O lidské krutosti, malosti a zavřených očích i srdcích. Scénické čtení z knihy U severní zdi
Ve čtvrtek 20. března od 17 hodin pořádá DIOD v Jihlavě ve spolupráci s autorkou projektu Hanou Stuchlík Kašpaříkovou program zaměřený na politicky vězněné ženy v 50. letech minulého století a na jejich děti. Téma přiblíží scénické čtení z knihy U severní zdi vydané v nakladatelství HOST v podání šest aktivních jihlavských žen pod taktovkou režiséra Jiřího Honzírka. Akce se zúčastní i sama spisovatelka Petra Klabouchová, bude možné si na místě zakoupit její knihy a nechat je podepsat. Na představení naváže diskuse s odbornicí na vězeňství Petrou Pinerovou, literární vědkyní Lucií Antošíkovou a spisovatelkou Petrou Klabouchovou. Pozvání přijala i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

„Když jsem vloni v červnu zaklapla knihu půjčenou v jihlavské knihovně U severní zdi, měla jsem husí kůži a plakala jsem. Hodně jsem plakala. V ten moment vznikla myšlenka, že se o těch mučených ženách a jejich dětech musí více mluvit. Musí vstoupit do našeho podvědomí, že se jim děla taková zvěrstva a přišel nápad oslovit Jirku Honzírka z brněnského divadla Feste,“ uvedla Hana Stuchlík Kašpaříková, iniciátorka akce.
Jiří Honzírek zvednul hozenou rukavici a nabídnul, že by představení mohlo proběhnout přímo v Jihlavě v DIODu. „Scénické čtení provedeme v divadelních sále ovšem číst budou nikoli divadelní profesionálové, nýbrž dámské osobnosti Jihlavy. Události se tak dostává v lokalitě mimořádné důležitosti. Jednak si ji zaslouží závažná kniha Petry Klabouchové, jednak si ji zaslouží ženy přinášející život za nelidských podmínek v Pankrácké věznici padesátých let 20. století“.
„Dlouhodobě se snažíme v programu reflektovat opomíjená společenská témata a scénické čtení v podání místních žen je formát komunitní akce, který nás velice lákal. “ uvedla Žaneta Drahošová, vedoucí produkce DIOD.“
Jiří Honzírek zdramaturgoval večer tak, že nejprve proběhne lektorský úvod v podání literární vědkyně Lucie Antošíkové, který uvede do kontextu téma z hlediska literárního zpracování. Následovat bude autorské čtení z knihy U severní zdi v podání šesti aktivních žen Kataríny Ruschkové, Marie Blažkové, Terezy Vazquez, Anety Hrdličkové, Michaely Krpálkové a Hany Stuchlík Kašpaříkové. Po krátké pauze bude následovat debata s autorkou knihy Petrou Klabouchovou, historičkou Klárou Pinerovou a literární vědkyní Lucií Antošíkovou.
Lucie Antošíková se zabývá výzkumem paměti a traumatu v literatuře, v poslední době především v souvislosti s emigrací a ženskou zkušeností. "Pro zpracování traumatu, ať již v osobní nebo kolektivní rovině, je nutná existence bezpečného prostoru, kde lze o této bolestivé zkušenosti vyprávět. Literatura nabízí nejen takovýto prostor, ale také nástroje pro vyprávění o traumatu. Další proměnnou představuje politicko-společenská situace, připravenost veřejnosti výpověď o traumatické zkušenosti přijmout a integrovat. Dokud se tak nestane, projevuje se trauma nepřímo, prostřednictvím symptomů. Nelze ho zapomenout, jen vytěsnit."
Akci podpoří svou účastí i přímo spisovatelka Petra Klabouchová: „Jeden z pamětníků mi na začátku mého psaní velmi zklamaně řekl, že sepsat tuhle knihu dnes už nemá smysl. Spravedlnost nepřišla, všichni jsou mrtví a živé to už dávno nezajímá. Dnes jsem opravdu vděčná, že se osudy hrdinek, které měly zůstat navždy zapomenuté, vracejí zpátky k lidem. A jihlavské scénické čtení dá některým z nich na okamžik i hlas.“
Rozsáhlé vědomosti o tématu vězeňství za komunismu a jak se to propisovalo do rodinných životů vězněných žen přinese historička Klára Pinerová: „Pobyt ve vězení znamenal pro politické vězeňkyně tíživou životní situaci. Nejenže ztratily kontakt se svou rodinou, rodiči, manželem, dětmi, ale byly nuceny se vypořádávat se skutečnostmi, na které za dané situace nebyly připravené. Jedinou záchranou se staly dobré vztahy s ostatními spoluvězeňkyněmi a silná soudržnost v kolektivu, která se následně projevovala formou solidarity v každodenním životě.“
Pozvání na akci přijala i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková: „Často neviditelné utrpení žen v totalitních režimech si zaslouží naši pozornost, proto si moc vážím této akce i představené knihy. Z historie známe často jen pár známých jmen umučených a popravených hrdinek, přitom témuž útlaku bylo vystaveno tisíce žen, proti nimž systém používal ty nejkrutější formy násilí psychického i fyzického, útočil na nejcitlivější místa. V současnosti vidíme, jak rychle a efektivně se v zemích, které směřují k omezování demokracie, sahá právě na práva a svobody žen. To je něco, co nesmíme dovolit.
V rámci večera bude možné si na místě zakoupit knihy Petry Klabouchové a nechat si je podepsat. „Celý program se snažíme koncipovat komunitně a lokálně. Proto jsme i pro prodej knih oslovili místní knihkupectví Jitka.“ uvedla Stuchlík Kašpaříková.
Odkaz na událost https://diod.cz/u-severni-zdi/