 4.11.2024 :
    Čtyři Kameny zmizelých v Pelhřimově připomenou tragický osud rodiny Friedovy
    Slavnostní pietní akt, který se uskuteční v úterý 5. listopadu od 10 hodin na Karlově náměstí v Pelhřimově, bude věnován památce obětí holocaustu, během něhož budou položeny čtyři Kameny zmizelých (Stolpersteine) a odhalena pamětní deska Otty Frieda. Rodina Friedova bude vůbec první, které budou v Pelhřimově věnovány Stolpersteine, jež představují symbolické připomenutí jejích tragických osudů. Jak říká Talmud: „Člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno.“ V duchu této myšlenky budou před dům čp. 169 (řeznictví Jirásek) položeny kameny pro Eleonoru Friedovou, její dceru Bertu Lírovou a syny Viléma a Otta. Místo, kde žili, tak bude trvale označeno mosaznými destičkami, aby jejich jména nebyla nikdy zapomenuta. Po pietním položení kamenů bude následovat odhalení pamětní desky u Jihlavské brány na památku Otty Frieda, pelhřimovského rodáka, který bojoval za svobodu ve druhé světové válce. Otto Fried se v roce 1940 připojil k československým jednotkám v zahraničí, účastnil se bojů v Sýrii, u Tobrúku a v Normandii, kde 5. listopadu 1944 padl při osvobozování přístavu Dunkerque. Tento akt připomene nejen památku rodiny Friedových, ale také utrpení dalších pelhřimovských obětí holocaustu, na jejichž připomenutí bychom neměli zapomenout. Hudební doprovod zajistí ZUŠ Pelhřimov a pěvecké uskupení In Pace.
  • Vydáno v pondělí 4.11.2024 :
    Svatomartinský koncert v Třebíči nabídne moderní styl duchovní hudby s prvky ethno či jazzu
    Svatomartinský koncert v podání hudebního souboru Musica animata se bude konat v sobotu 9. listopadu od 16 hodin v kostele svatého Martina v Třebíči. Posluchači se mohou těšit na moderní styl duchovní hudby s prvky ethno a world music, jazzu i klasické hudby.
  • Vydáno v pondělí 4.11.2024 :
    Skupinu ovcí a koz v táborské zoo rozšířila dvě vzácná starobylá plemena
    Skupinu ovcí a koz v táborské zoologické zahradě rozšířila hned dvě starobylá a v současnosti vzácná plemena. Jedná se o dva samce kozy walliské a beránka původního českého hrubovlnného plemene ovce valašská. Obě tato plemena byla v nedávné minulosti na pokraji vyhubení, v posledních letech jich mírně přibývá. Společně s nimi přijely do Tábora také dvě ovce jákobovy. Toto plemeno zoo chová už déle. Ministerstvo životního prostředí ČR eviduje všechna tato tři plemena jako vzácná a vymírající.
  • Vydáno v pondělí 4.11.2024 :
    Přednáška Historické knihy v moderních knihovnách představí dějiny Moravské zemské knihovny
    Přednáška s titulem Historické knihy v moderních knihovnách v podání Eduarda Lazorika se bude konat v pátek 8. listopadu od 17 hodin v rámci výstavy Kniha v muzeu v prostorách Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
  • Vydáno v pondělí 4.11.2024 :
    Hejtmanem Kraje Vysočina byl zvolen Martin Kukla z hnutí ANO
    Martin Kukla z hnutí ANO 2011 byl na ustavujícím zastupitelstvu Kraje Vysočina v pondělí 4. listopadu zvolen hejtmanem. Kraj bude řídit po Vítězslavu Schrekovi z ODS. Ve vedení kraje bude následující čtyři roky ANO v koalici se Sociální demokracií a SPD, Trikolorou a PRO. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má koalice 23 hlasů. Opoziční role připadla uskupení Společně se Starosty pro občany, KDU-ČSL, Starostové pro Vysočinu a STAČILO!.
  • Vydáno v pátek 1.11.2024 :
    Patnáctiletá Berta si užívá klidného stáří, miluje drbání po celém těle
    Patnáctiletá Berta, nejstarší kráva ze stáje Proagro z Radešínské Svratky na Žďársku, která za svůj život nadojila přes devadesát tisíc litrů mléka a navíc ovládla celou řadu výstav, si užívá zaslouženého důchodu v radešínské produkční stáji.
  • Vydáno v pátek 1.11.2024 :
    Čaj o páté v jihlavském muzeu bude věnován Bedřichu Smetanovi. V Jihlavě studoval německé gymnázium
    Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá v pondělí 4. listopadu v 17 hodin v Malovaném sále další podvečer o hudbě a s hudbou Čaj o páté. Zájemce čeká setkání s Bedřichem Smetanovou a lidmi kolem něho.
  • Vydáno v pátek 1.11.2024 :
    Surikaty z táborské zoo si užívají strašidelný Halloween
    Strašidelná dýně, ze které lezou červi, je tím pravým doplňkem strašidelného svátku Halloween. Citlivější duše to mohou vnímat jako přehnané, naopak surikaty z táborské zoologické zahrady jsou nadšené. Neobvyklé servírování nejoblíbenější pochoutky ze strašidelného „nádobí“ si vyloženě užívají. Přestože jsou surikaty velmi šikovné, dostat se k lákavým červům malými dírami není jednoduché. Naštěstí je tu hodná ošetřovatelka, která drobným šelmám ráda pomůže. Surikaty se jí za to odvděčí zajímavými pózami.
  • Vydáno v pátek 1.11.2024 :
    Muži si mohou v novoměstské nemocnici nechat preventivně vyšetřit karcinom prostaty
    V listopadu si muži po celém světě nechávají narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. Movember začíná 1. listopadu a připojují se k němu i lékaři urologického oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě, kde budou v urologické ambulanci prováděna vyšetření ve středu 13. a 27. listopadu od 14 do 15 hodin.
  • Vydáno ve čtvrtek 31.10.2024 :
    Starý zatopený pískový lom v Blatinách bude obnoven coby cenný biotop
    Starý pískový zatopený lom v Blatinách, místní části Sněžného na Žďársku, je domovem mnoha druhů žab, čolků a dalších živočichů i vodních rostlin. Tuto cennou lokalitu nedaleko Drátenické skály se coby biotop rozhodli obnovit pracovníci Sdružení Krajina v sobotu 9. listopadu. Zváni jsou i zájemci z řad veřejnosti. Sraz účastníků je v 9.30 hodin přímo na Písníku.
  • Vydáno ve čtvrtek 31.10.2024 :
    Příběh dušičkový...
    Máme léta letoucí jednu milou kamarádku. Pravda, trochu svéráznou, ale to jsme ostatně tak trochu všichni. A tato vzácná žena se vydává rok co rok v čase Dušiček na jihlavské městské hřbitovy zapaloval svíce za ty, na které si již nikdo nevzpomene. Učinila tak i o jedněch minulých Dušičkách, když se vydala – toho dne jako již na poslední v řadě – na jihlavský Ústřední hřbitov.
  • Vydáno ve čtvrtek 31.10.2024 :
    Nejen o Dušičkách bude na hřbitově v Humpolci lidem sloužit svíčkomat
    Na hřbitově v Humpolci mají lidé nově k dispozici svíčkomat. Umístěný je u budovy s veřejnými toaletami. V automatu na svíčky lze zakoupit pět druhů svíček včetně zápalek za jednotnou cenu dvacet korun. Vybrané produkty, především malé svíčky, jsou poskytovány ve více kusech v jednom balení. Za 20 korun je například pořídit velkou svíci ve skle, dvě menší svíce v plastovém obalu, nebo čtyři čajové svíčky.
  • Vydáno ve čtvrtek 31.10.2024 :
    Zájem Čechů o adventní zájezdy výrazně roste. Tradičně vyrazí zejména na trhy do Rakouska a Německa. První začínají už tento týden
    Letošní podzim je charakteristický výrazně vyšším apetitem lidí, co se týče nákupu dovolených a zájezdů. Češi se nebojí utrácet, pořizují více zájezdů ve vyšších hodnotách. Také zájem o adventní zájezdy letos výrazně roste – meziročně až o více než dvacet procent.
Další články vydané ve dnech 21. 10. 2024 - 5. 11. 2024:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...